ZİRAAT ODALARI “ULUSAL ÇAY KONSEYİ ÜRETİCİYİ DEĞİL SANAYİCİYİ TEMSİL EDİYOR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ZİRAAT ODALARI “ULUSAL ÇAY KONSEYİ ÜRETİCİYİ DEĞİL SANAYİCİYİ TEMSİL EDİYOR”

Bu haber 13 Mayıs 2024 - 8:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ZİRAAT ODALARI “ULUSAL ÇAY KONSEYİ ÜRETİCİYİ DEĞİL SANAYİCİYİ TEMSİL EDİYOR”

TARIM BAKANLIĞININ AÇIKLADIĞI YAŞ ÇAY FİYATINA TEPKİLER DEVAM EDİYOR. RİZE, ARTVİN ZİRAAT ODALARI “BU FİYATI KABUL ETMİYORUZ ULUSAL ÇAY KONSEYİ ÜYELİĞİNDEN İSTİFA EDİYORUZ”

GENÇAĞA KARAFAZLI -Özel Haber
Rize, Artvin merkez ve ilçe Ziraat oda başkanları ANKA haber Ajansı ve kuzeyteve haber Rize bürosunu ziyaret etti ardın Tarım bakanlığının açıkladığın yaş çay fiyatıyla ilgili ortak basın açıklaması yaptı.
Fındıklı Ziraat odası başkanı Mehmet Özsoy ‘“Bakanlığının resmi sayfasında 17 TL’lik bir fiyat açıklandı. Bu fiyatı kesinlikle kabul etmiyoruz ve ulusal çay Konseyi’nin üreticiyi temsil etmediğine inanarak topluca ulusal çay konseyinden istifa ediyoruz. Ulusal çay Konseyi bizim için Sanayicileri temsil ediyor. Bu saatten sonra ve üretici temsilcisi olarak ulusal çay konseyinden İstifa ederek ilk tepkimizi gösteriyoruz” dedi

(RİZE) Tarım bakanlığının açıkladığı 19 TL yaş çay fiyatını Çay üreticileri dün AKP Rize il başkanlığı önünde protesto etmesinin ardından bu kez  Ziraat odalarından tepki geldi.
ANKA Haber Ajansı kuzeyteve haber Rize bürosu çalışanlarını Ziyaret eden Rize merkez, İyidere, Derepazarı, İkizdere , Kalkandere oda başkanları ile Artvin merkez, Hopa, Kemalpaşa , Borçka, Arhavi Ziraat oda başkanları burada ortak bir açıklama yaparak Tarım bakanlığından önce 19 TL Çay fiyatı açıklayan Rize Ticaret Borsası (RTB) ve Ulusal Çay Konseyi (UÇK) Başkanı olan özel sektör Orçay fabrikasının sahibi Mehmet Erdoğan ve Tarım bakanlığının açıkladığı çay fiyatına tepki gösterdi.

“ULUSAL ÇAY KONSEYİ ÜRETİCİYİ DEĞİL SANAYİCİYİ TEMSİL EDİYOR”

Oda başkanları adına Açıklamayı Fındıklı Ziraat odası başkanı Mehmet Özsoy yaptı. Özsoy , “ Biz çay bölgesi Ziraat Odaları olarak maliyet çalışması yaptık, neredeyse bütün odalarımızdan çıkan ortak maliyet 17.30-18 TL arası iken bugün görüyoruz ki tarım ve orman bakanlığı ulusal çay Konseyi ve borsanın görüşleriyle hareket ederek bir fiyat çalışması yapmış ve gece yarısı tarım ve orman Bakanlığının resmi sayfasında 17 TL’lik bir fiyat açıklandı. Bu fiyatı kesinlikle kabul etmiyoruz ve ulusal çay Konseyi’nin üreticiyi temsil etmediğine inanarak topluca ulusal çay konseyinden istifa ediyoruz. Ulusal çay Konseyi bizim için , Sanayicileri temsil ediyor. Bu saatten sonra ve üretici temsilcisi olarak ulusal çay konseyinden İstifa ederek ilk tepkimizi gösteriyoruz.

“ÇAY ÜRETİCİSİNİN EMEĞİNE EKMEĞİNE %54 ZAMMI KESİNLİKLE KABUL ETMİYORUZ 25 TL’LİK FİYATI TALEP EDİYORUZ”

Tabii ki bundan sonra ki süreçte bu fiyatın kesinlikle revize edilmesi ile ilgili çalışmalarımız Olacak orman bakanlığına Sayın cumhurbaşkanımıza mesajlarımız olacak çünkü bu maliyet fiyatıdır. Çiftçimizin günün sonunda sattığı çaydan alacağı para 17 TL’dir. Eklenen 2 TL’lik destekleme yılın sonunda alınacak bir fiyattır ve bunun çay taban Fiyatıyla alakası yoktur. %69 Enflasyonun olduğu bir ülkede çiftçinin cebine yansıyan gerçek Enflasyonun %125 olduğu bir ülkede çay üreticisinin emeğine ekmeğine %54 zammı kesinlikle kabul etmiyoruz ve tekrar açıkladığımız 25 TL’lik fiyatı Talep ediyoruz. Bizim tarım ve orman bakanlığından bir talebimiz var ön görülen maliyet çalışmasının açıklanmasını istiyoruz. Çay taban fiyatında maliyete neler konulmuştur, işçilik bedeli ne kadar uygulanmıştır, çünkü burada gerçeklerle karşılaştırmak İstiyoruz, sahada ödenen işçilikler var nakliye maliyetim gübre maliyetim gerçeklerle örtüşmüyor, örtüşmediği düşünüyoruz, maliyetlerimiz nasıl taban fiyatı açıklandı bu hesaplanırken maliyetlerimiz açıklanmasını istiyoruz talebimiz budur. Bundan sonraki süreçte nasıl bir eylem planlıyorsunuz sorusuna Özsoy ; Ben kendi adıma ki inanıyorum bütün oda başkanları aynı şeyi yapacaktır buradan kalktıktan sonra Fındıklı’ya döndüğümde alım evi ziyaretleri yaparak çiftçiyle çiftçinin Fikrini görüşlerini alıp Aynen de Bünyamin başkanın dediği gibi (Rize ziraat oda başkanı) bundan sonraki süreçte çiftçimizin isteği doğrultusu talebinde çiftçimiz de birlikte hareket ederek süreci yürüteceğiz” dedi Kalkandere, Dere pazarı Fındıklı, Hopa, Arhavi , Borçka Kemalpaşa İkizdere , Rize Ziraat Odası Başkanı şu an istifa kararı alan Burada bulunan başkanlarımız , diğer başkanlarımızın da burada olmadığı için Fikirlerini Aslında biliyoruz onlar da istifa edecek ama burada olanların ismini söyledik diğer oda başkanlarımızla istifa edeceklerdir, en azından görüşlerini biliyoruz.” dedi.

“ÇAY FİYATI ANKARA’ DA MAKAM ODALARINDA BELİRLENMEMELİDİR”

Artvin, Kemalpaşa Ziraat Odası Balkanı Olcay Muti, “Çay fiyatı Aslında bence Ankara’da makam odalarında belirlenmemeli çay fiyatı Aslında Rize’de, Trabzon’da, Hopa’da, Borçka’da, Artvin’de gelip yerinde incelenmeli çiftçilerle temasa girmeli, çiftçilerin sorunlarını dile getirmeli o günün enflasyon koşulları o ayın enflasyon sonuçları dile alınmalı, diye düşünüyoruz ve bir gece yarısı operasyonuyla belirlenen 17 TL çay fiyatı çay üretici açısından kabul edilebilir bir fiyat değil. Net 16.60 629 lira elimize geçecek ama 15 gün önce Rize Çay bölgesi Ziraat Odalarının açıklamış olduğu 25 hesabı aslında bir önceki Mehmet Ali başkanımızın da açıkladığı gibi 17.80 kuruş yani 17.8 kuruş şu anda belirlenen yani çay üreticilerine reva görülen 16. 627 kuruş yani açlık sınırının da altında, yani Karadenizli, Trabzonlu Rizeli, Artvinli çay üreticilerine açtığı reva görüyorlar. Oysa ki biz bu memleket Kadim çiftçileri bunu hak etmiyoruz.


“ÇAY ÜRETİCİLERİNİ YOK SAYAN BİR ZİHNİYETİ BİZ DE ASLINDA YOK SAYIYORUZ”

Bizim bu memlekete katkımız gayrı safı milli asaya katkımız artı değerimiz belli, çay üreticilerinin alın teri de belli ama çay üreticilerini yok sayan bir zihniyeti biz de aslında yok sayıyoruz, vermiş oldukları bu fiyatı kabul etmiyoruz derhal bu fiyatta Ziraat odalarının belirlemiş olduğu talep ettiği 25 liraya çekmek zorundalar. 17 lira belirlenen çay fiyatı işçi maliyetine 8 lira verdiğimiz zaman bize kalan para 9 lira ,9 lirayla biz enerji maliyeti mazot evet araçlarımız mazot barınma yemek bunları saymıyoruz, bunları da çıkardığımız zaman bize kalan para 5 ve 5 ya da Yaklaşık 3 yıl önceki 4 yıl önceki fiyat yani çay üreticileri 4 yıl geriden geliyor ve bunun da derhal düzeltilmesi lazım diye düşünüyorum. Dedi.

“BİZ DOĞDUĞUMUZ TOPRAKLARDA YAPTIĞIMIZ TARIMDAN DOYMAK İSTİYORUZ”

Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldırım Bayrak,” Ülkemizin en çok göç veren bölgesinde ikamet ediyoruz. 210.000 ruhsatlı üreticinin Çay Tarımı yaptığı bakan ve Çaykur verilere karşı belirlenmiştir. Biz doğduğumuz topraklarda yaptığımız tarımdan doymak istiyoruz. Yani hak ettiğimi, Emek ettiğimiz çayın karşılığı olarak alacağımız parayla doğduğumuz topraklarda hayatımızı idame etmek istiyoruz. Dedi.

“FİYATIN YENİDEN REVİZE EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Artvin , Borçka Ziraat odası başkanı ve bölge koordinatörü Tolga İskenderoğlu , “Karadeniz için ciddi anlamı olan hayatımızı idame ettirdiğimiz bir tarım ürünü çay ve Tirebolu’dan, Borçka’ya kadar olan interland da çay üretimi yapılıyor ve bütün Karadeniz halkının doğrudan ve dolaylı olarak geçimini sağladıkları bir ürün çay, aynı zamanda ülkemiz için de stratejik bir ürün çay, O yüzden devlet yetkililerimiz çay maliyetlerini ve sahadaki talepleri dikkate alarak tekrar konuyu değerlendirerek üreticinin memnun olacağı ,STK’nın memnun olacağı, sektörün memnun olacağı bir fiyatın açıklanmasına ihtiyaç vardır. Bu bir zincir halkası üretici işleyecek Sanayi üretici üretecek Sanayi işleyecek Dolayısıyla birbirinden ayrılmaz bir sektör dünyada üretimde beşinci olduğumuz tüketimde de birinci olduğumuz bir ürünün hem kanuna hem taban fiyata hem de sanayinin, üretenin ve tüketen memnun olduğu bir ortama ihtiyaç vardır. Bu açıklanan fiyat bu ortamı sağlamakta özellikle üreticinin mağduriyeti bu anlamda ciddi olmakta, O yüzden tekrar devlet yetkililerimiz bir Ziraat Odaları olarak üreticilerin temsilcileri olarak devlet yetkililerimiz maliyetlerin tekrar incelenerek bu fiyatın revize edilmesini talep ediyoruz” diye konuştu…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş