SES SAMSUN ŞUBESİ “ASİSTAN HEKİMLERİN HAYATİ SÖNÜYOR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SES SAMSUN ŞUBESİ “ASİSTAN HEKİMLERİN HAYATİ SÖNÜYOR”

Bu haber 26 Ekim 2021 - 11:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SES SAMSUN ŞUBESİ “ASİSTAN HEKİMLERİN HAYATİ SÖNÜYOR”

“ASİSTAN HEKİMLER KÖLE DEĞİLDİR”

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde asistan olarak çalışan doktor Rümeysa Berin Şen, nöbet sonrası yaşadığı trafik kazasında hayatını kaybetmesi sonrası sağlık emekçilerinin gösterdiği tepkiler devam ediyor.

Gençağa Karafazlı –

Samsun- Asistan olarak çalışan doktor Rümeysa Berin Şen’in geçen hafta trafik kazasında yaşamını yitirmesindeki asıl nedenin çalışma koşulları olduğuna dikkat çeken Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Samsun şube başkanı Aysel Ocak, yaptığı yazılı basın açıklamasında , yas tutmadıklarını tüm Türkiye’de asistan hekimlerin ayakta olduğunu, ifade ederek şunları söyledi;

“Asistan hekim köle değildir yaşanan bu son olayda yasta değil isyandayız. Ancak bu saate kadar Sağlık Bakanlığı’ndan ne bir başsağlığı mesajı gelmiş durumda ne de taleplerin dinleneceğine dair bir işaret var.”

“ASİSTAN HEKİMLERİN HAYATİ SÖNÜYOR”

Asistanların uzmanlık eğitiminde yeterli eğitim alamadan köle gibi çalıştırıldıklarını kaydeden Ocak; “Asistanlar çok zorlu bir sınavı başarıyla sonuçlandırıp hevesle başladıkları uzmanlık eğitiminde asistan hekimlerin hayatı sönüyor, tükeniyor.

Sağlıkta dönüşümle birlikte kışkırtılan sağlık talebine cevap olmaya çalışırken bir taraftan da yetersiz sayıda bulunan idari personellerin işlerini de sırtlanan, 36 saate varan nöbetlerle kimi kliniklerde ayda 15’e varan nöbet tutan, iki güne bir evlerine sadece uyumaya gidebilen gencecik hekimlerin hevesleri de hayatları da kırılıyor, karartılıyor.
İnsani olmayan bu koşullarda maalesef eğitim de olmuyor. Uzmanlık eğitiminde yeterli eğitim alamadan köle gibi çalıştırılan asistan hekimler bu düzene itiraz ettiklerinde ise mobbinge uğrama kaygısı taşıyor.

Öncelikli görevi uzmanlık eğitimi olması gereken asistan hekimler angaryayla tüketiliyor. Hekimler ya istifa ediyor, tekrar TUS çalışıp nöbeti az olan bölümlere geçmeye çalışıyor ya da hayatını yurtdışında kurmanın peşine düşüyor.”

“GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYORLAR”

Sağlıkta dönüşüm programı yarattığı bütün yıkımla birlikte ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Aysel Ocak; “Yönetmeliğe göre 3 günde 1’den daha sık nöbet yazılamaz denmesine rağmen çoğu branşta asistan hekimlere gün aşırı nöbet tutturuluyor. Angarya çalıştırmak anayasal suç ancak bu suç hastanelerde her gün gözümüzün önünde işlenmeye devam ediyor.
Bu böyle gitmez. Bu düzen insanlık dışıdır. Kökünden değişmelidir. Sağlıkta dönüşüm programı yarattığı bütün yıkımla birlikte ortadan kaldırılana, koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyen, nitelikli uzmanlık eğitimi veren, sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını iyileştiren bir düzen kurulana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş