FATSA’DE ALTIN İÇİN AĞAÇ KATLİAMI YENİDEN BAŞLADI - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

FATSA’DE ALTIN İÇİN AĞAÇ KATLİAMI YENİDEN BAŞLADI

Bu haber 29 Mart 2021 - 9:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.
FATSA’DE ALTIN İÇİN AĞAÇ KATLİAMI YENİDEN BAŞLADI

FATSA’DE ALTIN İÇİN AĞAÇ KATLİAMI YENİDEN BAŞLADI

Gençağa KARAFAZLI –

Ordu’nun Fatsa  İlçesi  yukarı tepe ve bahçeler köyü Mahallesi’nde İngiliz Stratex firması ve Bahar Madencilik ortaklığıyla yürütülen çalışmalarda, topraklarında maden çıkartmak için sondaj çalışmasına 28 Ekim 2020 karşı çıkan ve direniş sergileyen köylülerin bu direnişi sonrası şirket sondaj çalışmalarını tamamlamadan bölgeden ayrılmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından sondaj çalışmalarına karşı direnen ve Jandarmanın müdahalesi esnasında yaralan ve haklarında dava açılan köylülerin yargılanması 22 Mart 2021 tarihinde görülmüş

Duruşması 5 Temmuz 2021 tarihine ertelenmişti.

“SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR AMA SİZİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM”

Bugün bölgeye giden şirket çalışanları yeniden ağaç kesmeye başlaması üzerine köydeki yurttaşlar tepki gösterdi.

Cevat atar adlı yurttaş ağaçların kesildiği alana giderek “ bu yaşananlar tam bir katliamdır yazıktır bu çam ağaçları kesilir mi. Kime bilgilendirme yaptınız? Ben buradan valimize milletvekillerimize, başbakanımıza sayın cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, allah aşkına bir bakın yahu, ne bu yahu bu katliam şuna bir bakın.

Söylenecek çok şey var ama söyleyemiyorum allaha havale ediyorum. Çam ağacı için allaha havale ediyorum.

Şirketin ağaç kesimi devam ederken köylülerin alanda toplanmasının da devam ettiği köylülerin avukatlarının ağaç kesimi yapılan alana geldiği şirket yetkilileri ile görüşme yapacakları öğrenildi.

4 yıldır faaliyette olan İngiliz Stratex firması ve Bahar Madencilik ortaklığıyla yürütülen çalışmalarda maden arama bölgesini genişletebilmek için çam ağaçları, kestane ormanı, fındık ve çam binlerce ağacı keserek katletti.

NE OLMUŞTU?

Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliğinin doğaya verdiği zararların yakın tanığı olan Ünyeliler, köylerinde yapılmak istenen sondaj çalışmalarına karşı direniş sergilemişti. Jandarmanın müdahalesiyle köylülerin yaralanması ve gözaltına alınması sonrası halka destek büyümüştü. 28 Ekim 2020 tarihinde başlayan halkın direnişi sonrası şirket sondaj çalışmalarını tamamlamadan bölgeden ayrılmıştı.

Yöre halkı bölgeden ayrılan şirket çalışanlarını alkışlarla uğurlamıştı.

Jandarma tarafından gözaltına alınan ve 1 gün sonra serbest bırakılanlardan 15’i hakkında soruşturma açılmıştı.

Davanın ilk duruşması 22 Mart 2021 tarihinde görülmüş yargılanan köylülerin duruşması 5 Temmuz 2021 tarihine ertelenmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA