SP’lil Karamollaoğlu: Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala tahliye edilmeli - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SP’lil Karamollaoğlu: Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala tahliye edilmeli

Bu haber 24 Ekim 2021 - 16:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SP’lil Karamollaoğlu: Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala tahliye edilmeli

Demirtaş ve Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğini söyleyen Temel Karamollaoğlu, “Erdoğan kendi geçmişini düşünsün. Şiir okuduğu için siyaseten yasaklandı. Bu bir hukuk cinayetiydi” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın taliye edilmesi gerektiğini belirterek “Sayın Erdoğan kendi geçmişini düşünsün. Şiir okuduğu için siyaseten yasaklandı” dedi.

TV 100’de Pınar Işık Ardor’un sunduğu “Pazar Siyaseti” programına katılan Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın hukuksuz şekilde cezaevinde tutulduğunu söyledi.

“TAYYİP BEY’İN DÜŞMANI DEĞİLİM”

“Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından sonra Cumhur İttifakı’yla bağlar tamamen koptu mu” sorusuna Karamollaoğlu şu yanıtı verdi:

“Ben Tayyip Bey’in düşmanı da değilim hasmı da değilim. Siyasette düşmanlık da hasımlık da olmaz. Rekabet olur. Farklı kulvarlarda yürüyoruz. Ülkenin problemlerinin çözümünü farklı formüllerle arıyoruz. Geçen sefer de ittifak konusu gündeme geldiğinde. O zaman Sayın Erdoğan’la 2 veya 3 kere görüştüm. Prensiplerimiz var demiştim. Bizim bugünkü Cumhurbaşkanlığı Sistemine itirazımız var. Aslında Başkanlık Sistemi’ne bütünüyle karşı değiliz ama kontrol edilemeyen sisteme karşıyız. Biz doğrudan doğruya Parlamenter sisteme dönebiliriz.”

“KENDİ GEÇMİŞİNİ DÜŞÜNSÜN”

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili sorular üzerine Karamollaoğlu şunları söyledi:

“HDP şu anda meşru bir parti. Meclisteler, Meclisi yönetiyorlar şu an meşrular. Haklarında bir dava var. Eğer kapatma kararı alınırsa o başka. Ama kapatılana kadar meşrular. Fakat HDP ile bir ittifakın şu an için kolay olmadığını söylüyorum. Cumhurbaşkanlığına aday olduğum zaman bazı söylemlerim oldu. Demirtaş, aday fakat hapiste. TRT gidiyor onun konuşmalarını yayınlıyor. Bu kadar çelişki olmaz.

Suçu teşkil edilmemişken bir kişiyi içeride aday olduğu halde tutamazsınız. Tahliyesi elbette olmalı. Ama şimdi ben bunu söylediğim için haydi… Biz HDP’liyiz, aldı başını gidiyor… Böyle bir demokrasi, böyle bir hukuk devleti olmaz. Bir insanı tutuklayacaksınız, hapse atacaksınız. Aleyhinde dava var, beraat edecek, tam tahliye olacağı zaman yeni bir dava açacaksınız ve ondan dolayı tutuklayacaksınız. Hukukla böyle oynanmaz, kimse aptal değil. Böyle şey olur mu? Bu hukuk mu olur o zaman? Sayın Erdoğan kendi halini, geçmişini düşünsün. Şiir okuduğu için siyaseten yasaklandı. Bu bir hukuk cinayetiydi. Şimdi başkası okuduğu zaman ‘Yok arkadaş, ben iyi niyetle okudum, öbürünün canına okurum’ diyor. Buna adalet denir mi?

Ben hareketleri, tavırları, politikaları itibarıyla bir şahsı veya bir partiyi tasvip etmeyebilirim ama bunun üzerine bir şeyler daha ekleyerek onu düşmanlaştıramam. Yapmadığı işi, söylemediği sözü ona istinat edemem. Zaten Türkiye’nin problemi şu anda bu. Sayın Erdoğan görmüyor bunu, görse bile görmezden geliyor. Düne kadar, kendisi hukuksuzluğa maruz kaldığı için bütün dünyayı arkasına alarak Türkiye’ye geldi, siyasete girdi. Osman Kavala için de aynı şeyi söylüyorum. Tanımam, bilmem. Türkiye’nin AİHM kararına uyması gerekiyor, Sayın Erdoğan bunu kendisi getirdi.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş