YEŞİL SOL PARTİ İKLİM KRİZİNE DİKKAT ÇEKTİ “İKLİM KRİZİ TÜM CANLILAR İÇİN KORKUNÇ SONUÇLARA YOL AÇACAK” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

YEŞİL SOL PARTİ İKLİM KRİZİNE DİKKAT ÇEKTİ “İKLİM KRİZİ TÜM CANLILAR İÇİN KORKUNÇ SONUÇLARA YOL AÇACAK”

Bu haber 18 Mart 2021 - 7:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.
YEŞİL SOL PARTİ  İKLİM KRİZİNE DİKKAT ÇEKTİ “İKLİM KRİZİ TÜM CANLILAR İÇİN KORKUNÇ SONUÇLARA YOL AÇACAK”

İklim krizinin tüm canlıların yaşamını tehdit ettiğine dikkat çeken  Yeşil Sol Parti Trabzon İl başkanı Av. Ömer Faruk Altuntaş  19 Mart 2021 tarihinde gerçekleşecek küresel iklim grevini desteklediklerini açıkladı.

Gençağa KARAFAZLI –

Yeşil Sol Parti Trabzon İl başkanı Av. Ömer Faruk Altuntaş İklim krizi ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Altuntaş “Dünya Sağlık Örgütü, iklim değişikliği ile ortaya çıkan iklim krizini 21. Yüzyılda ortaya çıkan en büyük sağlık tehdidi olarak görüyor. Çünkü insan dahil tüm canlıların yaşamı ve sağlığı tehdit altında. Eğer acil önlem alınmaz ise temiz hava, temiz su ve yeterli gıdaya ulaşmak milyonlarca insan için olanaklı olmayacak.

“BİLİM İNSANLARI  CORANA VİRÜSLERİNİ GELECEĞİNİ ÖNCEDEN HABER VERMİŞLERDİ”

İklim krizinin doğurduğu Covid 19 salgını gibi küresel hastalıklar yeryüzündeki yaşamı tehlikeye sokuyor. Bilim insanları, corona-virüslerin geleceğini 2010 yılı ve öncesinde haber vermişlerdi. Yapılan bilimsel araştırmalarda, iklim değişikliği, madencilik, çevresel-ekolojik kirlilik, ormansızlaşma, endüstriyel tarım vb nedenlerle corona-viruslerin mutasyona uğradığı ve ithalat-ihracat, turizm ve hayvanların yer değiştirmesi.. gibi etkenlerle çok çabuk şekilde yayılarak küresel salgınlara yol açabileceği öngörülmüştü. Bilim insanlarının ve doğanın uyarılarına kulak asılmaması sonucu Covid-19 mutasyonu 7,6 milyar insanın hayatını tehlikeye atan bir salgına dönüşmüş durumda.

Geçmişteki corona-virüs mutasyonları olan SARS salgınının 2002 yılında, MERS salgının ise 2012 yılında olduğunu ve 2019  yılında ortaya çıkan Covid-19 ile salgınların arasının kısaldığını endişeyle gözlüyoruz. Yaşamı tehdit eden bu olumsuz koşullar, ne pahasına olursa olsun büyümeyi hedefleyen, paradan başka değer tanımayan kapitalist sistemin yol açtığı eko-kırımın sonucudur.

“DOĞAYA ZARAR VEREN İNSAN FAALİYETLERİNE SON VERİLSİN”

Bioçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Hükümetler Arası Bilim-Politika Platformu’nun (IPSES) 2019 yılında hazırlamış olduğu rapora göre salgının nedeni insan faaliyetleridir. Bu durumda doğaya zarar veren insan faaliyetlerine derhal son verilmelidir.  Doğal varlıkları bir hammadde olarak, kendisini de doğanın sahibi olarak gören anlayış terk edilmelidir.

Yaşama yönelik bu tehlikenin önüne geçilmesi için iklim değişikliğine-çevre kirliliğine-hava kirliliğine neden olan fosil yakıt endüstrisinden vazgeçilmeli, bu kapsamda kömür tüketimi sonlandırılıp, termik santraller kapatılmalı, nükleer santral projelerinden vazgeçilmeli, zorunlu ihtiyaçlar için gerekenin dışındaki madencilik faaliyetlerine son verilmelidir.

“İKLİM KRİZİ TÜM CANLILAR İÇİN KORKUNÇ SONUÇLARA YOL AÇACAK”

İklim krizine dikkat çekmek için 19 Martta tüm dünyada İklim Grevi var. Sizde ses çıkarın, çünkü iklim krizi tüm canlılar için korkunç sonuçlara yol açacak! Sizde ses çıkarın, çünkü hükümetler yavaş hareket diyor! Sizde ses çıkarın, çünkü büyük bankalar fosil yakıt şirketlerine yüz milyarlarca dolar kredi vermeye devam ediyor! Sizde ses çıkarın, çünkü çocuklarımıza, torunlarımıza yaşanabilir bir dünya kalsın! “İnsanın, emeğin ve doğanın sömürülmediği ve tüm insanların onurlu, özgür ve mutlu bir hayat kurabilecekleri bir toplumsal düzeni ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmayı” amaçlayan Yeşil Sol Parti olarak; 19 Mart 2021 tarihinde gerçekleşecek küresel iklim grevini destekliyor, yaşamdan yana olan herkesi greve katılmaya çağırıyor ve haykırıyoruz; #iklimideğilsistemideğiştir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA