betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Sana evet HES’e hayır

 Siirtli Fatma Tektaş ve Fırat Aytaş 3 yıldır yapımı devam eden HES projeleri nedeniyle sular altında kalma tehdidi altında olan Botan Vadisi’nde doğa tahribatına dikkat çekmek için Taşbaşı (Sertehtê) mevkiinde..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Siirtli Fatma Tektaş ve Fırat Aytaş 3 yıldır yapımı devam eden HES projeleri nedeniyle sular altında kalma tehdidi altında olan Botan Vadisi’nde doğa tahribatına dikkat çekmek için Taşbaşı (Sertehtê) mevkiinde evlendi.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Lokman Hekim’in mekânı olarak bilenen Botan Vadisi yapımı süren HES’ler nedeniyle sular altında kalma tehdidi altında. Siirt’te Botan Nehri üzerinde inşa edilmek üzere 3 yıl önce yapım çalışmaları başlayan ve tamamlanması halinde bölge coğrafyasına büyük zarar verecek olan Ilısu ve Çetin gibi HES projeleri, bugüne kadar çeşitli eylemler ile protesto edildi. En ilginç eylem ise Fatma Tektaş ve Fırat Aytaş’tan geldi. Çift, tahribat yaratan baraj yapımına, nikah törenlerini HES çalışmalarının sürdüğü Taşbaşı mevkiinde yaparak dikkat çekmek istedi. Soğuk ve karlı havaya rağmen Botan Vadisi’ne hakim olan Kürtçe ismi “Sertehtê”, Arapça ismi “Rasıl Hacar” olan Taşbaşı mevkiinde gerçekleşen nikah törenine gelin ve damadın yakınlarının yanı sıra Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Müzik Grubu Agirê Jiyan’ın Solisti Ali Geçimli de katıldı. Yöresel kıyafetler ile gerçekleştirilen nikah töreninde, Fatma Tektaş ve Fırat Aytaş nikâhı Belediye Başkanı Sadak kıydı. Çiftin şahitliğini ise, Agirê Jiyan Solisti Ali Geçimli ile Belediye Başkan Yardımcısı Fehremez Kaya yaptı. 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.