betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

ARHAVİ HES’LERE KARŞI DİRENİYOR

 ARHAVİ HES’LERE KARŞI DİRENİYOR “Derene, Doğana, Memleketine Sahip Çık” MNG tarafından yapılmak istenen Kavak HES projesinin geçen yıl mahkemece durdurulmasının ardından ilgili şirketçe tekrar alınan “ÇED Olumlu” kararı ilçede yoğun..

Son Güncelleme: Whatsapp

 ARHAVİ HES’LERE KARŞI DİRENİYOR

“Derene, Doğana, Memleketine Sahip Çık”

MNG tarafından yapılmak istenen Kavak HES projesinin geçen yıl mahkemece durdurulmasının ardından ilgili şirketçe tekrar alınan “ÇED Olumlu” kararı ilçede yoğun bir tepki görüyor.

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Arhavi, dünyada bir ilçe merkezine yapılacak ilk HES olması nedeni ile çılgın HES projesi olarak da adlandırılan Kavak HES projesi ve kurulması düşünülen diğer HES’leri protesto etmek için 23 Mayıs Cumartesi günü saat 11.30 da büyük bir katılımın olacağı bir yürüyüşe hazırlanıyor.

Memleketini, doğasını, deresini seven ve sahip çıkan herkesi yürüyüşe davet eden Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP) üyeleri, “Arhavi’nin doğasını ve deresini kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz. Mücadelemiz sürecek. Taki ilçemizin deresini kurutacak olan bu şirketlerin buradan defolup gitmelerine kadar” diyerek “Atmacaları kızdırmasınlar” diyorlar.

Arhavi Doğa Koruma Platformu yetkilileri, İstanbul’dan Cumartesi günü saat 18.00 Kadıköy’den (Nikâh dairesi arkasında) kalkacak olan otobüsle gelmek isteyen Arhavililerin ve çevre dostlarının 0535 238 87 29 numaralı telefonlardan yer ayırtabileceklerini belirttikten sonra Ankara’dan da otobüslerle eyleme gelen Arhavililerin olduğunu söylediler.

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlatılacak yürüyüş, şehir merkezinde sürdürülerek yine aynı noktada basın açıklaması ile sonlandırılacak. Eyleme çevre ilçelerden ve Artvin’den yoğun katılımın olması bekleniyor.

Toprağın ve bereketin simgesi Laz kadınlar, şimdi doğa savaşçısı

Tüm Türkiye, 7 Haziran tarihinde yapılacak genel seçimlere odaklanırken, Artvin’in Arhavi ilçesinde kadınlar,  kamuoyunda ‘çılgın HES’ olarak bilinen Kavak HES projesine karşı eylem düzenledi. Tamamen kadınlardan oluşan komisyon tarafından düzenlenen eyleme, İstanbul’da yaşayan ve çoğunluğu kadınlardan oluşan Arhavililer de katılacak.  Lazların özgürlük simgesi olması nedeniyle ‘Atmacalar’ ismiyle doğasına sahip çıkan kadınlar, yargı kararlarının yok sayılmasını protesto edip, yetkilileri göreve çağıracak.  Laz erkeklerin ata sporu sayılan ve hemen her erkeğin sevdası olan atmacacılığa da gönderme yapan kadınlar,  her canlının doğasında var olan özgürlüğe dikkat çekerek yaşam hakkına sahip çıkacak, farkındalık yaratacaklar.  

Bugüne dek Arhavi Doğa Koruma Platformu adı altında verdikleri hukuk mücadelesinin yanı sıra Arhavi derelerinde nöbet tutan kadınlar,  “Aslolan siyaset değil adalet,  rant değil hayat” sloganıyla doğa talanına karşı halka çağrıda bulunacaklar.  Konaklı, Kemerköprü, Dereüstü ve Kavak Köyü olmak üzere 4 köyü birleştiren dere yatağından alınan suyun borulara hapsedilerek şehir merkezine indirilmesiyle yapılacak olan Kavak HES’in sahibi MNG Holdingin de protesto edileceği mitingde halka, yaşam alanlarını korumak için yıllardır mücadele veren 10 ayrı kadın seslenecek.  Kadının doğayı koruma mücadelesine bu kez erkekler destek verecek.  Tüm yaşam hakkı savunucuları davetlidir.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.