Pazar’lı balıkçılar Erdoğan’ın oğlu ve Kuzuoğlu’na kafes balıkçılık tepkisi: Boşuna uğraşmayın direneceğiz yaptırtmayacağız

RİZE DE PAZAR’LI BALIKÇILAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN OĞLUNUN YÖNETİCİ OLDUĞU VAKFIN YAPMAK İSTEDİĞİ KAFES BALIKÇILIĞINA TEPKİ GÖSTERDİ: BOŞUNA UĞRAŞMA BİN KİŞİYLE DİRENECEĞİZ GENÇAĞA KARAFAZLI- SÜMEYYE ÇELİK -ÖZEL HABER Rize Pazar balıkçı..

Pazar’lı balıkçılar Erdoğan’ın oğlu ve Kuzuoğlu’na kafes balıkçılık tepkisi: Boşuna uğraşmayın direneceğiz yaptırtmayacağız
Son Güncelleme: Whatsapp

RİZE DE PAZAR’LI BALIKÇILAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN OĞLUNUN YÖNETİCİ OLDUĞU VAKFIN YAPMAK İSTEDİĞİ KAFES BALIKÇILIĞINA TEPKİ GÖSTERDİ: BOŞUNA UĞRAŞMA BİN KİŞİYLE DİRENECEĞİZ

GENÇAĞA KARAFAZLI- SÜMEYYE ÇELİK -ÖZEL HABER

Rize Pazar balıkçı köyü su ürünleri kooperatifi başkanı Başköy muhtarı İsmail Hakki Kambay, “Kafeslerin denizlerimizde yapılmasına izin vermeyeceğiz şuanda köyümüzde  400 kişi var komşu köyümüzle beraber bin kişiyi bu limana yığıp karşı geleceğimizi şuandan itibaren söylemek istiyoruz her hangi bir olaya sebebiyet vermemek için biz kendi basın açıklamamızı yapmayı düşünüyoruz , dört kooperatif bu konuda kararlıyız 12 tane büyük teknelerimiz var eğer o kafesleri yerleştirmeye kalkışırlarsa takacağız kancayı onları sahile çekeceğiz” dedi.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, TBMM düzenlediği basın açıklamasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından, Rize-Artvin Uluslararası Havalimanı’nın yanında yapılması planlanan kafes tipi balık çiftlikleri projesinin durdurulmasını talep etti.

“ERDOĞAN’IN OĞLUNUN KURUCUSU OLDUĞU GÜNVAK VAKFI KAFES BALIKÇILIĞI YAPACAK”

Ocaklı, “Karadeniz’de özellikle HES’ler, dere ıslahları maden ocakları taşocakları gibi tahribatlar bir yandan devam ederken bunlara ne yazık ki bir Yenisi daha Rize’nin pazar ilçesinde yapılmaya çalışılıyor ve hukuksuzca bu süreci sürdürüyorlar. Rize’nin pazar ilçesinde tam Rize Artvin havalimanının olduğu yerin yanı başında kafes balıkçılığı yapılmak isteniyor Kim istiyor bunu? içinde Erdoğan ailesi de kurucusu olduğu (Güneysu Vakfı) Günvak istiyor. Günak’ın girişimleriyle kuzuoğlu Grup adına günvak 1 ve günvak 2 olarak kafes tipi balıkçılık için üç şirket başvuruda bulunuyorlar. Bulunulan bu başvuru üzerine incelemeler yapılıyor ÇED raporlarını halktan gizleyerek ne yaptıklarını bilmediğimiz bir biçimde düzenliyorlar.

“BİR FİRMANIN TİCARİ BEKLENTİLERİ NEDENİYLE BUNA İZİN VERİLMESİ ADETA BİR KATLİAMDIR”

Bir uçuş trafiğini tehdit edecek oradaki Balıkçıların geçim kaynaklarını tehdit edecek Turizm olumsuz etkileyecek bunun gibi sayabileceğimiz hatta yüzülebilir yerlerde su kirliliği yaratmak gibi sonuçlar ortaya koyarak bir dizi zararlı sonuç meydana getirebilecek iken sadece bir firmanın ticari kaygıları ya da ticari beklentileri nedeniyle buna izin verilmesi adeta bir katliamdır. Önümde duruyor pazarın muhtarlar Birliği Derneği’nin buna karşı duruşu var Pazarın STK’ların odalarının Ziraat odalarının Su Ürünleri kooperatiflerinin bunu istemediklerine dair yazıları var ama siz halkı dinlemiyorsunuz bir vakfın talebi ile bir şirketin para kazanması için oradaki halkın yaşam alanlarını yok sayıyorsunuz. Bunu yapamazsınız bunu yaparsanız engel olacağız, pazarın bütün halkı sizin karşınızda olacak halka rağmen hiçbir şey yapılmaz bunu unutmayın karşınızda olacağız eylemler daha büyüyecek O yüzden

Buradan hem Çevre Bakanlığı yetkililerini hem de ilgili Kurumları uyarıyoruz pazarda bu şirketlerin kazançları olacak diye halkın istemediği bir şeyi yaptırmayacağız, demokratik gösteri hakkımızı da kullanacağız hukuki yolları da arayacağız o yüzden kamuoyunu şimdiden uyarıyorum ilgilileri şimdiden uyarıyorum bu Sevdadan vazgeçin.

“SİZ DURDRUMAZSSANIZ HALK DURDURACAK”

Sayın cumhurbaşkanın da muhtemelen haberinin olmadığı oğlunun kurucusu olduğu bir vakfın bu ticari işlerde ne işinin olduğunu sormasını özellikle çok isterim. Rizelilere sahip çıkın Rizelilerin istemediği hiçbir şeyi yapmayın kıyılar hepimizindir denizler hepimizindir çocuklarımızın yüzdüğü denizlerde bakteri hastalıklarıyla cilt Hastalıklarına maruz kalmasını ortaya çıkaracak olan bu tehlikeleri durdurun Diyoruz, durdurun diyoruz, durdurun diyoruz siz durdurmazsa halk durduracak diyoruz”

“KAFES BALIKÇILIK YAPILDIMI BALIKÇILAR BURAYI TERK ETMEK ZORUNDA KALACAK”

Rize, Pazar su ürünleri kooperatifi başkanı ve Balıkçı köyü muhtarı İsmail Hakki Kambay :“Bu insanlar kuzuoğlu , Günvakfı ,Günvakfı’da bu işin içerisinde ama ben sadece Kuzoğlunu biliyordum.  Bizim bu kafes balıkçılığına karşı olmamızın nedeni şudur. Bir tarlayı düşünün ekip biçilen bir yer vatandaşlar buradan faydalanıyor onlar 30 ile 52 metre arasında bunu düşündüklerini ve burada yapıldığı zaman herhangi ne kıyı Balıkçısı ne gırgır avlama balıkçıları buradan tamamıyla terk etmek zorunda kalacaklar. Bütün balığın geçiş yerleri buraları avlanma Sahaları buraları tüm dedim balıkçılar buradan etkileniyor.

“VALİBEY “400 KADIN ÇALIŞACAK” DEDİ BENDE” 2000 BİN KİŞİ” BURADAN GEÇİNIYOR DEDİM”

Sayın valimiz olumlu bir yaklaşımda bulundu daha sonra yüz yüze görüştüğümüzde da aynı şekilde dile getirdim dedi ki  o zaman  ne sizi yok sayarım dedi Onların da bir istihdam yaratıyor dedi şöyle 400 kişi bayan eleman çalışıyor o zaman dedim ki Sayın valim,  burada dedim  3 firma faydalanıyor ama 2000 tondan gir gir başına sade kurumlara fabrikalara gidecek  hamsinin miktarı 40.000 ton 38 40.000 ton dedim burada çalışan her gemide 40 kişi gemici 30 kişi işçi arabalar peşinde dolaşıyor Belki de dedim 1500 kişi 2000 kişi istihdam faydalanıyor .En son olarak da Havaalanı müdürüne biz gittik Havaalanı müdürü Fikret Bey olmamasından yana tavır koymuştu bütün dilekçelerim orada mevcut vaziyette yazışmalarımız hep mevcut sivil toplum kuruluşlarının yazıları mevcut hatta Sayın Milletvekilimiz (CHP Rize milletvekili Tahsin Ocaklı) bu konuyu da dile getirmiş mecliste,  en son dilekçemde bir martı dedim Pervaneye girdiği zaman 200 kişi yolcu yok olacak, ölümle karşı karşıya gelecek uçağın da yok olacağını düşünürsek ,maddi ve manevi şeyini kim karşılayacak?  Burada olacak bir olayın dedim sorumluluğunu kim alacak?  kuzuoğlu şirketi mi alacak ?Günvak 1 Günvak 2 şirketi mi alacak ? yoksa Tarım İl Müdürlüğü mü ve Çevre İl Müdürlüğü mü alacak bir sorumluluğu veya Çevre Bakanlığı mı alacak?

“KAFESLERİ BURAYA YERLEŞTİRİRSELER BİN KİŞİYİ LİMANA YIĞACAĞIZ KANCALARI TAKIP KIYIYA ÇEKECEĞİZ”

Eğer buraya bu insanlar Bu şirket sahipleri gelmeye kalkışırsa biz bütün köy halkı olarak şu anda 400 yüz  insanım kendi balıkçı köyünde mevcut komşu köylerle birlikte bin kişiyi bu limana yığıp karşı geleceğimizi şu andan itibaren söylemek istiyorum Herhangi bir olaya sebebiyet vermeden Biz kendi basın açıklamamızı yapmayı düşünüyoruz bütün bu konuda 4 kooperatif olarak biz karar vermiş durumdayız onları büyük teknelerimiz var 10- 12 tane eğer o kafesleri yerleştirmeye kalkışırsalar takacağız kancayı onları sahile çekeceğiz.”

“SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ BOŞUNA UĞRAŞMASINLAR”

Balıkçı Kemal Kambay, “Balıkçı köyündenim 69 yaşındayım doğup Doğalı buradayım en küçük balıkçılıktan 50 metreye kadar Balıkçılık yaptım 100 Yakın burada balıkçı var burada kafes yapılmasını kesinlikle hiçbiri istemiyor çünkü 500 seneden beri buranın Balıkçısı buradan geçmeni sağlıyor yüzde doksanı onun için burada kesinlikle yapılmasını istemiyoruz eğer buraya direnirseler biz de burada direneceğiz Sonuna kadar mücadele yapacağız yürüyüş yapacağız yaptırmayacağız yalandan boşuna uğraşmasın”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.