betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Yüksek hızla götürmüşler

ESRA KOÇAK ANKARA Adli Kolluk Yönetmeliği’nin değiştirilmesi ile Yüksek Hızlı Tren soruşturma dosyasının deşifre olmasının ardından dikkatlerin çevrildiği TCDD’de skandallar bitmiyor. Sayıştay raporlarına da giren unsurlar Yüksek Hızlı Tren (YHT)..

Son Güncelleme: Whatsapp

ESRA KOÇAK ANKARA

Adli Kolluk Yönetmeliği’nin değiştirilmesi ile Yüksek Hızlı Tren soruşturma dosyasının deşifre olmasının ardından dikkatlerin çevrildiği TCDD’de skandallar bitmiyor. Sayıştay raporlarına da giren unsurlar Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin her aşamasında usulsüzlük yapıldığını ortaya koyuyor. Sayıştay raporlarında, YHT Eskişehir-İnönü bölümü için “Ağustos 2013’te TCDD Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca başlatılan incelemenin bir an önce sonuçlandırılarak, gerekli işlemlerin yürütülmesi önerilir” deniyor.

Ankara-İstanbul YHT projesinin Eskişehir-İnönü arası altyapı işleri 2005 yılında 19,9 milyon TL karşılığında, o dönem 6 yıllık bir şirket olan Sigma İnşaat Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş, 2,44 TL birim fiyat teklifi karşılığında verildi. Ancak 12 Nisan 2007’de Sigma İnşaat A.Ş, dolguda kullanılan malzemenin kazılarak temin edilmesi işi karşılığında sözleşmede bir bedel bulunmadığını ifade ederek, kazılara karşılık ek ödeme yapılmasını talep etti. Firmanın bu talebine, TCDD Müşaviri Mescioğlu Mühendislik Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti olumlu yanıt verirken, kontrol heyetinde görevli elemanlar arasında, malzeme bedelinin ödenip ödenmeyeceği konusunda görüş birliği sağlanamadı. Konu 11 Haziran 2007 tarihinde TCDD Teftiş Kurulu Başkanlığı’na havale edildi ve inceleme aradan geçen 6 buçuk yıla rağmen halen sonlandırılamadı.  Firma ile TCDD arasında imzalanan satış sözleşmesinde yer alan, “Dolgu malzemesi mümkün olduğunca kazıdan sağlanacak, kazı malzemesinin uygun ve yeterli olmaması durumunda yüklenici tarafından, Yapı Denetim Görevlisi tarafından onaylanan ariyet sahasından getirilecektir. Ariyet sahalarının saptanması, malzemenin alınması, taşınması ve yerleştirilmesi her türlü işlem ve masrafı ile birlikte yükleniciye aittir” biçimindeki taahhüde karşın, TCDD Teftiş Kurulu Başkanlığı firmanın talebini kabul etti.

KENDİ BİRİM FİYATINA İTİRAZ

Sigma İnşaat A.Ş. ikinci itirazını 19 Ağustos 2007 tarihinde yaptı ve 2,44 TL’lik kazı birim fiyatını yetersiz buldu. TCDD Yol Dairesi Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı tarafından onaylanan raporla birim fiyat 3,85 TL’ye çıkartılırken, çıkartılan dolgu malzemesinin nakliyatı için birim başına 2,92 TL’lik fiyat belirlendi. Böylece, kazı bedeli olarak TCDD Teftiş Kurulu raporu doğrultusunda 2,44 TL olması gereken fiyat 3,85 TL’ye çıkarılırken, sözleşmede yer almayan 2,92 TL’lik nakliye birim bedelinin de Sigma İnşaat A.Ş.’ye ödenmesine karar verildi. Öncelikle güzergah kazısından çıkan malzemenin dolguda kullanılması öngörülmekte iken, Sigma İnşaat sanki güzergah kazılarından çıkan malzemenin yetersiz olduğu izlenimi yaratarak başka bir kazı alanı olan ariyet ocağı kazı alanından dolgu malzemesi getirerek fazladan para ödenmesine sebep olmuştur.

ÖNGÖRÜLMEYEN PARA

Ankara-İstanbul YHT Projesi kapsamında yapılan Eskişehir-İnönü altyapı işinde, dolgularda kullanılan ariyet ocağı malzemesinin kazılması için 2 milyon 83 bin 555 TL, bu malzemenin nakliyesi içinse 4 milyon 314 bin 881 TL ek ödeme yapıldı. Yani, ihalede öngörülmeyen 6 milyon 398 bin 436 TL tutarındaki bedel, TCDD tarafından Sigma İnşaat A.Ş.’ye ödendi. Sayıştay raporunda konuya ilişkin incelemenin halen TCDD Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca devam etmekte olduğu belirtilirken, incelemenin bir an önce sonlandırılması gerektiğine ilişkin ibare de yer alıyor.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.