AKBABA’NIN ÖLÜMLE BİTEN RİZE YOLCULUĞU

 AKBABA’NIN ÖLÜMLE BİTEN RİZE YOLCULUĞU Gençağa Karafazlı-Özel Haber   Akbaba dediğimizde hepimiz bir anda ürker vahşi leş yiyici ve çocuklarımızdan uzak tutmaya çalıştığımız vahşi sevimsiz bir hayvan aklımıza gelir. Rize..

Son Güncelleme: Whatsapp

 AKBABA’NIN ÖLÜMLE BİTEN RİZE YOLCULUĞU

Gençağa Karafazlı-Özel Haber

 

Akbaba dediğimizde hepimiz bir anda ürker vahşi leş yiyici ve çocuklarımızdan uzak tutmaya çalıştığımız vahşi sevimsiz bir hayvan aklımıza gelir.

Rize nabız editörleri olarak bugüne kadar yakından bir akbaba ile teşviki mesaimiz olmadı. takı köyümüzde yeğenimizin kapısına ölü bir akbabayı görene dek.

BULGARİSTAN’DAN RİZE YE ÖLÜMÜNE YOLCULUK

İyidere’nin Kalecik köyünde yaşayan hayvan dostu bilinen Umit Arabikoğlu bugün tavuklarını yemlediği sırada ölü bir akbaba ile karşılaştı. Bir anda ürken Arabikoğlu Akbaba hikâyesini şu şekilde bizlere aktardı.

“Ben hayvanlarla yakin dostluklar kuran tavuk ve benzeri akla gelebilecek birçok hayvanlarla ilgilenir ve besler bakarım. Bugün sabah Tavuklarımı bakmaya gidince kapıda bir ölü hayvan gördüm. Önce ürktüm ve bir süre sonra Akbaba olduğunu anladım. Bu akbaba öyle bir bilinen akbaba değil oldukça marifetli.

ANTEN VE YÜZÜK TAKMIŞ AKBABA

Bir süre inceledikten sonra akbabanın sırtında bir anten bir yüzük vs olduğunu gördüm. Yazılan yazıları incelediğimde Bulgaristan lı olduğunu öğrendim. Hemen aklıma akrabam olan gazeteciler geldi önce onları sonrada köy muhtarını aradım haber verdim. Sanırım takip edilen ve ya bir test için uçurulan akbaba olsa gerek. Neden öldüğünü bilemiyorum normalde soğukta dirençli bir hayvan, şimdi yetkililere teslim ettim sanırım gerekçesini onlar bilirler” dedi

MİLLİ PARKLAR YABANI HAYVANLAR MÜDÜRLÜĞÜ TESLİM ALDI

Olayın milli parklar yaban hayvanlar müdürlüğüne iletilmesi sonrası Rize il müdürlüğünden görevli bir ekip Kalecik köyüne giderek Umit Arabikoğlu’ndan önce olayla ilgili bilgi aldı ardından ölü akbabayı incelemek üzere Rize il müdürlüğüne götürdü.

Yetkililer akbabanın Bulgaristan dan göç eden bir hayvan olduğunu  neslinin tükenmekte olduğunu o nedenle nerelere göç ettiği hangi güzergahları kullandığı daha doğrusu hareketlerini kontrol için üzerindeki vericilerin takılmış olacağını belirttiler.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.