ARDANUÇ BULANIK HES PROTESTOSUNA 2 GÖZALTI

 Kaya ve Uygun ifadelerinden sonra serbest bırakıldı Ardanuç’a bağlı Bulanık köyü sınırları içinde yapılması planlanan HES projesi, Ardanuç ve Bulanık köyü halkının tepkisine neden oluyor. Önceki gün tıpkı Cerattepe’de olduğu..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Kaya ve Uygun ifadelerinden sonra serbest bırakıldı Ardanuç’a bağlı Bulanık köyü sınırları içinde yapılması planlanan HES projesi, Ardanuç ve Bulanık köyü halkının tepkisine neden oluyor. Önceki gün tıpkı Cerattepe’de olduğu gibi hukuki süreç devam ederken sondaj makinesiyle gelen HES’çiler Derelerin Kardeşliği Platformu öncülüğünde yöre halkının yoğun protestosuyla engellendi.

 Bulanık Köyü Deresi üzerinde hidroelektrik santrali yapmak isteyen şirket yetkilileri dün saat 11.00 sırlarında iş makinelerinin köye geldi. İş makinelerinin köye geldiğini gören vatandaşlar önce iş makinelerinin önünü kesti ardından da köy yolunu kapattı.  Yaklaşık 50 kişiden oluşan köylülere Derelerin Kardeşliği Platformu yöneticileri de köye gelerek destek verdi. Jandarma eşliğinde iş makineleriyle bölgede ölçüm yapmak isteyen şirket çalışanları vatandaşların tepkisi üzerine geri dönmek zorunda kaldı. Bu sırada Derelerin Kardeşliği Platformumu Yönetim Kurulu Üyesi Kamile Kaya  ve Elyese Uygun şirket çalışanlarına hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındılar. İfade vermek üzere Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilen Kamile Kaya ve Elyese Uygun ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri Kamile Kaya ve Elyese Uygun Ardanuç’ta HES davasının yeni olmadığını, Ardanuç halkının bunlara asla izin vermediğini, bundan sonra da vermeyeceğini belirttiler.  Gözaltına alınıp, Artvin Merkez’de Adliye Sarayı’nda Savcılığa ifade verdikten sonra serbest bırakılan Kamile Kaya yaptığı açıklamada;
“  Dava süreci devam eden Ardanuç 5 HES ve regülatörü oturduğum köy sınırlarındadır.  Hem içme suyuma hem sulama suyuma doğrudan müdahale vardır. Dava süreci devam ettiği içinde şirket Cerattepe’de olduğu gibi hukuksuz biçimde ve yerli taşeronla bizi karşı karşıya getirmiştir. Makinelerini indirmek istediler. Bizde hukuksuz olduğunu söyledik. İzin vermedik. Makine araçtan inmeden jandarma kontrolünde alandan uzaklaştırıldı. Jandarmada tutanak tutuldu. Hukuki süreç tamamlanana kadar beklenecek ve bugün toplumsal bir sorun yaşanmamıştır diye tatlıya bağlandı. Karakolda tutanak imzaladık geri geldik. Arkamızdan jandarma savcılığın mevcutlu beni ifadeye çağırdığını bildirdi.
BİZ İFADEMİZDE DE BELİRTTİK KİMSYE HAKARET ETMEDİK
Biz ifademizde de belirttik kimseye hakaret etmedik ama erkek egemen toplumda dik duran ve mücadele eden kadınlara pek alışık olmadıklarından ezikliklerini böyle aşmaya çalıştılar. Ardanuçlu da Artvinli de madenlerimize, derelerimize yaylalarımıza talan için gelenleri ve onlarla işbirliği yapanları iyi tanısın. Gidecek başka yerimiz yok ve biz Artvinliler yeterince bedel ödedik diye düşünüyorum. Haklı ve sonuna kadar meşru olan mücadelemiz ne olursa olsun devam edecektir. Sadece şuna dikkat etmeliyiz. Bizimle birlikte yaşayıp başkalarıyla işbirliği yapanları seçelim ve ihanetlerinden dolayı yalnızlaştıralım. Aksi takdirde hep birlikte yok oluruz. Yaşasın haklı mücadelemiz.
Gazetecilerin, Ardanuç’ta başka HES projeleri var mı, Ardanuç’un genel eğilimi nedir? Sorusunu yanıtlayan Kaya;
 
ARDANUÇ HES’LERE 2011 YILINDA 5 BİN KİŞİYLE SOKAĞA ÇIKARAK CEVAP VERDİ
“Olmaz mı? Nerede deremiz varsa orada HES projeleri var. Ardanuç halkı, kadını erkeği, genci yaşlısı, siyasi görüş fark etmeksizin bir bütün olarak HES’lere karşıdır. Bunu 2011 yılında HES’lere karşı yaptığımız 5.000 (Beş bin) kişilik mitinginde göstermiştir. Ama her yerde olduğu gibi bizde de az da olsa tek tük çürük yumurtalar çıkıyor.
 Daha Türkiye HES gerçeğini bilmeden ilk mücadele  1998 yılında Rize Fındıklı’da dünyanın en önemli en güzel doğa harikalarından birisi olan  Fırtına Vadisi’nde  başladı.   Artvin’de ilk HES kurbanı ilçeler, Murgul, Borçka, Şavşat ve Meydancık beldesi oldu. Halk gerçeği gördüğünde iş işten geçmişti. Dava açmak isteseler bile artık yapabilecek bir şey kalmamıştı.
 
HES PROJELERİ GERÇEKTE NEDİR? NEYE VE KİME HİZMET EDİYOR
HES projeleri ülkenin enerji ihtiyacı bahanesiyle hazırlanıp; su kaynaklarına el koymaktır. Sermayeye hizmet ediyor tabiî ki. Burada yaşayan halk yok sayılarak, ÇED bilgilendirme toplantılarında halk HES istemediğine dair tutanak tutturmasına rağmen, hiç yapılmamış gibi dikkate alınmadan ÇED süreci tamamlanıyor. ÇED raporları her kesin bildiği gibi kopyala yapıştır yöntemiyle yapılıyor. Bunu biz değil TMMOB söylüyor. HES’in zararını da yapılma amacını da TMMOB Raporlarıyla açıklıyor. Bizlerde onların teknik raporları üzerinden konuşuyoruz. Ayrıca yine HES ler maalesef yenilenebilir enerji olarak biliniyor(tahrip edilen doğa nasıl yenilenebilecekse) ve HES ihalesini alan şirket işletim ruhsatı aldığı an karbon borsasından para kazanmaya başlıyor.
 
BULANIK HES´İN HUKUKİ SÜRECİ HANGİ AŞAMADADIR KEŞİF FALAN YAPILDI MI?
 
Keşif yapıldı. Rize İdare Mahkemesi lehimize karar verdi. Danıştay’a gitti Danıştay Rize İdaresi’nin kararını bozdu. Tabi bu arada Rize İdare Mahkemesi hakimleri değişti. Biz de Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. O süreç devam ediyor.
 
HUKUKİ SÜREÇ DEVAM ERKEN SONDAJ MAKİNELERİYLE GELMİŞLER.
BU HEM HUKUKA, HEM DOĞAYA VE ARDANUÇ HALKINA SAYGISIZLIKTIR
Ama süreç devam ederken, sondaj makinelerini almışlar gelmişler. Hukuka ve bu yörede yaşayan halka saygıları olsa bunu yapmazlar. Cearttepe’de de aynısını yaptılar. Hukuki süreç devam ederken Cerattepe’de beklemeleri gerçekten düşündürücü. Bizim başka gidecek yerimiz yok. Bu topraklar bizim için çok büyük değeri var. Eğer bu dereler olmasa suyumuz olmasa, nasıl yaşarız? Derelerin kardeşliği Platformu olarak Ardanuç halkıyla birlikte bu haklı, onurlu ve yaşam alanlarımızı korumak için mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Çünkü bizim başka gidecek yerimiz olmadığı gibi başka çaremiz de yoktur.” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.