‘Siz savaşı durdurun, biz zaten gelmeyiz’

 Avrupa savaştan kaçıp ülkelerine akın eden yüzbinlerce mülteciyi tartışıyor. Almanya gibi birçok ülkede yabancı düşmanlığı zirve yapmış durumda. Mülteci kampları saldırıya uğruyor. Ailesiyle Suriye’den kaçan 13 yaşındaki Kenan ise şu..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Avrupa savaştan kaçıp ülkelerine akın eden yüzbinlerce mülteciyi tartışıyor. Almanya gibi birçok ülkede yabancı düşmanlığı zirve yapmış durumda. Mülteci kampları saldırıya uğruyor. Ailesiyle Suriye’den kaçan 13 yaşındaki Kenan ise şu an Macaristan’da polisin seyahatlerine izin vermesini bekliyor. Geçtikleri ülkelerde hoş karşılanmadıklarını söyleyen Kenan liderlere de bir mesaj verdi. “Siz savaşı durdurun, biz zaten gelmeyiz” dedi.

‘İnsanlar Suriyelileri sevmiyor’

Dün Bodrum’dan Yunanistan’a geçmeye çalışırken botlarının batması sonucu kıyıya cesetleri vuran 3 yaşındaki Aylan Kürdi’nin fotoğrafı tüm dünyayı ayağa kaldırmış, uluslararası basından da çok sayıda kuruluş, fotoğrafı yayınlama kararı almıştı.

Britanya’nın saygın gazetelerinden Independent, fotoğrafı, “Eğer kıyıya vurmuş Suriyeli ölü bir çocuğun bu sıradışı biçimde güçlü görüntüleri de Avrupa’nın göçmenlere tutumunu değiştirmeyecekse, ne değiştirecek?” başlığıyla paylaşmıştı.

CNN Türk’ün haberine göre, Macaristan’da polisin geçişlerine izin vermesini bekleyen isminin Kenan olduğu belirtilen 13 yaşındaki Suriyeli çocuk, “İnsanlar Suriyelileri sevmiyor. Sırbistan’da, Macaristan’da, Makedonya’da, Yunanistan’da… Benim mesajım, lütfen Suriyelilere yardım edin. Suriyelilerin şimdi yardıma ihtiyacı var. Siz sadece savaşı durdurun, biz zaten Avrupa’ya gitmek istemiyoruz. Sadece savaşı durdurun. Sadece bu…” mesajını gönderdi.

En az 2 bin 500 kişi Akdeniz’de boğuldu

Suriye’deki iç savaş dördüncü yılına girerken, Akdeniz ve Ege’de ülkelerindeki çatışma ortamından kaçmaya çalışan Suriyelilerin yaşadığı trajedi de dehşet verici bir hal almaya başladı.

Sadece bu yıl 2 bin 500 göçmen, ülkelerinden kaçış esnasında açık denizlerde hayatını kaybetti. Göçmenlerin ulaşmaya çalıştıkları Avrupa ülkeleri ise her geçen gün göçmen politikalarında radikal yaptırımlara gitmeye başladı.

Kuzey ülkelere geçişin kapısı olan Sırbistan, Macaristan, Makedonya gibi ülkelerde göçmenleriN yolculuklarına izin verilmezken, serbest dolaşıma imkan veren Schengen bölgesindeki hareket imkanının kısıtlanması da gündeme gelen konu başlıkları arasında.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.