SOL PARTİ CUMHURBAŞKANININ AÇIKLADIĞI ÇAY FİYATINA TEPKİ GÖSTERDİ ” BU FİYATA ÇAY SATILMAZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SOL PARTİ CUMHURBAŞKANININ AÇIKLADIĞI ÇAY FİYATINA TEPKİ GÖSTERDİ ” BU FİYATA ÇAY SATILMAZ”

Bu haber 17 Mayıs 2021 - 21:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SOL PARTİ CUMHURBAŞKANININ AÇIKLADIĞI ÇAY FİYATINA TEPKİ GÖSTERDİ ” BU FİYATA ÇAY SATILMAZ”

Cumhur başkanı Recep tayip Erdoğan’ın bugün yaş çay fiyatını 4 lira olarak açıklamasının ardından tepkiler gelmeye başladı.

GENÇAĞA KARAFAZLI HÜSEYİN ALTUN

Cumhur başkanı Recep tayip Erdoğan’ın bugün yaş çay fiyatını 4 lira olarak açıklamasının ardından tepkiler gelmeye başladı.

Bir çok çay üreticisi sosyal medya hesaplarından  verilen fiyatın alın terinin karşılığı olmadığını açıklarken SOl Parti Rize il örgütünden de açıklanan çay fiyatı ile ilgili tepki çeken bir açıklama geldi

Bu fiyata çay satılmayacağını söyleyen Sol Paarti il örgütünde yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“Bugün gerçekleştirilen bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılı yaş çay alım fiyatını 3,87 TL + 13 kuruş destekleme ile 4 TL olarak açıklamıştır.

Çayın kg fiyatında geçtiğimiz yıla göre %18 artış gerçekleştirilmiştir. Bu oran TÜİK tarafından Nisan ayı itibariyle belirlenen yıllık TÜFE oranına denktir. Yani iktidarın üreticiye verdiği “zam” daha hesaplara yatmadan artan enflasyon nedeniyle cebinden çıkmıştır. Yaş çayın kg fiyatında herhangi bir artış gerçekleştirilmemiştir.

Daha önceki açıklamalarımızda da belirttiğimiz gibi önceki yıllarda enflasyon oranının altında kalan zamlar ve döviz kurundaki artış dolayısıyla üreticinin giderleri artarken, gübre fiyatları kontrolsüz bir biçimde yükselirken bu yıl da enflasyon oranında yapılan “zam” üreticinin maliyetini dahi karşılamaktan uzaktır. Bölgemizin en önemli gelir kaynağı olan çayda belirlenen bu fiyat, bölgeyi yoksulluğa mahkûm etmek istediklerinin dile getirilmesidir.

ÖZEL SEKTÖR AÇIKLANAN FİYATIN ALTINDA ÇAY ALMASI ENGELLENMELİDİR

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerle iktidar tarafından açıklanan bu yaş çay fiyatı, üretici açısından kabul edilebilir değildir. Tekrar ediyoruz, üreticinin maliyetlerindeki artışlar ve enflasyonu değerlendirerek yaş çay fiyatının en az 5,00TL/kg olarak belirlenmesi gerekmektedir. Çay üreticileri sadaka değil hakkı olan fiyatı istiyor!

ÇAYKUR, kontenjan uygulamasıyla adeta çay almamak için direnmekte üreticiyi özel sektöre çayını satmak zorunda bırakmaktadır. ÇAYKUR’un çay alım uygulaması adeta ÇAY ALMAMA uygulaması olmuştur. ÇAYKUR’un bu uygulamalarına karşı üretici çayını zamanı geçmeden satmak zorunda olduğundan özel sektöre yönelmek zorunda ve çayını değerinin altında satmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle özel sektör tarafından açıklanan çay alım fiyatının altında alım yapılması engellenmeli özel sektörün çay alım fiyatlarına müdahale edilmelidir.

SOL Parti Rize il örgütü olarak yaş çay fiyatının en az 5,00TL/kg olması gerektiği talebimizi tekrarlamaya ve talebin güçlendirilmesi için çay bahçelerinde, fabrikalarda mücadelemize devam edeceğiz.

Bölgemizin, bizim, çocuklarımızın geleceği tek adamın iki dudağı arasından çıkacak olan sözlerle belirlenemez. Gelin, çayımıza hep birlikte sahip çıkalım. SOL’a katıl, sömürü düzenini DEĞİŞTİRELİM!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş