VİCDANİ RETÇİ YAZICI BAKANLIĞI DAVA ETTİ - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

VİCDANİ RETÇİ YAZICI BAKANLIĞI DAVA ETTİ

Bu haber 07 Ekim 2021 - 10:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.
VİCDANİ RETÇİ YAZICI BAKANLIĞI DAVA ETTİ

VİCDANI RETÇİ YAZICI  DÜN YİNE YARGININ KARŞISINA ÇIKTI
Gençağa Karafazlı
Rize- Vicdanı ret hakkını kullandığı ve Halkı askerlikten soğuttuğu gerekçesiyle sürekli gözaltına alınan ve yargılanan Şen doğan Yazıcı bugün yeniden yargının karşısına çıktı
Millî avunma bakanlığı aleyhine Rize idare mahkemesine açtığı davanın duruşmasına katılmak için bugün yargının karşısına çıkan Yazıcı ,hep yargılandığını artık birazda yargılayan olalım diyerek Milli savunma bakanlığına açtığı dava ile ilgili şu bilgileri aktardı.
“Vicdanı ret hakkımı kullandığım için sürekli gözaltına alındım ve hakkımda birçok davalar açıldı son olarak geçen ay Artvin, Borçka ilçesinde yapılan yargılamam sonucunda 46 ay hapis cezası almıştım”.
“BİRAZDA YARGILAYALIM”
Sürekli yargılanan kişi olduğunu en doğal hakkı olan vicdanı hakkının gasp edildiğini öne süren Yazıcı;
“Sürekli yargılanıyorum artık birazda yargılayalım. Benim en temel hakkım olan vicdanı ret hakkımın gasp edilmesine karşı sürdürdüğüm mücadeleye devam edeceğimi daha önceden de beyan etmiştim. Bu nedenle vicdani ret hakkını gasp eden ve tanımayan Milli savunma bakanlığının yargılanması için Rize idare mahkemesine dava açtım ve açtığım dava ile ilgili bugün ilk duruşmaya katıldım.
Duruşmada vicdanı ret hakkımı yeniden savundum ve bu hakkımı gasp eden Milli savunma bakanlığının yargılanmasını talep ettim. Mahkeme heyeti beni çok iyi dinledi savunmam karşısında bana sürekli “evet” dediklerini gördüm umarım idare mahkemesinin alacağı adil bir kararla vicdanı ret hakkımın gasp edildiği bir kez daha teyit edilir”
Yazıcı, mahkemenin 15 gün içerisinde duruşma ile ilgili kararın kendisine tebliğ edileceğini ifade etti.
Vicdani ret hakkını kullanan bu gerekçe ile sürekli gözaltına alınan Şendoğan Yazıcı hakkında bugüne kadar açılan birçok dava devam ederken, sosyal medya paylaşımlarında “halkı askerlikten soğuttuğu” gerekçesiyle 2019 yılında Artvin Cumhuriyet Savcılığı tarafından da soruşturma açılmıştı.
Geçen ay yargılaması tamamlanan Yazıcı’ya “halkı askerlikten soğutma”nın yanı sıra “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM’yi, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama”, “PKK/YPG/KCK/YDG-H silahlı terör örgütlerinin veya amacının propagandasını yaptığı” suçlamasıyla 42 ay 6 gün hapis cezası vermişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş