Alakır’daki HES projesinin ‘ÇED Olumlu’ raporu iptal edildi

  Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi, Kumluca’daki Alakır Çayı’nda yapılması planlanan Dereköy HES projesiyle ilgili ‘ÇED Olumlu’ raporunu iptal etti.  1’inci Derece Doğal SİT Alanı niteliğinde olduğu yargı kararıyla sabit olan..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi, Kumluca’daki Alakır Çayı’nda yapılması planlanan Dereköy HES projesiyle ilgili ‘ÇED Olumlu’ raporunu iptal etti. 

1’inci Derece Doğal SİT Alanı niteliğinde olduğu yargı kararıyla sabit olan Alakır Çayı üzerinde HES projesi yapılmasına olanak bulunmadığına dikkat çeken mahkeme, Dereköy regülatörü ve HES projesi hakkında verilen dava konusu ‘ÇED Olumlu’ kararında da hukuka uyarlık bulunmadığına hükmetti. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline karar veren mahkeme, yargılama giderlerinin de davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınmasını kararlaştırdı.

‘ÇED Olumlu’ raporunun iptali için mahkemeye başvuran Antalya Dostları Derneği’nin avukatı Tuğhan Çiftçi, daha önce de Dereköy HES projesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘ÇED Olumlu’ raporunun iptali için Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını ancak, derneklerinin yasayla kurulan bir meslek örgütü olmaması gerekçesiyle davanın reddedildiğini hatırlattı. Bunun üzerine Danıştay’a başvurduklarını kaydeden Çiftçi, şöyle konuştu:

“Danıştay 14’üncü Dairesi, mahkemenin verdiği kararı bozdu. Bunun üzerine Dereköy HES ile ilgili ‘ÇED Olumlu’ raporunun iptali için açtığımız dava Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi’nde kabul edildi.” 

Yargılama sonunda mahkemenin ‘ÇED Olumlu’ raporunu iptal ettiğini belirten Çiftçi, şöyle devam eti:

“Mahkeme, Anayasa’nın 63’üncü maddesindeki ‘Devlet tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korumasını sağlar. Bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirler alır’ şeklindeki hükümlere atıfta bulunarak, bir kısmı 1’inci Derece Doğal SİT Alanı olduğu yargı kararıyla sabit olan Alakır Çayı’nda HES yapılmasına olanak bulunmadığına hükmetti.” 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.