ARHAVİLİLER HES’LERE KARŞI SOKAĞA ÇIKIYOR

  Artvin ve Arhavi adına kurulu olan Vakıf ve Dernekler Arhavii’deki HES’lere karşı basın açıklaması yapmak için meydana çıkıyorlar.. Hayati Akbaş   ARTVİN–Arhavi Kabisre vadisi üzerine kurulacak olan HES’lere karşı..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Artvin ve Arhavi adına kurulu olan Vakıf ve Dernekler Arhavii’deki HES’lere karşı basın açıklaması yapmak için meydana çıkıyorlar..
Hayati Akbaş

 

ARTVİNArhavi Kabisre vadisi üzerine kurulacak olan HES’lere karşı ilçe halkının yanı sıra Ankara ve İstanbul’da Artvin ve Arhavi adına çalışmalarına devam eden Vakıf ve dernekler 28 Ocak’da Arhavi ilçe merkezinde geniş çaplı bir miting yaparak devlete “Arhavi’deki HES’lerinizi geri çekin” çağrısı yapacak.

 

Konu ile ilgili Ankara Arhavililer Vakfı ve İstanbul Arhavililer Derneği ortak imzası ile yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

 

“Basına ve kamuoyuna duyuru!

 

Arhavi, Hidro Elektrik santrallerine HESSS diyor!

 

‘Yeşil ölüme dur’ demek için Türkiye’den Arhavi’ye yolculuk var…

 

Bugüne dek yolunu, okulunu, sağlık ocağını imece usulü kendisi yapan, elektrik direğini bile kendisi diken insanların çocukları, torunları olarak ilk kez DEVLETTEN bir talebimiz var
 HES’lerinizi Arhavi’den geri çekin!

 

28 Ocak 2014 tarihinde, Kavak HES Projesine ‘Dur’ demek için Arhavi’de buluşuyoruz.

 

Arhavi dışında yaşayan Arhavililer, 27 Ocak’ta otobüslerle İstanbul’dan, Ankara’dan Arhavi’ye gidiyor.

 

İstanbul Arhaviler Derneği (ISTAD) ve Ankara Arhavililer Vakfı, İstanbul Artvin Hizmet Vakfı, İstanbul Dülgerli (Potocur) Köyü Derneği, Ankara Artvin Dayanışma Derneği, Ankara Artvin Vakfı, Arhavi ARGENÇ Derneği, Çkuni Berepe, Arhavi doğa sporları derneği (Ardos)  Arhavi Turizm Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Trabzon Artvinliler Derneği, Tüm köy muhtarlarımız, Arhavi Çevre Koruma Platformu ARÇEV bünyesindeki doğasever ve vatansever sivil toplum kuruluşları ile Arhavi’de buluşacak ve yapılacak basın açıklamasıyla talepler dile getirilecek.

 

Arhavi Kavak mevkiinde saat 11:00 de düzenlenmesi planlanan basın duyurusunda tüm Arhavili ve Artvinli vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz.

 

Sesimizi duyurmak için, bu katliama dur demek için, DİK DURMAK için orada olacağız.

 

Tüm hemşerilerimizle kucaklaşıp bize miras bırakılmış doğamıza ve derelerimize sahip çıkacağız. Fındıklı’dan, Artvin’den, Samsun’dan, Trabzon’dan, Ankara’dan, Bursa’dan ve İstanbul’dan yüzlerce vatandaşımız orada olacak.

 

Çünkü: Yalnızca Yeşilin 27 ayrı tonu olan Yeşil Artvin’in cennetten bir parça ilçesi Arhavi’de Hidro Elektrik Santrali (HES) istemiyoruz. Arhavi’nin renklerini öldürmeyin. Dereler, yaşamın sürekliliğidir. Sürdürülebilir yaşam için, mevsimin 3 ayı dışında kuru akan, akarken de kendi doğal sulama sistemiyle doğayı yeşerten sistemin bozulmasına izin vermeyeceğiz.

 

Çünkü; Çoruh Havzası’nda inşaatı süren 27 ayrı baraj ve HES’in yalnızca 7’si ve en büyükleri Artvin’de. Artvin, Türkiye için can suyundan zaten feragat etti. Yalnızca inşaatı biten 3 baraj bile Artvin’de iklimin değişmesine neden oldu, endemik bitki örtüsünü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

 

Yaşamın sürdürülebilirliği için, Arhavi için siyasi kimliklerimizle değil Arhavi kimliğimizle, doğaya, yaşam hakkına sahip çıkan kimliğimizle 28 Ocak’ta Arhavi’deyiz.

 

Tulumun ezgisi eşliğinde ‘Uzun İnce Bir Yola’ çıkıyoruz. Yaşam hakkı için çıktığımız yolda yol olmanız, sessimize ses vermenizi istiyoruz.

 

Hayde ARHAVİ, hayde İNSANLIK!

 

İstanbul Arhavililer Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin Altunbayrak

 

Ankara Arhavililer Vakfı Başkanı

Kayhan Giritlioğlu

 

ARHAVİ BASIN TOPLANTISI TARİH YER VE SAATİ

28 Ocak 2014 Salı Günü Lipton Çay Fabrikası Önü Saat 11.00

 

İstanbul için buluşma tarihi:

Buluşma Tarihi   :27 Ocak 2014          Buluşma Saati: 12.00

Buluşma adresi:

Gündoğdu Mah. Çelenk Sok. Doğa Restaurant Alanı Çavuşbaşı Kavacık İstanbul

arhavi.dernek@gmail.com

0 216 479 85 54

FAX: 0 216 479 26 85

GSM: 0 532 663 83 08

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.