betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Seçimde Hangi Sonuç Neleri Getirir?

AK Parti ve MHP ittifak adayı Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu seçimi kazanırsa? CHP Adayı Sayın M. Rıza Yalçınkaya aktif siyaseti bırakır. MHP Eski Belediye Başkanı sayın Cemal Akın aktif siyaseti..

Seçimde Hangi Sonuç Neleri Getirir?
Son Güncelleme: Whatsapp

AK Parti ve MHP ittifak adayı Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu seçimi kazanırsa?

 1. CHP Adayı Sayın M. Rıza Yalçınkaya aktif siyaseti bırakır.
 2. MHP Eski Belediye Başkanı sayın Cemal Akın aktif siyaseti bırakmasa da eski güçlü konumunu hem Parti içinde hem de sahada kaybeder. Çünkü AK Parti desteğini almış olarak Belediye Başkanı olan Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu MHP’nin güçlü ve yerelde iktidar yüzü olarak güçlenecektir.
 3. CHP İl Örgütü bu seçim yenilgisinden sonra kendisini toparlayamaz. Kurtarıcı İl Başkanı olarak Sayın Selim Karakaş’a görev verilir. Bir türlü yerelde Milletvekilliğini kabul ettirememiş olan Sayın Aysu Bankoğlu dönemini tamamlar ve bir kez daha seçilme şansını yakalayamaz.
 4. Bartın Vilayetinin tüm mahalli yönetimlerinde gücüne güç katarak bu Mahalli seçimleri tamamlayacak olan Sayın Yılmaz Tunç, siyasette kalıcı olduğunu ortaya koyar. Bartın Milletvekili Sayın Yusuf Ziya Aldatmaz ile birlikte çatışmadan çalışarak gücüne güç katar.
 5. Ülke genelinde hangi siyasi gelişme olursa olsun Sayın Yılmaz Tunç Bartın vilayetinin en önemli ve en güçlü siyasetçi konumuna geldiğini herkese göstermiş olur.

CHP adayı Sayın M. Rıza Yalçınkaya seçimi kazanırsa?

 1. AK Parti Bartın eski milletvekili ve şimdinin Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç siyasi anlamda tüm kariyerini kaybeder.
 2. Bakan olduktan sonra yeniden güç toplamaya başladığından bu güç toplama çalışması sonlanır. AK Parti içindeki kadrolardan siyaset de yenilikçi ve başarılı isimler parti içi rekabet de öne geçer.
 3. Seçimden sonra yaşanacak siyasi çatışmalarda Belediye Başkanı olarak büyük güç elde eden Sayın M. Rıza Yalçınkaya, AK Parti Milletvekili Sayın Yusuf Ziya Aldatmaz’ı köşeye sıkıştırır.
 4. Hem AK Parti hem de MHP teşkilatları bu seçim yenilgisi sonrasında yeniden güç toplamanın yollarını arayacaklardır. MHP teşkilatlarında Sayın Cemal Akın aranır olacaktır. Hem iktidar hem de iktidar ortağı olduklarından Partilerinin Genel Merkezleri ve Liderleriyle kişisel ilişkileri güçlü olanlar teşkilatlarda vazgeçilmez olacaklardır.
 5. Hem AK Parti’de hem de MHP’de ittifak taraftarı olanlar bu seçim yenilgisinden sonra bunun faturasını çok ağır bir şekilde ödeyerek siyaset dışı kalacaklardır.
 6. İttifak adayı olma başarısını gösteren Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu bu seçim yenilgisinden sonra aktif siyaseti bırakacaktır.

Yukarıda sıraladığım sonuçları en iyi ve en başarılı şekilde analiz eden Sayın M. Rıza Yalçınkaya sahada birlikte çalışacağı ve ona seçim kazandıracak ilişkileri geliştiriyor. Bir taraftan aday olduğu CHP içindeki kırılmaları gidermekte, çatlak ses olacakları dışlamadan kontrol etmekte. Diğer taraftan da bu seçimin kazanmaya en yakın ve güçlü aday olduğu algısını hızlı bir şekilde yürütmekte. Parti içinde uzlaşamadığı kesimlerle bile yakın fotoğraf vererek birlik ve beraberlik içinde olduğunu yansıtmakta. Fısıltı gazetesinde bile bu çatlağın konuşulmasına izin vermeyecek psikolojik üstünlük sağlamakta. Sahada her ne kadar CHP adayı olsa bile kendisini partiler üstü sunarak tüm siyasi parti seçmeninden oy alacağı algısını başarılı bir şekilde gündemde tutmakta.

Diğer taraftan AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın adayı olan Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu’nun seçim kampanya süreci dağınıklık içinde sürmekte. Her iki partide bu kampanyanın tek elden tek merkezden ve tek ses olarak sürdürülmesi gerektiğini kavrayamamış oldukları anlaşılıyor.

Ya da bu seçimin kaybedilmesi sonrasında hem AK Parti içinde hem de MHP içinde siyaset yapan kişilerin bu kaybediliş sonrasında ait oldukları partilerde güç kazanacaklarını hesap etmeleri de olabilir. Ama yanlış hesabın Bağdat’tan döndüğünü öğrenecekler seçim sonrasın da ama işte o zaman da iş işten geçmiş olacak.

Hangi sonuç ortaya çıkarsa çıksın bu seçim sonucunda irili ufaklı siyasetçinin siyasi anlamda vefatlarına şahit olacağız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.