YPJ: Silahları Türkiye’ye karşı kullanmayacağız

 Suriye’de Halk Savunma Birlikleri’yle (YPG) birlikte savaşan Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) Genel Komutanı Nesrin Abdullah, ABD’nin kendilerine vereceği silahları Türkiye’ye karşı kullanmayacaklarını açıkladı. Fotoğraf: nrttv.com Kurdistan24 kanalına konuşan Abdullah, ABD’nin..

Son Güncelleme: Whatsapp
 Suriye’de Halk Savunma Birlikleri’yle (YPG) birlikte savaşan Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) Genel Komutanı Nesrin Abdullah, ABD’nin kendilerine vereceği silahları Türkiye’ye karşı kullanmayacaklarını açıkladı.

Fotoğraf: nrttv.com
Kurdistan24 kanalına konuşan Abdullah, ABD’nin kendilerine verilecek silahların Demokratik Suriye Güçleri (DSG) içinde bulunan güçlere dağıtılacağını söyledi.

YPJ komutanı, ABD tarafından kendilerine verilen silahların Türkiye’ye karşı kullanılmasına ilişkin endişelere ilişkinse şu yanıtı verdi: “Bizim Türkiye’ye karşı savaşmak gibi bir niyetimiz yok. Türkiye altı yıldır bize saldırıyor onlarca arkadaşımız şehit oldu. Ama biz her zaman sınırlarımızı koruduk ve komşuluk ilkelerine bağlı kaldık. Bundan sonra bizim Türkiye’ye karşı savaşmak ve bu silahları Türkiye’ye karşı kullanmak gibi bir niyetimiz de olamaz. Biz demokratik ve barışçıl bir mücadele sürdürüyoruz.”

Abdullah, Tabka ilçesi ve barajının DSG güçleri tarafından IŞİD’den alındığını, bundan sonraki hedeflerinin Rakka’nın merkezi olacağını duyurdu.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki Kürtlere silah verilmesini öngören kararı onaylamıştı. Yardımın hafif silahlar, mühimmat, makineli tüfek, zırhlı araçlar ve istihkam malzemesinden oluşacağı belirtilmiş, takvim açıklanmamıştı.

Kararın Türkiye’nin üt düzey üç yetkilisi Washington’dayken açıklanması dikkat çekmişti.

Ankara’dan gelen ilk tepkilerde ‘yanlıştan dönülmesi’ istenmiş, YPG’nin ‘eline geçen her silahın Türkiye’ye yönelik tehdit’ oluşturduğu belirtilmişti.

IŞİD’le Mücadele Koalisyon Güçleri Sözcüsü Amerikalı Albay John Dorrian, YPG’ye verilecek silahlardan bir bölümünün dağıtımına başlandığını, silahların IŞİD’le mücadele tamamlandıktan sonra geri alınmayacağını söylemişti.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.