ARHAVİ’DE “KARAYOLLARI ADINA ÇALIŞMALARI ÖZEL FİRMA YÜRÜTÜYOR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ARHAVİ’DE “KARAYOLLARI ADINA ÇALIŞMALARI ÖZEL FİRMA YÜRÜTÜYOR”

Bu haber 25 Temmuz 2021 - 10:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ARHAVİ’DE “KARAYOLLARI ADINA ÇALIŞMALARI ÖZEL FİRMA YÜRÜTÜYOR”

Arhavi Doğa koruma platformu (ADOKOP) Arhavi’de sel sonrasında kurumlar arasında koordinasyonsuzluk çalışmaların yavaş ilerlemesine neden olduğunu öne sürdü.

“KARA YOLLARI ADINA ÇALIŞMALARI ÖZEL FİRMA YÜRÜTÜYOR”

Gençağa Karafazlı- Arhavi

Arhavi de sel sonrası başlatılan çalışmaların sağlıklı yürümediği Karayolları adına özel bir firmanın çalışma yaptığını çalışmalarda ciddi koordinasyonsuzlukların olduğunu öne süren Arhavi Doğa koruma platformu (ADOKOP) sözcülerinden elektrik mühendisi Hasan Sıtkı Özkazanç , Salı günü yoğun bir yağmur dalgasının yaşanacağını, Arhavi ‘ de ciddi tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.

Hasan Sıtkı Özkazanç ; “ Arhavi’de vuran sel sonrasında sahaya bir sürü iş makinesi yığılmasına karşın, kurumlar arasında koordinasyonsuzluk çalışmaların yeterli hızda olmasını engelliyor. Devlet Su İşleri makineleri derenin bentleri yıkarak şehir’e su basan noktasında çalışarak, oluşacak yeni yağışlarda benzer bir su baskınını engellemeye çalışıyor.

“ÇALIŞMALAR ÇOK YAVAŞ BİR TEMPODA YÜRÜTÜLÜYOR”

Arhavi deresinin batı yönünde bulunak Arhavi -Kavak yolundaki çalışmaları ise karayolları adına bir özel firma yürütüyor. Bu kesimde üç noktada dere yolu ve yolun üzerine oturduğu taşkın koruma bendini almasına karşın, bu üç noktadan sadece ikisinde ve çok yavaş bir tempo ile çalışmalar yürütülüyor. Sanayi sitesinin hemen güneyinde derenin yolu aldığı noktada sadece bir iş makinesi ile yolu oluşturmak için dolgu yapılıyor.

“ÖZEL FİRMAN 200 METRE YAKINDA OLAN YERDEN DEĞİL 15 KM UZAKTAKİ HOPA DAN MALZEME ALIYOR”

Dolgu malzemesi ise 14 km uzaktan Hopa’dan kamyonlar ile taşınıyor. Oysa hemen bu alanın yakınında derede DSİ iş makineleri tarafından dereden malzeme çıkarılıyor ve bu malzeme 200 metre yakınındaki bu alanda karayolu dolgusu için kullanılabilecek iken, özel firma Hopa’dan malzeme taşıyor.

“SALI GÜNÜ 200 KG YAĞMUR BEKLENTİSİ VAR”

Bölgede meteorolojik tahminlere göre Salı günü 200 kg ı bulabilecek bir yağış beklentisi var. Eğer bu beklenti gerçekleşir ise Arhavi-Kavak yolundaki üç ayrı noktada oluşan zayıf noktalarda oluşacak taşmalar ile sanayi sitesinin, OF Çay fabrikasının, Ertuğrul Kurdoğlu Bölge okulunun sel altında kalması ve çok büyük maddi zararların oluşma riski var. Buna rağmen karayolunu yenileme ve taşkın bendini yol ile birlikte oluşturma işi sanki taşkın koruma işinden başka bir iş imiş gibi, karayolu ayrı çalışıyor. DSİ ayrı çalışıyor.

Arhavi Kavak yolunda, Nero Köpek Bakım Evi noktasında yol tamamen tahrip olmuş ve dereyi herhangi bir yağışta dizginleyecek hiçbir bent olmadığı şu ana kadar hiçbir çalışma yapılmadı ve yapılmıyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA