AKP’li Mehmet Metiner Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’a yönelik açıklama yaptı

AKP’li Mehmet Metiner, Gezi davasındaki mahkumiyetlere yönelik tartışmalar gündemdeki yerini korurken dikkat çeken bir çıkış yaptı: “Osman Kavala, Demirtaş ve Gezi davası sanıkları siyasi nedenlerle içeri atılmışsa bu çok büyük..

AKP’li Mehmet Metiner Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’a yönelik açıklama yaptı
Son Güncelleme: Whatsapp
AKP’li Mehmet Metiner, Gezi davasındaki mahkumiyetlere yönelik tartışmalar gündemdeki yerini korurken dikkat çeken bir çıkış yaptı: “Osman Kavala, Demirtaş ve Gezi davası sanıkları siyasi nedenlerle içeri atılmışsa bu çok büyük zulüm ve haksızlıktır.”

 Sekiz yılın ardından parti genel başkanları nezdinde gerçekleşen CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi ‘yumuşama’ olarak değerlendiriliyor.

Kritik görüşmeden sonra Gezi Davası tutuklularının serbest kalmasına ilişkin tartışmasının gündeme gelirken bazı kesimler de iş insanı Osman Kavala olmak üzere Gezi tutuklularının tahliye olabileceği sinyalleri olarak okuyor.

İktidara yakın gazeteci Abdulkadir Selvi’nin Gezi tutuklularının yeniden yargılanmasına yol açabilecek ihtimalleri yazmasının ardından bu kez de eski AKP milletvekili Mehmet Metiner’den benzer bir çıkış geldi.

Metiner, yaklaşık 7 yıl 6 aydır tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Gezi tutuklusu iş insanı Osman Kavala’ya yönelik bir yazı kaleme aldı.

Mehmet Metiner, “Osman Kavala, Demirtaş ve Gezi davası sanıkları siyasi nedenlerle içeri atılmışsa bu çok büyük zulüm ve haksızlıktır” dedi.

‘YENİDEN YARGILANMA TALEBİ MEŞRU TALEPTİR’

Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner’in yazısı şu şekilde:

“Ortada onların suçlu olduğunu gösteren hukuki deliller var olduğu için hüküm giymişlerse yargısal bir sürece siyaseten müdahale edilmesini talep etmek hukukun katlidir. ‘Yeniden yargılanma’ talebi, hukuki meşru bir taleptir. Bunu gerektiren koşullar varsa ve istenen şartlar yerine getirilmişse bu kanuni hakkın kullanılmasına siyasi anlam yüklemek yanlıştır.

Yargısal-hukuki bir işlem sürecinde varsa bir yanlışlık elbette düzeltilir. Bu hukukun gereğidir ve adaletin tesisi için şarttır.

‘YARGININ SİYASETİN EMRİNDE OLDUĞU BİR ÜLKE OLDUĞU ALGISI ÜZERİNDEN KÖTÜLÜK EDİYORLAR’

Suçlu bile olsalar ülke için, demokrasimiz için, siyasetin normalleşmesi için, Avrupa ile ilişkilerimizin düzelmesi için, ekonomimizin güçlenmesi için bırakılmaları gerek!” şeklindeki bir anlayış, gerçekten ibretlik bir anlayıştır.

Kim ki bu anlayış üzere kelam ediyor ve kalem kuşanıyorsa bilesiniz ki onlar bilerek veya bilmeyerek başlayan bu olumlu sürece zarar veriyorlar ve ülkemize de yargının siyasetin emrinde olduğu bir ülke olduğu algısı üzerinden kötülük ediyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.