Sedat Peker’in Ramazan Kolilerini Haberleştiren Yılmaz Yargı Karşısında (Videohaber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Sedat Peker’in Ramazan Kolilerini Haberleştiren Yılmaz Yargı Karşısında (Videohaber)

Bu haber 23 Mayıs 2023 - 14:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sedat Peker’in Ramazan Kolilerini Haberleştiren Yılmaz Yargı Karşısında (Videohaber)

Türkiye’de hakkında yakalama kararı bulunan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğu bilinen Sedat Peker’in ramazan yardımı kolilerini dağıttıkları gerekçesiyle aralarında bir gazetecinin de yer aldığı 2 sanığın hangi mahkemede yargılanacaklarına sonunda karar verildi.

GENAÇAĞA KARAFAZLI

Daha önce Rize Ağır ceza mahkemesine yargılanmalarına karar veren Rize 2.Asliyeceza mahkemesinin bu kararına Ağır ceza mahkemesi itiraz edince sanıkların yargılanmasına bugün Rize 2. Asliye ceza mahkemesinde devam edildi. Sanıklardan gazeteci Hüseyin Yılmaz duruşmada hazır bulunurken Sanık Yılmaz Günay (2022 tarihinde Peker’in İstanbul’daki villasının kapısında saldırıya uğramıştı) ve Erkan Saymazlar İstanbul’da ifade verdi. Mahkeme tanıkları dinledikten sonra duruşmanın Eylül 2023 tarihine ertelenmesine karar verdi.

“RİZE DE ARALARINDA MUHTAR VE GAZETECİLEİRNDE BULUNDUĞU 10 KİŞİ GÖZLATINA ALINMIŞTI.

Rize de Sedat Peker’in Ramazan için hazırlattığı yardım kolilerini 04 Nisan 2022 tarihinde Trabzon ile Rize’de mahalle muhtarları tarafından teslim alınıp dağıtılmasının hemen ardından Rize cumhuriyet başsavcılığı harekete geçerek, Rize Merkez’de YILMAZ GÜNAY,  ERKAN SAYMAZLAR dağıtılan yardım kolileri için aralarında Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Tuncay Maşalacı ile Rize Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Kaya ve bölgede muhalif haberleriyle bilinen olayı haberleştiren kuzeyteve haber portali muhabiri Hüseyin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar savcılığın talimatı sonrası polis ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Serbest bırakılan YILMAZ GÜNAY, ERKAN SAYMAZLAR ve Hüseyin Yılmaz hakkında cumhuriyet başsavcılığı Hazırlık Bürosu’nun 13/09/2022 tarih ve 2022/2061 Esas sayılı iddianamesi ile başlattığı soruşturma sonrası, TCK’nın 220/7 , , 63, 53/1 maddesinde tanımlı örgüte bilerek, isteyerek yardım etme suçunu işledikleri gerekçesiyle gerekçesiyle 12/09/2022 Asliye ceza mahkemesinde yargılanmaları için dava açmıştı.

“PEKER’İN YARDIM KOLİLERİNİNİ DAĞITANLAR ASLİYE CEZADA DEĞİL AĞIR CEZADA YARGILANMALIDIR”

Savcılığın soruşturması sonrası12/09/2022 Rize Asliye ceza mahkemesinde sanıkların yargılanmaları için açılan davayı değerlendiren Rize 2. Asliye ceza mahkemesi , 04.10.2022 tarihlinde ; “ iddia edilen suçların ise Ağır Ceza Mahkemesinin yetkisi dahilinde bulunduğunun anlaşıldığı, dolayısıyla her ne kadar TCK’nın 220. Maddesinde düzenlenen örgüt kurma, yönetme ve üyeliği suçu hakkında yargılama yapma görevi Asliye Ceza Mahkemesine ait ise de, örgütün işlediği iddia edilen suçlar Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisine girmesi halinde TCK 220. Maddesinde düzenlenen suç yönünden de yargılama yapma görevinin Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yerine getirilmesinin gerektiği anlaşılmakla, iddianameye konu belirtilen bu suç ile alakalı yargılama yapma görevinin Ağır Ceza Mahkemelerine ait olması nedeni ile mahkememizin görevsizliğine ,yargılamanın yapılması bakımından dosyanın görevli ve yetkili Rize Ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir.” Denildi.

“RİZE AĞIZ CEZA MAHKEMESİ DOSYAYI UYUŞMAZLIK NEDENİYLE TRABZON BÖLGE ADLİYESİNE GÖNDERDİ “

Rize asliye ceza mahkemesinin Ağır ceza mahkemesinde gönderdiği dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi uyuşmazlığın çözümü için davaya hangi mahkemenin bakacağının karar verilmesi için dosyayı Trabzon bölge adliye mahkemesi 3. Ceza dairesine gönderdi. Rize Ağrı ceza mahkemesi dosyayı Trabzon bölge mahkemesine gönderme gerekçesinde ise “İddianamede değinildiği gibi sanıkların üzerine atılı suç iddiasının suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım iddiasından ibaret olduğu, bu suçun örgüt üyeliği suçundan bağımsız ve müstakil bir suç olması nedeniyle yardım  edenin örgüt kapsamında işlenen fiillerden sorumlu tutulmasının mümkün olmadığı, yine bu suç yönünden ihtisas hükmü de bulunmadığından genel hükümlere tabi olduğu ve cezası itibariyle Asliye Ceza Mahkemesinin görev alanında kaldığı anlaşılmakla, sanıkların iddianamedeki sevk maddeleri uyarınca yargılamasının yapılmak üzere 5235 Sayılı Kanunun 11, 12 ve 14. Maddeleri ile 5271 sayılı CMK’nın 3 ve 4. maddeleri gereğince karşı görevsizlik kararı verilerek arada oluşan görev uyuşmazlığının çözümü için dosya Dairenize gönderilmiştir” denildi.

“TRABZON BÖLGE ADLİYESİ ORTADA SİLAHLI ÖRGÜT YOK”

Rize Ağrı ceza mahkemesi Trabzon bölge adliye mahkemesi 3. Ceza dairesine gönderdiği dosyayı değerlendiren Trabzon 3. Ceza dairesi CMK’nın 225. Maddesi gereğince hükmün konusunu oluşturacak iddianamede sanıkların Örgüte Bilerek İsteyerek Yardım Etme eylemini gerçekleştirdikleri iddia olunmaktadır. Ancak yardım ettikleri iddia ettikleri örgütün silahlı örgüt olduğuna dair iddianamede herhangi bir anlatım bulunmamaktadır.

Yardım edildiği iddia olunan örgütün silahlı örgüt olmaması halinde görevli ve yetkili mahkeme asliye ceza mahkemesi olacaktır. Ancak yardım edildiği iddia edilen örgütün silahlı örgüt olması halinde CMK’nın 314. Maddesi ve Terörle Mücadele Kanunu hükümleri gereğince bu suçlara il merkezindeki ağır ceza mahkemeleri bakacaktır.” Dedi.

“HERKES İÇİN ADALET”

Bu kararın ardından dava Rize 2.Asliye ceza mahkemesinde bugün yeniden görüldü. Davaya tutuksuz yargılanan Kuzeyteve Rize muhabiri Hüseyin Yılmaz ile tanıklar katıldı. Gazeteci Yılmaz duruşmada daha önce verdiği ifadeyi tekrarladı. Tanıkların dinlenmesinin ardından duruşma Eylül 2023 tarihine ertlendi. Duruşmanın ardından Rize adliyesi önünde açıklama yapan Kuzeyteve muhabiri Hüseyin Yılmaz, Adalete güvendiğini ifade ederek şunları söyledi; “Sedat Peker’in yardım kolilerinin dağıtılma haberini yaptığım için hakkımızda dava açıldı. İfademizin ardından davamız ağır ceza mahkemesinde görülmek üzere iddianame düzenlendi. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağımızı sanıyorduk, ancak Rize İkinci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmamız bugün gerçekleşti. Duruşmadaki tanıklar dinlendi, mahkeme Eylül ayına ertelendi. Duruşma hakimi, bir daha ki mahkemeye gelmek zorunda olmadığımızı söyledi bize. Biz adalete, adaleti yönetenlere güvenmek zorundayız. Bunun gibi ufak işler yüzünden bir daha adliye koridorlarına uğramamayı diliyorum. Adalet istiyoruz, bana da adalet, sana da adalet, herkes için adalet.” Dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA