betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Anamıza küfretti,şimdi siyanürle zehirleyecek!

Anamıza küfür ettiği için 8 binlira para cezasına çarptırılan Rize’li  ihale babası Cengiz holding Anamıza küfür yetmezmiş gibi birde bölge halkını siyanürla zehirleyecek.Bu duruma karşı çıkan yöre halkı ” anamıza..

Son Güncelleme: Whatsapp

Anamıza küfür ettiği için 8 binlira para cezasına çarptırılan Rize’li  ihale babası Cengiz holding Anamıza küfür yetmezmiş gibi birde bölge halkını siyanürla zehirleyecek.Bu duruma karşı çıkan yöre halkı ” anamıza küfret birde gel bizi çoluk çocuk zehirle yok öyle yağma” diyerek protesto etti
 Artvin’in Murgul ilçesinde Cengiz Holding tarafından projelendirilen siyanürlü altın işleme tesisine karşı ayaklanan Murgul halkı bugün eylem yaptı. ÇED Raporu beklenmeksizin çalışmalarına başlandığı öne sürülen siyanür tesisine karşı yapılan eyleme 3 binden fazla yurttaş katılırken, yöredeki maden işçileri de destek verdi. Eylemin ardından şirket yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonrasında alanda sondaj çalışması yapan iş makinelerinin geri çekildiği öğrenildi. Murgul halkı siyanür tesisinin tamamen iptal edilmesini istiyor.

 MURGUL’DA SİYANÜRE KARŞI İSYAN VAR

Artvin’in Murgul ilçesinde Cengiz Holding tarafından işletilmek istenen siyanürlü altın işleme ve liç tesisine karşı yöre halkı ayaklandı. ÇED raporu beklenmeksizin çalışmalara başlandığı öne sürülen siyanür tesisine karşı ‘Murgul’da Siyanüre Hayır Platformu’ tarafından organize edilen eyleme, 4 bin 250 nüfuslu ilçede çoğunluğu kadınlar ve çocuklardan oluşan 3 binden fazla yurttaş katıldı. Cengiz Holding tarafından iletilen Eti Bakır İşletmeleri’nde çalışan maden işçileri de iş bırakarak eyleme destek verdi. Öğle saatlerinde ise Murgul’dan kalkan otobüslerle işletme önünde toplanan kalabalığa konuşan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da eyleme destek verdiğini açıkladı.

 EYLEMİN ARDINDAN ŞİRKET ALANDAN İŞ MAKİNELERİNİ ÇEKTİ

İşletme önünde toplanan eylemcilere jandarmanın müdahale etmesiyle eylemcilerden seçilen bir grup temsilci içeri alınarak hazırladıkları pankartları bıraktı. Olay çıkmaması için protestocuların da güvenlik önlemi aldığı gözlenen eylem olaysız sona erdi. Eylemciler ve şirket yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ardından sondaj çalışması yapan şirkete ait iş makinelerinin alandan çekildiği öğrenildi. Ancak Murgul halkı siyanür tesisinin tamemen iptal edilmesini talep ediyor. Projeye karşı ilçe halkından 3 bin 500 civarında da imza toplandı.

MURGUL HALKI NEDEN AYAKLANDI?

Artvin’in Murgul ilçesinde 1973 yılından bu yana faaliyette olan Eti Bakır İşletmeleri, özelleştirme kapsamında 2006 yılında değerinin oldukça altında bir fiyatla Cengiz Holding’e satıldı. AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz Holding, bölgede 15 yıl önce keşfedilen ancak konumu itibariyle siyanürlü ayrıştırma tesisi kurulmasına izni verilmeyen altın madenini de Eti Bakır İşletmeleri bünyesinde ayrıştırmak için kolları sıvadı. Bu amaçla bakır işletmeleri sahasında ek bir tesis kurmak için proje hazırlayan Cengiz Holding, siyanür ve ağır metal atıklarının depolanacağı üniteleri de içeren tesis için ‘ÇED Olumlu Kararı’ çıkmadan geçtiğimiz ay çalışmalara başladı.

MEHMET CENGİZ HALKIN GÖRÜŞME TALEBİNİ REDDETTİ

İnşaat çalışmaları başlayınca zengin ormanlarla kaplı bölgede siyanür tesisi kurulacağını öğrenen Murgul halkı girişimi engellemek için bir araya gelerek hızla örgütlendi. Şirket yetkilileriyle görüşüp proje hakkındaki ayrıntıları öğrenmeye çalışan Murgul halkının, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’le görüşme talebi ise işadamı Cengiz tarafından reddedildi. Bunun üzerine küçük bir ilçe olan Murgul’da yoğun bir katılımla siyanür işletmesine karşı eylem gerçekleştirildi. Türkiye’nin en engebeli arazilerine sahip olan bölgede heyelan ve çığ tehlikesinin de bulunması siyanür işletmesine karşı yöre halkını endişelendiriyor.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.