TRABZON DEMOKRASI PLATFORMU “İKİZDERE’DE DİRENİŞ ARTTIKÇA CENGİZ SALDIRIYOR”

İkizdere ,işkencedere vadisinden Cengiz inşaatın İyidere Lojistik merkezi inşaatı için yapılmak istenen taş ocağına karşı direnen yurttaşlara bu kez Trabzon Demokrası Platformundan destek geldi. Gençağa KARAFAZLI -Hüseyin ALTUN Direniş arttıkça..

TRABZON DEMOKRASI PLATFORMU “İKİZDERE’DE DİRENİŞ ARTTIKÇA CENGİZ SALDIRIYOR”
Son Güncelleme: Whatsapp

İkizdere ,işkencedere vadisinden Cengiz inşaatın İyidere Lojistik merkezi inşaatı için yapılmak istenen taş ocağına karşı direnen yurttaşlara bu kez Trabzon Demokrası Platformundan destek geldi.

Gençağa KARAFAZLI -Hüseyin ALTUN

Direniş arttıkça cengiz inşaatın saldırganlığının daha da arttığına dikkat çeken  Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu yaptığı destek açıklamasında ;

“Rize ilimizin İkizdere İlçesinde Gürdere ve Cevizlik köylerinin bulunduğu Eşkencidere vadisinde AKP hükümetinin talancı politikalarının sonucu olarak yapılacak İyidere liman dolgusu için yaklaşık bir aydır vadide yaşayanlar tarafından verilen mücadeleyi desteklediğimizi ve yaşam alanları için mücadele eden vadi halkının yanında olduğumuzu yaşamı savunanlar olarak daha önce yaptığımız açıklama ile belirtmiştik.

“AKP CENGİZ ORTAK KATLİAM YAPIYOR”

Gelinen süreçte görüyoruz ki AKP ve onun müteahhitlerinden CENGİZ İNŞAAT , insanlar direndikçe , vadilerini savunmaktan vazgeçmeyince daha saldırgan davranarak , devletin kolluk güçlerini daha acımasızca kullanıp zorla vadiye iş makinelerini sokarak asırlık ağaçları yok etmeye ,dünya harikası bir coğrafyayı katletmeye başladılar.

Kamuoyunu yalan bilgilerle ikna etmeye çalışan AKP- CENGİZ İNŞAAT ortaklığı bilgi kirliliği yaratarak yaptıkları talanı meşru bir zemine oturtmaya çalışıyor. Liman dolgusunda kullanılacak deniz suyuna dayanıklı taşın sadece burada olduğunu söyleyen AKP milletvekili Hayati Yazıcı, yapılan işin aslında zorunluluktan kaynaklandığına ve işin bitiminde bölgenin aynı eski şekline getirileceğini şirketin taahhüt ettiğini söylüyor.

“AMAÇ CENGİZ İNŞAATA PARA KAZANDIRMAK”

Biz bu yalanları 2007 den beri bölgenin vadilerine yapılan acımasız katliamlarda gördük. Söylediği hiçbir şey bilimsel değildir. Bahsettiği kaya türü Bazalttır ve bölge bu taş bakımından zengin bir bölgedir. Ayrıca deniz suyuna da dayanıklı bir taş değildir. Amaç en az maliyetle Cengiz inşaatı para kazandırmaktır.

Bu rant projesine karşı İkizdereli kadınların onurlu mücadelesinin yanında olduğumuzu bir kez daha en yüksek sesimizle söylüyoruz.

Amaç ne olursa olsun yaşam alanlarımızı ve doğayı katleden, canlı yaşamını tehdit ve onu geri dönüşümsüz yok eden bütün projelerin karşısında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyoruz.

“YAŞAM ALANLARIMIZ DOĞA DÜŞMANLARINA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

İnsanlığının geleceğinin kurtuluşu doğal çevrenin ve yaşam alanlarının korunmasından geçmektedir. Kentsel yaşamının betona , yoğun trafiğe ve çevre kirliliğine hapsolması artık doğal çevrenin kırsal yaşam alanlarının önemini daha da artırmıştır

Hal böyle iken uzun yıllardan beri Doğu Karadeniz bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin çeşitli yörelerinde doğa harikası ormanlarımız, derelerimiz, göllerimiz, yaylalarımız vadilerimiz ve yaşam alanlarımız bir avuç sermaye guruplarının çıkarları için ranta dayalı, doğa düşmanı yatırımcılara peşkeş çekilmektedir.

“RANTA DAYALI PROJEDEN VAZ GEÇİLSİN”

Yüzyıllardır üreterek var ettiğimiz yaşam alanlarımızdan , geçmişimiz ve coğrafyamızdan koparıp yurtsuzlaştıran ,suyumuza ,toprağımıza, havamıza göz koyan hiçbir girişime sessiz kalmayacağız.

Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu olarak iktidar yetkililerine buradan sesleniyoruz. Eskencidere vadisine taş ocağı yapılması kararı geri çekilsin. Bölgemiz başta olmak üzere tüm ülkemizde doğa talanına, çevre tahribatına dayalı rant projelerine son verilsin. Bu bağlamda İkizdere’de direnen yaşam savunucularının yanında olduğumuzu bir kez daha deklere ediyoruz.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.