1 Mayıs İşçi Bayramı AKP Provokasyonlarına Rağmen Coşkuyla Kutlandı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

1 Mayıs İşçi Bayramı AKP Provokasyonlarına Rağmen Coşkuyla Kutlandı

Bu haber 01 Mayıs 2023 - 16:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
1 Mayıs İşçi Bayramı AKP Provokasyonlarına Rağmen Coşkuyla Kutlandı

Tüm yurtta olduğu gibi Rize’de de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları gerçekleşti. Rize Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen kutlamaya CHP, DP, Sol Parti, Emek Partisi, Yeşil ve Sol, TİP, İyi Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi ile KESK’ e bağlı sendikalar, Gıda-İş Sendikası, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-İş Sendikası, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) temsilcileri yanı sıra Millet İttifakı Rize Milletvekili Adayları ile çay üreticisi yurttaşlar katıldı. Rize’de 1 Mayıs kutlaması saat 14:00’de Rize Kültür Merkezi önünde başladı. Atatürk Caddesi boyunca yürüyen kalabalık yürüyüş boyunca ‘Ücretli kölelik istemiyoruz, birleşe birleşe kazanacağız, yaşasın 1 Mayıs’ sloganları attı.

Gençağa KARAFAZLI – Emre KOÇ

“MİTİNG ÖNCESİ VE SONRASI AKP PROVOKASYONU”

1 Mayıs tertip komitesi eylemde konuşmacıların CHP’ye ait seçim çalışması yürüten minibüsü kullanacaklarını duyurmasının ardından AKP Rize İl Örgütü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Mayıs 2023 Çarşamba günü Rize’de gerçekleştireceği mitingin duyurusunu yapan AKP seçim aracını miting alanının hemen yanı başında yerleştirerek anonslar yapması üzerine CHP aracı miting alanının başka bir köşesine yerleştirildi.

Yürüyüş sonrası mitingin gerçekleşeceği Cumhuriyet Meydanı’na giriş yapan yurttaşlar polis tarafından üzerleri arandıktan sonra alana alındı. Konuşmacılar CHP seçim propaganda minibüsünden konuşmaya başladığı esnada bir grup AKP’li CHP minibüsünün yanına gelerek yanlarında getirdikleri Erdoğan posterlerini kalabalığa karşı açarak konuşmacıları ve kalabalığı tahrik etti. Bu esnada kalabalıktan bir yurttaş olaya tepki gösterdi. CHP Rize Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Diler, ‘Biz burada bayramımızı kutluyoruz, kenardan sataşmalara karşı provokasyona gelmeyelim.’ Anonsu sonrası kalabalık alkışlarla duruma tepki gösterdi. Kısa süreli tartışmanın yaşanmasının ardından AKP’li grubun önüne polis güvenlik kordonu oluşturarak AKP’li grubun Erdoğan’a ait posterleri açmasına müsaade etti. AKP’li grup miting süresince Erdoğan’ın posterlerini ellerinde tutarak kalabalığı tahrik etti.

“ÇAYKUR’U MİLYARLARCA LİRA ZARARA UĞRATAN BECERİKSİZLER MEVSİMLİK İŞÇİYE KADRO HAKKINI ÇOK GÖRÜYOR”

AKP’li grubun provokasyonları sonrası DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası Rize Temsilcisi Ramazan Sarıoğlu konuşmasına başladı. Sarıoğlu: “ÇAYKUR işçileri hala kadrosuz ve güvencesiz çalışmaya devam ediyor. Beş buçuk ay çalışarak 12 ay geçinmek zorunda kalıyor. İktidar her gün müjdeli haber veriyor ama ÇAYKUR işçilerine müjdeli haber bir türlü gelmiyor. 10 bin ÇAYKUR işçisi kurumun sırtında yük olarak görülüyor, maalesef ÇAYKUR’u milyarlarca lira zarara uğratan beceriksizler mevsimlik işçiye kadro hakkını çok görüyor. Yetkili sendika olduğunu iddia eden Öz Gıda İş Sendikası işçilerin zorlamasıyla göstermelik bir açıklama yapıyor. Biz Gıda İş olarak ÇAYKUR işçisi kardeşlerimizin kadro alması peşindeyiz. Birileri çıkmış diyor ki ÇAYKUR’un mevsimlik işçilerine kadro vermek eşyanın tabiatına aykırıdır, yazıklar olsun. ÇAYKUR’un tabiatına aykırı olan orada huzur maaşı alan, siyasette miadını doldurmuş, itibarını yitirmiş kişilerin ÇAYKUR’u çiftlik gibi kullanmalarıdır.”

“RANT POLİTİKALARININ YOL AÇTIĞI YIKIMLARIN HESABI SORULACAK”

Eğitim Sen Rize Şube Başkanı Ercan Özay ise: “Depremde yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Doğal bir felaketin insan eliyle birkaç yüz yılın en büyük trajedilerinden birine dönüşmesine neden olanlar; göstermelik açıklamalarla, birkaç tutuklamayla kendilerini işin içinden sıyıramayacaklar. Ant olsun ki yaşamını yitiren her bir canlının, denetimsizliğin, rant politikalarının yol açtığı yıkımların er ya da geç hesabı sorulacak.

“ÜLKEMİZ HER ALANDA GÜVENCESİZLER CUMHURİYETİ HALİNE GELDİ”

Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılıyor. Ülkemiz her alanda güvencesizler cumhuriyeti haline geldi. Kadın işsizliği ve güvencesiz kayıt dışı çalışma ortamlarında taciz, şiddet ve mobing her geçen gün artıyor. İşsizlik aldı başını gidiyor. Hiçbir dönemde olmadığı kadar yurtdışına beyin göçü yaşanıyor. İşçi cinayetlerinde adeta katliam yaşanıyor. Her şeye zam gelirken artmayan, yerinde sayan tek şey bizim maaşımız. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz. Gün şikâyet etme günü değil, bu karanlığı işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar, aleviler, farklılıkları reddedenler, kölelik şartlarında yaşayan göçmenler, sizler, bizler yırtıp atacağız.” Dedi.

“ÖRGÜTLÜ PİŞKİNLİĞE KARŞI OMUZ OMUZAYIZ”

Eğitim İş Rize Şube Başkanı Hamza Kutay ise şu açıklamalarda bulundu: “Demokrasiyi giderek daraltan ekonomiden eğitime, kültürden sanata adalete kadar her alanda geriye giden Türkiye Cumhuriyeti kuşkusuz tarihi nitelikteki kritik bir andadır. Bu anı hep birlikte aşacağız. Eğitim İş olarak umutla ve inançla, gözünü kör hırsı bürümüş patronlara karşı, kamu kurumlarını arpalık, kamu emekçisini köle belleyen yöneticilere karşı emekçilerine insanı koşullarda güvence ile çalışıp insanlık onuruna yaraşır ücretler almayı çok görenlere karşı gencecik bir cumhuriyet iken Atatürk’ün liderliğiyle kısa bir sürede dünya ülkelerini kıskandıracak kadar gelişen bu ülkeyi, şimdi o emekçilere karşı yaşanmaz hale getirenlere karşı; liyakatsizliğe, adaletsizliğe, örgütlü pişkinliğe karşı 1 Mayıs’ta Türkiye’nin tüm illerinde emek örgütleriyle omuz omuzayız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA