Antalya Valiliği içki yasağı savunmasında: Turistler çevrelerinin güvenli olmasını ister

Antalya valiliği, kentte açık alanda içki içilmesi yasağının bar ve otel gibi yerleri kapsamadığı, ‘insanların rahatsız edilmeyecekleri bir ortamda ve özgürce yaşamalarını sağlamayı’ hedeflediğini savundu.     Fotoğraf: Reuters Antalya..

Son Güncelleme: Whatsapp

Antalya valiliği, kentte açık alanda içki içilmesi yasağının bar ve otel gibi yerleri kapsamadığı, ‘insanların rahatsız edilmeyecekleri bir ortamda ve özgürce yaşamalarını sağlamayı’ hedeflediğini savundu.

 

 

Fotoğraf: Reuters

Antalya emniyeti, dün geceki yazılı açıklamasıyla araç içleri dahil olmak üzere ‘çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesinin’ yasaklandığını duyurmuştu.

 

Emniyet kaynakları, bugün de yasağın yanlış anlaşıldığını savunarak “Duyuruda içki içilmesi tamamen yasaklanmıyor, sadece çevreyi rahatsız edecek şekilde içki içilmesi yasaklanıyor” açıklamasını yapmıştı.

 

Söz sırası valilikte

 

Antalya valiliği, yasak kararını izah etmek için bugün duyuru yaptı.

 

Açıklamada, kararın otel, bar, restoran ve turizm belgeli tesisler gibi mekanlara yönelik hiçbir düzenleme içermediği ancak ‘Antalya’da turizmi bitirecek karar’, ‘Alkol içmeyi yasaklayan karar’ ve ‘Özgürlükleri kısıtlayan karar’ gibi ‘manipüle edici ve gerçeği yansıtmayan’ haberler yapıldığı iddia edildi. 

Kararla ‘kentte huzur ve güvenlikle kamu esenliğinin sağlanmanın, suç işlenmesinin önlenmesinin ve işlenen suçun aydınlatılmasının’ amaçlandığı savunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Karar, kentimizde yaşayan insanların ve bölgemize tatil amaçlı gelen yabancı ve yerli turistlerin rahatsız edilmeyeceği, kentin tarihi ve doğal güzellikleri ile kent mobilyalarının korunacağı, halkın halkımızın huzur ve güven içerisinde gündelik yaşamını sürdürebileceği bir ortamın tesis edilmesini amaçlamaktadır. Herkes bilmelidir ki ülkemiz turizminin başkenti olan Antalyamız başta olmak üzere, dünyanın her yerinde turistler, kendisinin ve bulunduğu çevrenin rahatsız edici olmamasını ve güvenli olmasını ister. Bu güzel kentin ülkemiz adına üstlendiği misyonun, turizm açısından taşıdığı önemin ve diğer hassasiyetlerin farkında olan ve bunun gereğini yerine getiren bir yönetim anlayışı çerçevesinde ve tamamen mevcut yasalardaki düzenlemeler ışığında alınan bahse konu kararın, bir yasaklama değil, aksine insanlarımızın rahatsız edilmeyecekleri bir ortamda ve özgürce yaşamalarını sağlamayı hedeflediğini tekraren vurgulamak isteriz.” 

Tepki büyük

Kentteki alkol yasağına karşı itiraz sesleri de yükselmişti. 

Kararı ‘özgürlüklere müdahale’ olarak değerlendiren Antalya Barosu, yasağa karşı dava açacaklarını duyurmuştu. 

Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal uygulamanın ‘gerçekçi’ olmadığını ve toplumda bölünmeye yol açacağını belirtirken, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kısıtlamalarda dikkatli olunması gerektiğini söylemişti.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.