UYARER “AKP/MHP İKTİDARINA KARŞI TÜM KADINLARI KADIN ÖRGÜTLÜĞÜNÜ BÜYÜTMEYE DAVET EDİYORUZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

UYARER “AKP/MHP İKTİDARINA KARŞI TÜM KADINLARI KADIN ÖRGÜTLÜĞÜNÜ BÜYÜTMEYE DAVET EDİYORUZ”

Bu haber 28 Şubat 2022 - 14:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.
UYARER “AKP/MHP İKTİDARINA KARŞI TÜM KADINLARI KADIN ÖRGÜTLÜĞÜNÜ BÜYÜTMEYE DAVET EDİYORUZ”

Yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar mücadele günü ile ilgili KESK Samsun platformu yazılı bir açıklama yaptı.

“AKP- MHP iktidarının kadın düşmanı politikaları tek tek hayata geçiyor”

Gençağa Karafazlı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar mücadele günü ile ilgili KESK Samsun dönem yürütmesi adına Tüm Bel Sen Kadın Sekreteri Emine UYARER yazılı bir açıklama yaptı.

Toplumdaki cinsiyetçi iş bölümü sorgulanmadığı için kadınların daha düşük gelirli, yükselme şansı olmayan işlerde çalışmaları ve esas görevlerinin aile içi sorumlulukları olduğu düşüncesi meşrulaştırıldığına vurgu yapan Uyarer, sitemin yarattığı ekonomik kriz sonucunda yoksullukla baş etmeye çalışırken, açlıkla mücadele etmek durumunda kaldıklarını ifade ederek şunları söyledi;

“KADIN İSTİHDAMININ EN DÜŞÜK OLDUĞU ÜLKEYİZ”

“Var olan mesaimize yeni bir mesai daha eklendi; En ucuz ürünü nerede buluruz, hangi saatlerde pazara gidersek daha ekonomik alışveriş yaparız, çamaşır ve bulaşık makinesini saat kaçta çalıştırırsak enerjiden tasarruf ederiz. Kadın işsizlik oranının en yüksek olduğu, kadın istihdamının en düşük olduğu ülkelerden biriyiz.

Kayıt dışı işlerde, güvencesiz ve düşük ücretlerle istihdam ediliyoruz. Aynı işi yaptığımız erkeklerden daha az ücret alıyoruz. Çalışma hayatında olduğumuzda dahi yönetim kademelerinde yer alamıyoruz. Emeğimiz ikincilleşiyor, gelirimiz erkeğin gelirine ek olarak görülüyor. Ev ve bakım işini aksatmamamız için esnek çalışmamız gerekiyor”

DOĞAL SORUMLULUKLARIMIZ EV İŞLERİ DEĞİL…

Bakım yükünün sadece kadınların sırtında olduğu esnek ve yarı zamanlı çalışma biçimi kadınların istihdam alanında maruz kaldığı eşitsizlikleri her geçen daha da derinleştiğine dikkat çeken Uyarer, bakım işleri yalnızca kadınların sorumluluğundaymış gibi yarım gün çalışıp geri kalan zamanlarında da ev içi yeniden üretimi üstlenebilecekleri şekilde düzenlemenin yollarının arandığını söyledi.

“EMEK VERİLEREK KAZANDIĞIMIZ HAKLAR YOK EDİLİYOR”

Uyarer açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Çalışma biçiminin özellikle de kadın çalışanların lehine olduğu üzerinden söylemlerle rıza inşa edilmeye çalışılıyor! Kadınların doğal sorumlulukları gibi görülen ev işleri ve bakım işleri hep kadınların ücretsiz emeği üzerinden idame ediliyor, yarım gün uygulaması, kadınlara “bir fırsat”mış gibi sunuluyor.

Toplumdaki cinsiyetçi iş bölümü sorgulanmadığı için kadınların daha düşük gelirli, yükselme şansı olmayan işlerde çalışmaları ve esas görevlerinin aile içi sorumlulukları olduğu düşüncesi meşrulaştırılıyor.

Kamusal alanda tasfiye, OHAL rejiminin fiilen devam etmesini amaçlayan 375 sayılı KHK’nın geçici 35. madde ile devam ettiriliyor. Böylece emekçilerin iş güvencesi ve örgütlenme hakkı üzerinde bir zor aracı olarak kullanılıyor. Bir taraftan açlık ve güvencesiz yaşamlarımız ile baş etmeye çalışırken bir taraftan da bin bir emek vererek kazandığımız haklarımız yok edilmek isteniyor”

“AKP/MHP İKTİDARI KADIN DÜŞMANI POLİTİKALARI TEK TEK HAYATA GEÇİRİYOR”

Kadınların haklarına ve kazanımlarına dönük kadın düşmanı politikalarda gerici vakıf, tarikat ve cemaatler devreye sokulduğunu dile getiren Uyarer ;

“Müfredatta yapılan değişikliklerle hazırlanan kitaplarda kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikler fıtrata bağlanıyor, kadınların ikincil konumda olduğu öğretilmeye çalışılıyor. Hayatın her alanının gerileştirildiği, kadınların medeni kanunla korunan hakları gasp ediliyor, yerine şerri hukuka uygun düzenlemeler yapılıyor, kadınlar her ortamda eziliyor şiddet, taciz ve sistematik olarak artan kadın katliamları kadın kırımına dönüşüyor. Kadın kırımını önlemek için hiçbir politika geliştirmeyen AKP/MHP iktidarı kadın düşmanı politikaları tek tek hayata geçiriyor.”

“RUSYA VE UKRAYNA ARASINDA Kİ SAVAŞ EMPERYALİSTLERİN ÇİKAR SAVAŞIDIR”

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin hemen arkasından gelen kadın kazanımlarına saldırılar şimdi de 6284 sayılı yasanın hedefe konulması, 6. yargı paketi ile çocuk istismarcılarına af getirilmesi, yoksulluk nafakasının süreyle sınırlandırılması, boşanmalarda aile arabuluculuğu sisteminin getirilmesi ile kadınlara aile dışında seçenek sunulmaması tartışmaları ile devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada Rusya ve Ukrayna arasında ki savaşın Emperyalistlerin arasında bir savaşın olduğu vurgulandı.

KESK Samsun dönem yürütmesi adına Tüm Bel Sen Kadın Sekreteri Emine UYARER yaptığı yazılı açıklamayı şu sözlerle tamamladı;

“Emperyalistlerin çıkar ve paylaşım kavgaları Rusya/Ukrayna üzerinden yürütülüyor. Afganistan, Irak, Suriye ve Kuzey Afrika’da yürütülen bölgeyi istikrarsızlaştıran ve halklar arası savaşa sürükleyen politikalardan en çok kadınlar etkileniyor. Savaşta canlarımızı kaybediyor, yerimizden yurdumuzdan ediliyor mürtecileştiriliyoruz. Gittiğimiz ülkelerde ayrımcılığa uğruyor, ucuz iş gücü olarak görülüyoruz. Savaştan en çok etkilenenler olarak barışın kadınların sözünün etkin olmasıyla mümkün olacağını söyledik, bunun mücadelesini verdik, veriyoruz. Ataerkil ulus devletlerinize ve savaş sermayesini besleyen politikalarınıza karşı barış ısrarımızdan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Erkek aklının eseri olan savaşa karşı kadın eliyle barışı inşa etme mücadelemizi en zor şartlarda dahi yaptık, yapmaya devam edeceğiz.

“AKP/MHP İKTİDARINA KARŞI TÜM KADINLARI KADIN ÖRGÜTLÜĞÜNÜ BÜYÜTMEYE DAVET EDİYORUZ”

Biz kadınlar; hakkımız olanı ancak sokaklarda olarak, evde, işte, cezaevinde, okulda ve yaşadığımız her yerde mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz. Bu yüzden faşizmin, erkek egemenliğinin vücut bulmuş hali AKP/MHP iktidarına karşı tüm kadınları “İsyandan direnişe, direnişten özgürlüğe” şiarıyla kadın örgütlüğünü büyütmeye davet ediyoruz.

KESK’li kadınlar olarak bu 8 Mart’ta da kadın kazanımlarına dönük saldırılara, kadın yoksulluğuna, savaşa, kadın emeğinin görülmemesine, işyerlerimizde yaşadığımız ayrımcılığa, şiddete ve tacize karşı isyanımızı birleştirip, kadın buluşmaları ile direnişi örgütlemek için alanlarda, işyerlerinde olmaya devam edeceğiz” dedİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA