Akbelen’de CHP liderinin önü direnişçiler tarafından kesildi - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Akbelen’de CHP liderinin önü direnişçiler tarafından kesildi

Bu haber 28 Temmuz 2023 - 10:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Akbelen’de CHP liderinin önü direnişçiler tarafından kesildi

Akbelen’deki köylüler Kılıçdaroğlu’nun arabasının önünü kesti: Arabaya değil, barikata

Direnişin sürdüğü Akbelen Ormanı’nı ziyaret eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, alandan ayrılacağı sırada köylüler arabasının önünü “Arabaya değil, barikata” sloganıyla kesti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, kesim alanına gitmek zorunda kaldı.

kuzeyteve – Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde yer alan Akbelen Ormanı’nda yeniden ağaç kesimine karşı başlayan direniş devam ediyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet bugün Akbelen’deki direniş alanını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla karşılandı. Kılıçdaroğlu, direniş alanında köylüleri dinledi. Burada yaptığı konuşmada köylülere söz veren Kılıçdaroğlu, “Kemal kardeşiniz sizin yanınızda. Sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından arabasına binerek direniş alanından çıkmak üzereyken köylüler arabasının önünü kesti. “Arabaya değil, barikata” sloganı atan köylüler Kılıçdaroğlu’nu ağaç kesimi yapılan alana çağırdı. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu arabasından inip kesim alanına dönmek zorunda kaldı.

YEŞİL SOL PARTİ VEKİLİ YARALANDI

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu ile birlikte kesim alanına girmek isteyenlere müdahale edildi. Yeşil Sol Parti Milletvekili Burcu Gül Çubuk, TOMA’nın müdahalesi sırasında yaralandı. Çubuk aynı zamanda gözaltına alınmaya çalışıldı. Alanda ise üç kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun yaptığı konuşma şöyle:

“Sizin verdiğiniz mücadeleyi yakından takip ediyorum. Buraya geliş nedenim davayı yeni öğrenmem değil, sizin bizzat mikrofonu alarak derdinizi anlatmanıza imkan sağlamak içindir. Benim Ankara’da konuşmamın önemi yok, sizin konuşmanız önemli. Mağdur olan, haksızlığa uğrayan sizsiniz. Ama bu çam, bu ağaç sadece sizin ağacınız değildir, 85 milyonun ağacıdır. Burayı sizler kadar iyi biliyorum dersem doğru söylemem. Ama ormanı bilen birisiyim. O orman sadece ağaç değil. O ormanda kuşlar var, kaplumbağalar var, binlerce canlı var. Her birinin hakkını hukukunu korumazsam görevimi yapmamış olurum.

Ağacı kestiğinizde duyu kesmiş olursunuz. Ağacı kestiğinizde habitatı öldürmüş olursunuz. Ağacı kestiğinizde oksijeni bitirmiş olursunuz. Bütün dünya bunu biliyor ama bir avuç çete bilmiyor.

‘KEMAL KARDEŞİNİZ YANINIZDA’

Boşuna mı bu Beşli Çeteler bu milletin kanını emiyor diyordum? Sanmayın ki sadece burada oluyor bu olaylar. Türkiye’nin hangi coğrafyasına gitseniz benzer olaylar var. Ama siz direndiniz, direniyorsunuz. Kemal kardeşiniz sizin yanınızda. Sonuna kadar mücadele edeceğim.

Sizin mücadeleniz sıradan bir mücadele değil. Sizin mücadeleniz hak mücadelesi. Size sözüm söz ben bu davayı sonuna kadar izleyeceğim. Ayrıca hukukçu arkadaşlarımı da bu konuda görevlendireceğiz.”

NE OLMUŞTU?

740 dönümlük Akbelen Ormanı, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji tarafından kesilmek istenmişti. 2021 yılında başlayan süreçle birlikte, İkizköylüler, ağaçlar kesilmesin diye ormanda kendilerine ait alanda nöbete başlamış, YK Enerji hakkında yasal yollara başvurmuştu. Akbelen Ormanı’nı kömür sahası olarak kullanmak isteyen YK Enerji’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinlere karşı açılan davalarda pek çok kez yürütmeyi durdurma kararı alınmış, fakat mahkeme kararları uygulanmamıştı. 2 yıldır devam eden eylemlerde farklı zamanlarda şirket tarafından ormana gönderilen işçiler, ağaçları kesmek isteyince yine jandarma müdahalesi ile karşılaşılmıştı. İkizköy Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamalarda, bugün için ormana girileceği ve ağaçların kesileceği belirtilmişti. Jandarma gözetiminde başlatılan ağaç kesimine karşı köylüler yetkilileri yasalara uymaya çağırıyor. (HABER MERKEZİ)

Fotoğraf-Video: Hakan Tosun / Twitter

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA