Şişli’de bir araya gelen yurttaşlar “Zamlar geri alınsın” talebini haykırdı

İstanbul Şişli’de “Geçinemiyoruz, ödeyemiyoruz, yoksullaşıyoruz, tükeniyoruz… Artık yeter” diyen yurttaşlar, zamların derhal geri alınması talebiyle basın açıklaması düzenledi., İstanbul Şişli’de yaşayan yurttaşlar, Cevahir AVM önünde bir araya gelerek zam yağmuruyla hızla..

Şişli’de bir araya gelen yurttaşlar “Zamlar geri alınsın” talebini haykırdı
Son Güncelleme: Whatsapp

İstanbul Şişli’de “Geçinemiyoruz, ödeyemiyoruz, yoksullaşıyoruz, tükeniyoruz… Artık yeter” diyen yurttaşlar, zamların derhal geri alınması talebiyle basın açıklaması düzenledi.,

İstanbul Şişli’de yaşayan yurttaşlar, Cevahir AVM önünde bir araya gelerek zam yağmuruyla hızla artan hayat pahalılığını protesto etti.

Zamlara Karşı Şişli İnisiyatifi adına okunan basın açıklamasında, yurttaşların gıda, akaryakıt, doğal gaz, elektrik ve ulaşım zamlarıyla nefes alamaz hale geldiği vurgulandı.

“ARTIK YETER”

“Geçinemiyoruz, ödeyemiyoruz, yoksullaşıyoruz, tükeniyoruz… Artık yeter” denilen açıklamada “Halk sefaletle boğuşurken, iktidarın zenginleri, yandaş şirketler zenginliklerine zenginlik katıyor. Bu yılın ocak ayında bankalar kârlarını geçen yılın aynı döneminde göre neredeyse dörde katladı. Halkın ekmeği küçülürken onlar kâr rekorları kırıyorlar” ifadelerine yer verildi.

“YÖNETEMEYENLERİN SEBEP OLDUĞU KRİZİN YANSIMASI OLAN ZAMLARI KABUL ETMİYORUZ”

Köylünün toprağını ekmekten vazgeçtiği, üreticinin süt hayvanlarını kesip satmak zorunda kaldığı, esnafın kepenk kapattığı vurgulanan açıklamada “Ülkeyi ve ekonomiyi yönetemeyenlerin sebep olduğu krizin yansıması olan zamları kabul etmiyoruz. Bu hayat pahalılığı son bulana, yoksulların, emekçilerin, sabit gelirlilerin alım gücü artana kadar, yaşamın her alanında sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” denildi.

TALEPLER

Açıklamada talepler şöyle sıralandı:

  • Enerji ve ulaşım zamları derhal geri alınsın.
  • Enerji temel bir haktır. Yandaşlara peşkeş çekilen elektrik dağıtım ve üretim hizmetleri özel sektörün elinden bedelsiz olarak alınsın ve kamu yararına uygun olarak yönetilsin.
  • Elektrik, akaryakıt, doğalgaz, ulaşım ve tüm temel ihtiyaç maddelerindeki özel tüketim vergisi ve KDV kaldırılsın.
  • Her konuta aylık 230 KWh elektrik ve 140 metreküp doğalgaz, parasız verilsin.
  • Enerji şirketlerinin borcu halktan değil, şirketlerden tahsil edilsin.
  • Faturaları ödeyemeyenlerin elektrik ve doğalgazlarının kesilmesi yasaklansın.

1 MAYIS ÇAĞRISI

Açıklama “Emekten, adaletten, demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan herkesi, emeğin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya, emeğimiz, ekmeğimiz ve haklarımız için mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” çağrısıyla sona erdi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.