Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosundan Atrvin valisine Ziyaret

RUSYA FEDERASYONU TRABZON BAŞKONSOLOSU DMİTRY TALANOV, VALİ CİRİT’İ ZİYARET ETTİ ARTVİN-Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov, Artvin Valisi Kemal Cirit’i ziyaret etti.  Vali Cirit, makamında kabul ettiği Rusya Federasyonu Başkonsolos Dmitry Talanov..

Son Güncelleme: Whatsapp
RUSYA FEDERASYONU TRABZON BAŞKONSOLOSU DMİTRY TALANOV, VALİ CİRİT’İ ZİYARET ETTİ
ARTVİN-Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov, Artvin Valisi Kemal Cirit’i ziyaret etti. 

Vali Cirit, makamında kabul ettiği Rusya Federasyonu Başkonsolos Dmitry Talanov ile bir süre sohbet etti.

Rusya ile iyi olan ilişkilerin daha da iyi olması için çalıştıklarını ifade eden Vali Cirit, Rusya’nın, Karadeniz ülkeleri arasında aynı iklimi paylaşan ve aynı iklimin çocukları olarak değerlendirdikleri bir ülke olduğunu söyledi. 

Rusya’nın Türkiye için çok önemli bir partner ülke olduğunu belirten Vali Cirit,  “Bunu da her iki ülke arasındaki dostluk, akrabalık, ekonomik ve turistik ilişkileri  düşündüğümüz zaman daha iyi açıklama fırsatı buluyoruz. Bizler Türkiye olarak  Rusya ile ilişkilerimize oldukça büyük bir önem vermekteyiz. Bilindiği üzere ilimiz bir  sınır vilayetidir. Direk temasımız Rusya ile zaten devam etmektedir. Bilindiği üzere  şu an itibarıyla ülkemizi en çok ziyaret eden yabancı ülkeler arasında Rusya birinci  sırada geliyor. Sadece 2014 Temmuz ayı verilere göre ülkemizde yaklaşık 805 bin  Rus turisti ağırladık. Buda ülkemizi ziyaret eden toplam turist sayısının yaklaşık % 15,5’ini teşkil etmektedir. Bu rakamlarda Türkiye ile Rusya ülkeleri arasındaki  ilişkilerin ne kadar güzel ve doğru bir noktada ilerlediğini gösteriyor. 

Ekonomik alanda da ihracat ve ithalat ilişkilerimizde gayet olumlu bir şekilde devam ediyor. İlimizde bulunan Sarp Sınır Kapısı’ndan 2013 yılında 30 bin Rus  vatandaşı ülkemize giriş yaptı. Rus vatandaşları daha çok Antalya, İstanbul ve Muğla illerini tercih ediyorlar. Ancak Kafkas ülkelerine sınır olmamız hasebiyle Rusya vatandaşları da Sarp Sınır Kapısı’nı Türkiye giriş kapısı olarak kullanıyorlar.” dedi. 

Türkiye’nin önemli miktarda doğal gaz ihtiyacını Rusya’dan karşıladığını da anımsatan Vali Cirit, “Rusya ile enerji alanında ciddi politikalarla hareket etmekteyiz. Yani aynı iklimin çocukları olarak Rusya ile iyi ilişkiler içerisinde olmaktan memnuniyet duymaktayız.” diye konuştu.

Artvin’in Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın üçüncü, Dünyanın ise en büyük altıncı barajı olan Deriner Barajı’na sahip olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Vali Cirit, “Mühendislik harikası olan Deriner Barajı inşaatında Rus mühendisler ile teknik ekipleri çalıştı. Bu büyük barajda Rusların da önemli katkılarının olması bizleri büyük bir memnuniyete sevk etmiştir.” dedi. 

Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov ise Artvin’e ilk kez 2012 yılında geldiğini, doğal güzelliklerine hayran kaldığını söyledi.Görevi çerçevesinde Trabzon ilinin dışında Artvin’inde aralarında bulunduğu toplam 10 ilden sorumlu olduğunu, bu kapsamda Artvin’i de ziyaret ettiğini belirten Talanov, şunları söyledi: “Benin en önemli görevlerimden birisi de Rusya vatandaşlarımızı desteklemek ve onların ekonomik alanlarda menfaatlerini sağlamaktır. 

Rusya ile Türkiye arasında kültürel, ekonomik ve üniversiteler arası ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Rusya ile Türkiye ülkeleri iyi birer partner ülke olarak çalışıyorlar ve mevcut ilişkilerimiz adım adım ileriye gidiyor. Bende bu büyük işbirliğine Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu olarak katkı sağlanmak istiyorum. 

Türkiye ile Rusya arasındaki dostluk ilişkilerinin daha da sıkı ve iyi olmasına destek olunması noktasında elimizden geleni yapıyoruz.“ dedi. 

Artvin’in doğal güzelliğine hayran kaldığını belirten Talanov, ”Buradaki yüksek dağlar, yeşillikler, muhteşem doğası ile Artvin gerçekten çok güzel bir kent. Aynı zamanda Çoruh Havzasında kurulan barajlar, hem ülke için hem de bölge için önemli kazançlar sağladığından önemli bir il durumundadır. Buradan Artvin halkına sağlık ve başarılar diliyorum.” dedi.

Ziyaretin sonunda Vali Cirit Talanov”a, içerisinde yöresel ürünlerin bulunduğu ahşap sandık hediye etti. Talanov ise kendi ülkelerini tanıtan personel tabak hediye etti.
Hayati Akbaş

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.