samsun eğitim sen sekreteri TAFLAN “BU ÜLKE KADIN MEZARLIĞI HALİNE GELDİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

samsun eğitim sen sekreteri TAFLAN “BU ÜLKE KADIN MEZARLIĞI HALİNE GELDİ”

Bu haber 21 Ocak 2021 - 19:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.
samsun eğitim sen sekreteri TAFLAN “BU ÜLKE KADIN MEZARLIĞI HALİNE GELDİ”

Samsun Eğitim Sen şubesi kadın sekreteri Havanur SUSOY TAFLAN yazılı bir açıklama yaprak kadın cinayetlerine tepki gösterdi.
Yeni yılın ilk günlerinde toplam 12 kadının katledildiğini belirten TAFLAN ; “ Ataerkiden beslenen kadın kıyımı/cins kıyımı her gün en az 3 kadını öldürürken; bununla ilgili iyi hal indirimlerinden, yasaların cezaları ağırlaştırmamasından, verilse bile uygulanmamasından dolayı, her an öldürülebilme gerçeği ile yaşayan kadınlar karşı karşıya oldukları bu yaşam savaşlarında kıyasıya mücadele etmektedirler.
“CANINI KURTARMAK İÇİN KOCASINI VURMUŞTUR”
Bu mücadelenin somut bir örneği 8 Ocak 2020’de yaşanmıştır. Melek İpek kocası Ramazan İpek tarafından tecavüz edilmiş, uzun süre şiddete uğramış, işkenceye maruz kalmış ve üstelik bu olanlar iki çocuğunun gözleri önünde olmuştur. Bu şiddetin ortasında Melek İpek canını kurtarmak içim kocasını av tüfeği ile vurmuştur.
“BU ÜLKE KADIN MEZARLIĞI HALİNE GELDİ”
Son on yılda üç buçuk milyondan fazla kadının erkekler tarafından katledildiği. Pınar, Melek, Emine, Fatma, Özlem, Esma, isimlerini sayamadığımız nicesinin pandemi ya da depremden değil, erkek şiddeti ile öldürüldüğü bilgisi ile yaşarken; kadınların nefsi müdafaa için işlemiş oldukları cinayetlerin de mahkemelerde nasıl sonuçlanacağının takipçisi olunacağı da bilinmelidir.
2021 yılına boğularak ve pompalı tüfekle katledilen iki kadın cinayetiyle başladık. Vildan, Aslıhan Sevgi Sevda, Ayşe, Hatice, Neriman, Müberra, Selma, Aleyna, Ferdane, Zeynep toplam 12 kadın yeni yılın ilk günlerinde katledildi. Bu ülkenin kadın mezarlığı haline geldiğini söyledik, söylüyoruz…
Kadınların şiddetten, tecavüzden, işkenceden, kıyımdan korunabilmeleri için daha kaç kadının ölmesi gerektiği ve neden sessiz kalındığı ortada kocaman bir soru/sorun olarak durmaktadır.
“ÖNCELİĞİMİZ ERKEK ŞİDDETİNE SON VERMEK OLMALIDIR”
Melek İpek, kendisini ve çocuklarını korumak için kendisine sistematik işkence yapan, çocuklarına şiddet uygulayan kocasını öldürmek zorunda kalmıştır. İstanbul Sözleşmesi gibi kadının yanında olan, pozitif ayrımcılığı destekleyen yasalar uygulansa idi, belki de biz bugün kıyımları konuşmayacaktık. Eğer Melek öz savunma hakkını kullanmamış olsaydı, Türkiye de katledilen binlerce kadından birisi olacaktı. Bugün şiddete sessiz kalan yasalar, Melek’i tutuklamakta sakınca görmemektedir. Önceliğimiz ölmeme mücadelesi veren kadınları cezalandırmak değil, erkek şiddetine son vermek olmalıdır.
“ERKEK ADALETİN KARŞISINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Ayşe Paşalı’nın yaraları, Nevin’ in bakışı, Çilem ’in duruşu, Melek’in bakışı hepimizin içindeki aynı korkunun tezahürüdür. Biz kadınlar içimizdeki yaşama arzusuyla katillerin, tacizcileri, tecavüzcülerin ve erkek adaletinin karşısındayız, karşısında olmaya da devam edeceğiz.
“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR”
Biz Eğitim-Sen olarak tekrarlıyoruz; kadın cinayetleri politiktir. İstanbul Sözleşmesi’nin gerekleri yerine getirilmeden, 6284 sayılı yasa uygulanmadan kadın cinayetlerinin sonu gelmeyecektir. Cinayetlerin esas sorumlusu, katillerin cüretini besleyen kadın düşmanı politikalardır. Mücadelemiz her türlü şiddetin olmadığı bir dünya için yaşam hakkının korunmasına yönelik politikaların hayata geçirilmesine kadar devam edecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş