betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Şırnaklı değilsen giremezsin

 Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçlerinde hayatını kaybeden 12 vatandaşın cenazelerinin  Şırnak merkezinde defnedilmesinden önce şehir merkezine İçişleri Bakanlığı kararıyla  girişler yasaklandı. Sadece Şırnak nüfüsuna kayıtlı olanların girişine izin verilmesinden dolayı,..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçlerinde hayatını kaybeden 12 vatandaşın cenazelerinin  Şırnak merkezinde defnedilmesinden önce şehir merkezine İçişleri Bakanlığı kararıyla  girişler yasaklandı. Sadece Şırnak nüfüsuna kayıtlı olanların girişine izin verilmesinden dolayı, geçtiğimiz günlerde Silopi’de öldürülen DBP parti meclisi üyesi (PM) Seve Demir’in ailesinin girişine de uzun bir süre izin verilmedi. HDP’li milletvekillerinin İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda Seve Demir’in ailesinin şehre girişine izin verildi.

‘ŞIRNAK ABLUKA ALTINDA’

İçişleri Bakanlığının yasak kararını gazetemize değerlendiren HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik “Resmi olarak valilik sayfasında Şırnak’a giriş yasak denilmiyor ancak burada bir aydır fiilen uygulan bir yasak var. İnsanlar, heyetler ve milletvekilleri Şırnak’a giremiyor ve burası abluka altında” şeklinde konuştu. Daha önce fiilen yasak konulduğu için DBP PM üyesi Seve Demir’in cenaze töreni için Şırnak’a gelen ailesin kente girişlerine izin verilmediğini ifade eden Birlik  uzun süre ailenin kente girmesi için çaba harcadıklarını İçişleri Bakanlığı, müşteşar ve valiyi aramaları sonucunda ailenin girişine izin verildiğini bellirtti. 

‘FİİLİYATTA UYGULADIKLARINI RESMİLEŞTİRDİLER’

Günlerdir Şırnak’a girmek isteyenlerin geri çevirildiği bir fiiliyatla yasak uygulandığını söyleyen Birlik “Sadece Şırnak nüfusuna kayıtlı olanların girişine kontrollü bir şekilde izin verilirken Şırnak nüfusuna kayıtlı olmayanların girişine ise hiçbir şekilde izin verilmiyor. İçişleri Bakanlığı aldığı karar ile fiiliyatta uyguladıklarını resmileştirdiler. Bence bu karara gerek yoktu  zaten bir aydır bunu fiilen uyguluyorlar” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde Adli Tıp yönetmenliğinde yapılan değişikliği de hatırlatan Birlik yasal olarak cenazelerin 15 gün hastanede kalabildiğinın bilgisini verdi. Birlik ” Cenazeleri yasal süre dolmadan hastaneden kaçırdılar ve buna gerekçe olarak da yapılan değişikliği gösterdiler. Şimde de zaten girişlerin fiilen yasak olduğu Şırnak’ta resmi olarak yasakladılar. Bu uygulamalar burada yaptıklarını kılıfa uydurmak için yapıyorlar” şeklinde konuştu. Birlik yasakla beraber Şırnak’ın diğer il ve ilçelerle bağlantısının kesilerek izole edilmek istendiğini söyledi.

‘ŞIRNAKLILARIN YAŞAMI NORMAL AKMIYOR’

Şehir merkezinde kolluk kuvvetlerinin hareketliliği olduğunu ifade eden Birlik bir sokakta 15 zırhlı araçla karşılaşabildiklerini, adım başı zırhlı araçların olduğunu ve kentin içinde ve etrafında kolluk kuvvetlerinin hareketliliğinin olduğunu belirti. Şırnaklıların yaşamlarının normal bir şekilde akmadığını vurgulayan Birlik “Akşam saatlerinde zırhlı araçlar ile bir mahalleye girip rastgele ateş açtıklarında ister istemez insanlar evlerine çekiliyor ve karanlık çöktükten sonra hiçbir şekilde şehir merkezinde kimse kalmıyor. Burayı insansızlaştırmak istiyorlar” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.