betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

ANDONDA HES KAVGASI DEVAM EDİYOR

 ANDONDA HES KAVGASI DEVAM EDİYOR Rize merkez ve birçok ilçenin içme suyunu karşılayan Andon vadisinde Yapılması istenilen HES projesine tepki gösteren köylülerle jandarma arasına 3 gün önce arbede yaşanmış 2..

Son Güncelleme: Whatsapp

 ANDONDA HES KAVGASI DEVAM EDİYOR

Rize merkez ve birçok ilçenin içme suyunu karşılayan Andon vadisinde Yapılması istenilen HES projesine tepki gösteren köylülerle jandarma arasına 3 gün önce arbede yaşanmış 2 köylü vatandaş gözaltına alınmıştı. Köylüler özel arazilerine çalışma yapıldığını iddia ederek Rize idare mahkemesine dava açtı

Gençağa Karafazlı

Dün Rize adliyesine gelen bir grup köylü Rize bölge idare mahkemesine başvurarak HES projesinin durdurulması için dava açtı.

ANDON 9 İLÇE 26 KÖYÜN İÇME SUYUNU KARŞILIYOR

Tüm kamuoyunun bildiği gibi Andon vadisi Rize merkez başta olmak üzere 9 ilçe ve 26 köyün içme suyunu karşılıyor. Buna rağmen bazı açgözlü özel şirketler bu vadide HES projesini hayata geçirmek için yıllar önce ilgili bakanlıktan izinleri alarak çalışma başlatmıştı.

İNEĞİNİSATMIŞTI

Bu duruma karşı çıkan Andon köylüleri ve kamuoyunun yakinen tanıdığı Yurttaş kazım adlı köylü vatandaşlar HES projelerinin durdurulması için mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararı istemişti. Mahkemenin karar vermesi için oluşturulan bilirkişi heyetinin parasını ise bulamayan Kazım Delal ahırdaki süt ineğini satarak bilirkişi parasını yatırıp heyetin çalışmalarını sürdürmesini sağlamıştı.

Kazım Delal’ın bu davranışı ve tüm ülkede büyük yankı bulmuş ve destek görmüştü. Bu gelişmelerin ardından uzunca bir yargı süreci başlamış ve sonunda Andon’ da HES projesinin hayata geçirilmesi yargı kararıyla engellenmişti.

AÇGÖZLÜ ŞİRKETLER BOŞ DURMADI

Kazım Delal ve Andon köylülerinin kararlı mücadelesi karşısında HES şirketleri de boş durmadı. Davayı Danıştay’a götürdü ve Danıştay 13. Dairesi geçtiğimiz ay aldığı kararla “Su Kullanım Hakkı Anlaşması’nın yürütmesini durdurdu. Andon’ da yapımı planlanan AMBARLIK 1 VE 2 HES projelerinin iptalinin ardından Andon halkı rahat bir nefes almıştı.

ANDON ‘DA YENİDEN HAREKETLİ GÜNLER YAŞANIYOR

Rize İdare Mahkemesi’nin havza planı olmadan dere üzerinde çalışma yapılamayacağı ve DSİ’nin Andon ve Salarha’yı içme suyu havzası olarak ilan etmesine rağmen Rize belediyesine ait Rize Su Yap İş şirketi üzerinden Galatasaray’ın eski başkanı Mehmet Cansun’a ait Smart hidroelektrik şirketine HES ihalesi vermişti.

DSİ’nin HES yapımına onay vermemesi üzerine bu defa Rize Belediyesi ile İl Özel İdaresi arasında bir protokol imzalanarak, içme suyu takviyesi adı altında HES çalışmasına devam edildi.Bu duruma birçok kez karşı çıkan Yurttaş Kazım ve akrabaları buradaki çalışmaları engellemek için birçok kez jandarmayla karşı karşıya geldi. Jandarmayla birlikte iş makinelerini vadiye sokmaya çalışan şirket çalışanlarının yolunu Köylüler, vatandaşlar araçlarıyla yolu kapatarak izin vermemiş savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlardı.

BU KEZ 200 JANDARMAYLA GELDİLER

3 gün önce ise 200 jandarma eşliğinde iş makinaları vadiye yeniden girince Andon köylüleri yine karşı çıktı. Şirket çalışmalarını engellemeye çalışan yurttaşlardan Yusuf Esir ve emekli imam Nazım Delal jandarma tarafından gözaltına alındı aynı gün akşam serbest bırakıldı.

Köylüler özel tapularını yok sayıldığını çalışmaların yasal hiçbir gerekçe olmadan arazilerinin üzerinden jandarma zoruyla yapılmak istendiğini öne sürerek bu çalışmalara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söylüyorlar. Bunun için yeniden mahkemeye başvurdular.

ÇALIŞMALARI SABOTE ETTİN SENİ İHRAÇ EDİYORUM

Tüm bu gelişmeler sonrası toprağına sahip çıkan ve Yurttaş Kazım Delal’la birlikte HES karşıtı mücadele veren önceki gün Jandarma tarafından gözaltına alınan Yusuf Esir aynı zamanda Rize belediyesine ait Andon İçme Suyu Tesisleri’nde yaklaşık 15 yıldan beri bekçi olarak çalışıyor. Esir’in aynı zamanda HES yapılmak istenen yerde tapulu arazileri var. Esir, HES’lere karşı çıktığı için önce Kalkandere ilçesine sürgün edildi aradan 5 ay geçtikten sonra işten atıldı. Gerekçe ise şöyle;

Bu çalışmaların yapıldığı esnada faaliyetleri durdurmak amacıyla ikamet ettiğiniz küçükçayır köyündeki bir grup vatandaşla organize bir şekilde kurumumuzun yürüttüğü işleri sabote etmek, Rize valiliğinin talimatıyla orada bulunan Jandarma ekiplerine rağmen imalat işini durdurmak üzere eylem ve engelleme yapmaktasınız. Toplu iş sözleşmesinde bulunan ceza cetvelinin 23.ve 25.Maddelerine göre bu fiilinizin cezası direkt İHRAÇ olarak belirtilmiştir. Denilerek Yusuf Esir’in iş aktı fesih edildi. Esir şimdi hakkını yargı yolu ile arıyor.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.