Yeşil Artvin Derneğinden Bedrettin Kalın: Kamu idaresi madencilik faaliyetini durdurabilir

AYM, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için verilen “ÇED olumlu” kararını iptal etti. Yeşil Artvin Derneğinden Bedrettin Kalın, “kamu idaresi madencilik faaliyetini durdurabilir” dedi. Anayasa Mahkemesi, 2015 yılında Artvin Cerratepe’deki madencilik faaliyetleri..

Yeşil Artvin Derneğinden Bedrettin Kalın: Kamu idaresi madencilik faaliyetini durdurabilir
Son Güncelleme: Whatsapp

AYM, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için verilen “ÇED olumlu” kararını iptal etti. Yeşil Artvin Derneğinden Bedrettin Kalın, “kamu idaresi madencilik faaliyetini durdurabilir” dedi.

Anayasa Mahkemesi, 2015 yılında Artvin Cerratepe’deki madencilik faaliyetleri için verilen “ÇED olumlu” raporuna karşı yapılan bireysel başvuruda “hak ihlali” kararı vererek, yeniden yargılamanın yolunu açtı.

Kararın Rize İdare Mahkemesi’ne de yollandığını belirten Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Bedrettin Kalın, “Anayasa Mahkemesi kararı, kamu idaresinin böyle bir kararı vermesi için yeterlidir. Dolayısıyla bir mahkeme kararını ayrıca beklemeye gerek yoktur ve bu haliyle de kamu idaresi madencilik faaliyetini durdurabilir. Her zaman söylüyoruz, hiçbir mücadele boşa gitmez elbette gecikebilir ama eninde sonunda adalet yerini bulur” dedi.

Avukat Bedrettin Kalın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Yargısal süreçler tamamlandıktan sonra, son çare olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştuk. 2017’de 715 kişiyle yapmış olduğumuz başvuru, yedi yıl sonra ancak Anayasa Mahkemesi’nde sonuçlandırıldı ve özel hayata saygı ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle, Rize İdare Mahkemesi kararının yeniden yargılanma konusu yapılmasına hükmedildi. Dolayısıyla 2015 yılında açmış olduğumuz davanın yeniden yargılama süreci bu kararla birlikte başlamış olacak. Anayasa Mahkemesi kararında aynı zamanda Rize İdare Mahkemesi’nin vereceği kararı bir ölçüde belirlemiş oluyor. Çünkü 2015 tarihli ‘ÇED olumlu’ kararı 2009/7 genelgesine dayalı bir karardır. Anayasa Mahkemesi, 2009/7 genelgesi ile bu işin yapılamayacağı ve dolayısıyla buna dayalı olarak verilmiş olan ‘ÇED olumlu kararı’nın hukuka uygun olmadığını açıkça belirtmiş durumdadır. Rize İdare Mahkemesi’nin vereceği karar bir iptal kararı olacaktır.”

“KARARIN UYGULANMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan da şöyle konuştu: “Biz Artvin halkı olarak 30 senedir bu vahşeti durdurmaya çalışıyoruz. Başımıza neler geleceğini tahmin ediyoruz ve özellikle de son süreçlerde de bunların etkilerini görmeye başladık. O yüzden bu kararın çok önceden gelmesi gerekiyordu ama şu anda da bizim için önemli bir karar. Bir an önce kararın uygulanması gerekiyor ve bunun için de Artvin halkı olarak bu kararın uygulanması yönünde elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bir an önce oradan çekilmeleri gerekiyor çünkü Artvin yaşam alanı olmaktan çıkmak üzere ve büyük bir tehlikeyi her yağmurun yağışında bekliyoruz. Bir an önce durdurulması gerekiyor ve bu kararlarında uygulanacağına inanıyoruz.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.