betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Van Newroz’una katılan Önder ” Savaşı siz başlattınız ama faturasını halklarımız ödedi”

 HDP’li Önder: Bugünün zalimleri ile dünün zalimleri arasında bir fark yoktur. Bunlar da o eski dönem zalimleri gibi tarihin çöp sepetine gidecekler Yüzbinlerin katıldığı Van Newroz’unda konuşan İmralı Heyeti’nden Sırrı..

Son Güncelleme: Whatsapp

 HDP’li Önder: Bugünün zalimleri ile dünün zalimleri arasında bir fark yoktur. Bunlar da o eski dönem zalimleri gibi tarihin çöp sepetine gidecekler
Yüzbinlerin katıldığı Van Newroz’unda konuşan İmralı Heyeti’nden Sırrı Süreyya Önder, “2013 yılından sonra Sayın Öcalan’ın barış açıklamasıyla yeni bir anlam kazanmıştır. Newroz o günden bu yana barışın ve kardeşliğin bayramıdır. Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecrit, 4 duvar arasına sığmayacağını bile bile geliştirdiğiniz tecrit barışa vurulmuş darbedir. Bunu en iyi siz bilirsiniz, savaşı siz başlattınız ama faturasını halklarımız ödedi. Bunun çok ağır bir vebali var ve bu vebal bir gün sizin boynunuzdan inmeyecek” dedi. Van Newroz’u yüzbinlerin katılımıyla gerçekleşti. Sloganların yeri göğü inlettiği miting alanında, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in ve Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’nın gönderdikleri mesajlar okundu. Daha sonra sahneye çıkan İmralı Heyeti’nden HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Ortadoğu halklarının önderi ne zaman selam gönderse, güneş bir kez daha doğuyor. Herkesin selamını gönderiyoruz Sayın Öcalan’a” sözleri ile konuşmasına başladı. Newroz’un Ortadoğu ve Mezopotamya halklarının özel bir günü olduğunu hatırlatan Önder, “Kürdistan kimseye mezar olmayacak, Kürdistan bu yeryüzü için bir gülistana dönecek. Bunu hep birlikte başaracağız. Bu toprakların zalimi bitmiyor ama bu zulme itiraz edenleri de bitmiyor. 1992’de Newroz kutlandığında görülmemiş bir zulüm uyguladılar. 2008 yılında bu uğurda hayatını veren tüm kardeşlerimize bu Newroz’u armağan ediyoruz. Her gelen zalim bir kere de kendisini denemek istiyor. Bu bayramı yasaklayabilir miyim, diye. Buna niyet eden herkes boyunun ölçüsünü alıp tarihin çöp sepetine gidiyor. Bugünün zalimleri ile dünün zalimleri arasında bir fark yoktur. Bunlar da o eski dönem zalimleri gibi tarihin çöp sepetine gidecekler” dedi.

KAYYIMUNUZ GELSİN SEÇİME GİRELİM

Van’da 12 belediyeye kayyım atanmasına değinen Önder, “Bu şehrin iki yöneticisi vardı. Biri helal olarak seçilmiş halkın yöneticileri, diğerleri ise atama ile gelenler. Bunlar ne yaptılar yöneticiyi teke indirdiler. Şimdi Vali ve Belediye Başkanı aynı şey. Bunu kabul edebiliriz ama o valiniz gelsin Bekir Kaya ile seçime girsin. Bunu gücünüz yüreğiniz yetiyor mu? Van halkı, serhat halkı, seçilmiş evlatlarına sahip çıkıyor. Zulmün zorbalığın bir sınırı var ama direnmenin sonu yoktur. Bu toplum, Bu ilin seçilmiş vekili, eş başkanımız Sayın Figen Yüksekdağ’ın vekilliğini zorla gasp ettiniz, peki bu halkın yüreğini, kalbini nasıl gasp edeceksiniz. Bunların cevabını 16 Nisan’da öyle bir göreceksiniz ki, o tokadın sesi Fizan’dan duyulacak” diye konuştu.

‘NEWROZ, ÖCALAN’IN ÇAĞRISIYLA YENİ BİR ANLAM KAZANMIŞTIR’

Kürt halkına “Newroz’u ateşsiz kutlayın” demenin kurbansız kurban bayramı, oruçsuz ramazan bayramı kutlayın demek anlamına geldiğini ifade eden Önder, kimsenin bu demeye hakkı ve haddinin olmadığını söyledi. Önder konuşmasına şöyle devam etti: “2013 yılından sonra Sayın Öcalan’ın barış açıklamasıyla yeni bir anlam kazanmıştır. Newroz o günden bu yana barışın ve kardeşliğin bayramıdır. Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecrit, 4 duvar arasına sığmayacağını bile bile geliştirdiğiniz tecrit barışa vurulmuş darbedir. Bunu en iyi siz bilirsiniz, savaşı siz başlattınız ama faturasını halklarımız ödedi. Bunun çok ağır bir vebali var ve bu vebal bir gün sizin boynunuzdan inmeyecek. Buna rağmen barış mücadelemizi bir gün bile bırakmayacağız. İnsanlar barışa layıktır, onlar savaş dedikçe barış sofrasına oturmaya devam edeceğiz.” Konuşmasında Hürriyet Yazarı Ahmet Hakanı eleştiren Önder, “Referandum için şimdi birbirlerini yelleyip duruyorlar. Biz senin gibi 2 zılgıt yiyince kaçanlardan değiliz. Utanma duygusu imandadır. İnsan biraz haya eder. Korkunun korkağa bir faydası yoktur. Siz korktukça sizin üzerinize geliyoruz. Biz meydanlarda, biz zindanlardayız” dedi. Önder, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Ortadoğu’nun en temel gücü Kürt halkıdır, bunun önüne geçemezsiniz. Stranlar, türküler, halaylar, horonlarla yeni günlere eviriliyoruz. Newroz ortak yaşam iradesinin, hak ettiğinin verilmesinin adıdır.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.