SAMSUN EĞİTİM SEN UYARDI “EĞİTİMCİLER AŞILANANA KADAR SAMSUN’DA YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLSİN” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SAMSUN EĞİTİM SEN UYARDI “EĞİTİMCİLER AŞILANANA KADAR SAMSUN’DA YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLSİN” 

Bu haber 20 Mart 2021 - 9:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SAMSUN EĞİTİM SEN UYARDI “EĞİTİMCİLER AŞILANANA  KADAR SAMSUN’DA YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLSİN” 

En yüksek riskli iller arasında bulunan Samsun’da vaka artışlarına dikkat çeken Samsun Eğitim Sen Sendikası, başta Samsun Valisi olmak üzere, yerel yöneticileri telafisi mümkün olmayan sürece doğru hızla gittiğimiz bu günlerde sorumlu davranmaya davet ediyoruz aksi takdirde “freni patlamış kamyon” hepimizi uçuruma atacaktır uyarısında bulundu.

“EĞİTİMCİLERİ AŞILANAN KADAR SAMSUN’DA YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLSİN” 

Gençağa KARAFAZLI – 

Samsun’da eğitimciler aşılanana kadar yüz yüze eğitime ara verilmeli, çevrimiçi eğitime geçilmelidir diyen Samsun Eğitim Sen şube başkanı Arzu Topaloğlu, Samsunda korona virüsü vakalarının her geçen gün artarak devam ettiği bu durumun ise öğretim ve eğitim açısından endişe verici bir boyuta doğru gittiğine dikkat çekerek, yazılı bir açıklama yaparak Samsun’da yüz yüze eğitime ara verilmesi çağrısında bulundu.

“ÜSTELİK İKTİDAR KENDİ YAPTIĞI PLANLAMAYA VE VERDİĞİ SÖZLERE DE UYMAMAKTADIR” 

Eğitim Sen Samsun şube başkanı Arzu Topaloğlu yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti; .

“Bilindiği gibi iktidar 1 Mart’tan itibaren “kademeli normalleşme” sürecini başlatma kararı almıştı. Buna paralel olarak da MEB okulları kademeli olarak yüz yüze eğitime açmaya karar vermişti. Salgın döneminde alınan kararların bir planlama dahilinde ve toplum sağlığını önceleyen bir bakış açısıyla yapılması gerekir. Bugün salgının izlediği seyre bakıldığında vaka artışının 1 Mart düzeyinin yaklaşık iki katına çıktığı görülmektedir. Üstelik iktidar kendi yaptığı planlamaya ve verdiği sözlere de uymamaktadır. Çünkü MEB okulların kademeli açılması sürecinde köy öğretmenlerinden başlayarak öğretmenlerin aşılarının yapılacağını beyan etmiştir. Açıklamanın üzerinden geçen sürede görülmüştür ki; aşılanan öğretmen sayısı Türkiye genelinde ancak 80 bin civarındadır. Günde 1 milyon aşı yapılacağını söyleyenler geçtiğimiz 3,5 ay sürecinde 3 milyonu 2. Doz olmak üzere toplam 11 milyon kişiyi aşılayabilme becerisi göstermişlerdir. Bu sonuç toplumu hastalıkla baş başa bırakmaktan başka bir şey değildir.

“EĞİTİM ALANI TAMAMEN KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDADIR” 

Pandemi döneminden olumsuz etkilenen alanlardan olan eğitim alanı ise tamamen kaderine terk edilmiştir.  Hastalanan eğitim çalışanı ve öğretmen sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Fakat hiçbir önlem alınmadığı da gözlerden kaçmamaktadır. Okul idarecileri sadece hastalanan öğrenci ve eğitim çalışanlarının günlük çetelesini tutup il ve ilçe MEM’lere bildirmekten başka bir işlem yapamamaktadırlar.  Bu sonuçlar bilimsel verilere dayalı hareket etmemenin bir sonucudur. Ve sürpriz olmamalıdır. Çünkü toplumu kendi kaderine bırakarak hastalığın yayılımının durdurulmasının beklenmesi abesle iştigaldir.

“SAMSUN’DA VAKALAR ARTTI ÖNLEMLER ALINMADI” 

5 hafta önce 100 binde 212 ile başlayan Samsunun hasta sayısı “yerinde karar dönemine” geçildiği günden bugüne yüz binde 458’e çıkmıştır. Rakamların bu kadar yükselmesine rağmen eğitim alanında başta aşı olmak üzere, sınıfların seyreltilmesi ve ek öğretmen ataması dahil hiçbir önlemin alınmaması eğitim alanının da kendi kaderine terk edildiğini göstermektedir. Vaka sayılarının bu kadar yükselmesine rağmen süreci normal göstermek ve işletmeye çalışmak öğrenci ve öğretmenlerin yaşamlarını riske atmak kabul edilebilir bir tutum değildir ve sorumlusu yerel ve genel yöneticilerdir.  Yönetenler hiçbir önlem almadan salgının kendiliğinden ortadan kalkacağı tavrını göstermektedirler. MEB süreci sağlıklı yönetememiştir. Yüz yüze eğitime ilişkin bir stratejisi ve planlaması yoktur. Öğrencilere ve eğitimcilere güvenli eğitim imkanı sunamamıştır.

“ÖĞRETMENLER VELİLER BİZİ ARAYIP ENDİŞELERİNİ İLETİYORLAR” 

Samsun’da tüm ilçelerden ve okullardan öğretmen arkadaşlarımız ve veliler sendikamızı arayarak kaygılarını dile getirmektedirler. Eğitimciler kendilerini hastalığa ve ölüme terk edilmiş hissetmektedirler. Yerel yöneticilerin bu kaygıyı giderecek önlemleri bir an önce açıklamaları gerekmektedir. “Sınıfınızda 1-2 öğrencinin hastalanması ile bir şey olmaz”, “hasta olan gelmesin yeter” benzeri açıklama ve bildirimler ile bu süreç yönetilemez. Eğitimciler bir an önce aşılanarak okullar yüz yüze eğitime açılabilir. Yani öğretmenlerin aşılanmadan okullara gitmeye zorlanması kabul edilemez.

“BAŞTA VALİ OLMAK ÜZERE YEREL YÖNETİCLERİ SORUMLU DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ” 

Eğitim-Sen olarak bizler, başta Samsun Valisi olmak üzere, yerel yöneticileri telafisi mümkün olmayan sürece doğru hızla gittiğimiz bu günlerde sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Pozitif vakaların görüldüğü sınıfların öğrenci sayısına bakılmaksızın yüz yüze eğitime ara verilmesine ve eğitimin çevrimiçi sürdürülmesi gibi kararların hayata geçirilmesine başlanmalıdır. Aksi takdirde “freni patlamış kamyon” hepimizi uçuruma atacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA