betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

ARTVİN DE BUNLAR OLDU!

 Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde, “Milletin a… koyacağız” sözleriyle gündeme gelen AKP’ye yakın işadamı Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding tarafından başlatılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan direniş bugün de devam..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde, “Milletin a… koyacağız” sözleriyle gündeme gelen AKP’ye yakın işadamı Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding tarafından başlatılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan direniş bugün de devam ediyor. Direnişe AKP’li Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe de destek veriyor. Kocatepe Valilik önünde yaptığı açıklamada, “Kimse burayı sizin kadar, bizim kadar iyi hissedemiyor, edemezde. Bizler Artvin’e yakışır bir şekilde mücadelemizi vereceğiz. Amacımız bu şehri hak ettiği gibi yaşatmak ve korumaktır.”dedi.

İşte dakika dakika yaşananlar:

16.50

AKP Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe de maden karşıtı direnişe destek oluyor.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin’e zarar verecek her şeyin karşısında olduklarını belirterek hukuk çerçevesinde bütün girişim ve çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Artvin Valilik önünde vatandaşlara seslenen Başkan Kocatepe konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizler başından beri şehrimizin zararına olacak bir durumun içerisinde asla olmadık olmayacağız. Her zaman ve her şartta vatandaşlarımızın yanında olup bu şehir için çalışacağız.

Bizler bir devlet yönetiyoruz, kamu hizmeti yapıyoruz. Bizde şehrimiz, vatandaşlarımız zarar görmemesi için durumumuza rağmen mücadele ediyoruz. Bizim mücadelemiz hukuk mücadelesidir, asla hukuk dışına çıkmaz, çıkmamalıdır.

Dün akşam olay başladığından beri bizler derdimizi devlet kurumlarına nasıl daha iyi anlatabiliriz onun uğraşı içindeyiz. Gelinen noktada milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla gerekli mercilerden randevular aldı. Sayın Vekilimizin yapmış olduğu girişimlerle de şu an müdahale durdurulmuştur.

Kimse burayı sizin kadar, bizim kadar iyi hissedemiyor, edemezde. Bizler Artvin’e yakışır bir şekilde mücadelemizi vereceğiz. Amacımız bu şehri hak ettiği gibi yaşatmak ve korumaktır. Bizler misyonumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu misyon hukuk çerçevesinde halkımızın huzurlu, mutlu yaşayabilmesidir.”

13:05

Artvin Cerattepe’de maden alanına girmek isteyen iş makinelerine karşı iki gündür direnen Artvinlilere bir kez daha biber gazıyla müdahale edildi. Sosyal medyada fotoğraflar paylaşan Sercan Dede, “Bugüne kadarki en yoğun gaz saldırısı” dedi.

11:10

Artvin Cerattepe’de hukuk süreci devam eden maden alanına girmek isteyen iş makinelerine karşı iki gündür direnen Artvinliler güne biber gazı ve gözaltılarla başladı. Gözaltına alınanlar arasında, iş makinesinin önünde direnen Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan da bulunuyor. Yıllardır vahşi madenciliğe karşı direnen Artvin halkının yanında yer alan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise valilik önünde oturma eylemine başladı.

Cerattepe’de siyanürlü vahşi madenciliğe karşı direnen Artvin halkı güne biber gazı ve gözaltılarla başladı. Çevre il ve ilçelerden gelen çevik kuvvet ekipleri, yaşam alanlarını korumak için direnen binlerce Artvinliyi etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

‘CİZRE BİTTİ, SIRA ARTVİN’E GELDİ’

Bu sabah güne biber gazıyla başlayan Yeşil Artvin Derneği yetkilileri, Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan’ın bu sabah gözaltına alındığını belirterek, “Şu anda binlerce Artvinli direniyor. Burası adeta Cizre gibi. Cizre’den ve başka yerlerden buraya çevik kuvvet polisleri getirildi. Cizre bitti, sıra buraya geldi” diye konuştu.

DERNEK BAŞKANI KARAHAN GÖZALTINA ALINDI

Dernek Başkanı Karahan’ın, iş makinesinin önünde direndiği için gözaltına alındığı bilgisini veren dernek yetkilisi, Artvinli esnafın bu sabah da iş yerlerini açmayarak direnişe destek verdiğini söyledi. Gözaltına alınanlar arasında, ayrıca dernek yöneticisi Bahattin Altuntaş, Halkevi yöneticisi Dursun Ali Koyuncu, ÖDP Merkez İlçe Başkanı Kamil Güven ile Kenan Balcı ve Osman Okur adlı esnafların bulunduğu öğrenildi.

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI BİBER GAZI DURSUN DİYE BAKANI ARADI

Öte yandan Artvin halkının tepkisi üzerine kentin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek polisin biber gazı kullanmasını engellemeye çalıştığı öğrenildi. Her siyasi görüşten Artvinlilerin yoğun tepkisiyle karşı karşıya kalan Belediye Başkanının, önce vali ardından ise İçişleri Bakanı ile görüşerek, polisin biber gazı kullanımının engellenmesini talep ettiği öne sürüldü.

CHP’Lİ BAYRAKTUTAN VALİLİK ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİNE BAŞLADI

Bu sabah Artvin’de yaşanan gazlı saldırı ve gözaltıların ardından CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise valilik önünde oturma eylemine başladı. Bayraktutan, Certatepe ve Genya bölgesinde siyanürlü maden çıkarma girişimine karşı yıllardır direnen Artvinlilerin yanında yer alıyor.

Yusuf Yavuz

08:44

Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez sloganları atılıyor..

08:35
Artvin merkezde eyleme destek veren bazı esnaflar dükkanlarını açmayarak müdahaleyi protesto etti. Yine şehir merkezinde oldukça kalabalık grupların toplanmaya başladığı ve eyleme destek verdiği görüldü.

07:40
Eylemciler de müdahalelere karşı barikat kurmaya başladı.

06:55

Polis ve jandarma barikat kurarak müdahaleye başladı.

06:05

Artvin’de nöbet devam ederken, polisin müdahale için hazırlık yaptığı görülüyor.

(Fotoğraflar: @karadenizisyan)

TBB’DEN ‘ARTVİNLİNİN YANINDAYIZ’ AÇIKLAMASI

Türkiye Barolar Birliği, kolluk kuvveti zoruyla hukuksuzca yapılmak istenen madenciliğe karşı direnen Artvin halkına destek açıklaması yaptı

Artvin’de jandarma ve polis zoruyla, maden girmeye çalışan şirkete karşı direnen yöre halkına bir destek de Türkiye Barolar Birliği’nden geldi. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığından yapılan açıklamada, hukuki süreç henüz sonuçlanmamışken, yaşam alanlarını savunmaya çalışan Artvinlilere yönelik müdahalenin kabul edilemez olduğu vurgulanarak, “Artvinlinin davası Türkiye’nin davasıdır” denildi.

ARTVİN’DE YAŞAM İÇİN DİRENENLERE POLİS ŞİDDETİ

Artvin Cerattepe bölgesinde yapılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı halkın yürüttüğü haklı mücadelenin güvenlik güçlerinin her an artan müdahale tehdidi nedeniyle vahim boyutlara ulaştığı kaydedilen TBB açıklamasında, “Artvin’in madenle imtihanı 25 yılı aşkın bir tarihe sahiptir. Uzun bir süreden beri çadır nöbeti tutarak yaşam alanlarına sahip çıkan, şiddete başvurmaksızın demokratik haklarını kullanan Artvin halkı, ülkenin pek çok noktasından getirilen çevik kuvvetlerle takviye edilen güvenlik güçlerinin şiddetine maruz bırakılmaktadır” denildi.

MAHKEME, ‘YA MADENİ YA ARTVİN’İ TERCİH EDİN’ DEDİ

Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan ‘Cerrattepe Bakır Madeni’ projesi için verilen 18.07.2013 tarihli ÇED olumlu kararını iptal eden Rize İdare Mahkemesi’nin, çok kesin ifadelerle, “planlanan bu maden faaliyetinin hayata geçirilmesinin Artvin ilini yöre sakinleri açısından yaşam alanı olmaktan çıkaracağını, bu bölgede maden arama projesi ile bu projenin etkisi altında bulunan yaşam alanları ve koruma altındaki alanların bir arada olamayacağı kanaatine varılmış” olduğunu belirttiğine vurgu yapılan TBB açıklamasında,”Yani Rize İdare Mahkemesi, ‘Ya madeni tercih edin ya da Artvin’i tercih edin’ demiştir” görüşüne yer verildi.

‘ÇEVİK KUVVET’İN MÜDAHALESİ KABUL EDİLEMEZ’

Rize İdare Mahkemesinin kararının bu kadar açık olmasına karşın yasalara aykırı biçimde yeniden alınan ÇED Raporunun iptali için açılan Türkiye’nin en yoğun katılımlı çevre davası halen sürerken çevik kuvvet ekiplerinin, maden arama projesinin yok edici etkilerine karşı yaşam alanlarını savunmaya çalışan Artvinlilere müdahalesinin etmesi kabul edilemez olduğu kaydedilen TBB açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

‘ARTVİNLİLER ANAYASAL HAKKINI KULLANIYOR’

“Kaldı ki Artvin halkı; ‘çevre korunmasını devlet ve halk birlikte yapar’ hükmünü içeren Anayasamızın 56. Maddesinde açıkça yazan anayasal bir hakkını kullanarak görevini yerine getirmektedir. Bize göre bu bağlamda asıl görev, ‘enerji – ekonomi ve çevre üçlüsünü, hukukun üstünlüğü ilkesinin sağlayacağı güvence ve denge terazisiyle tartılarak yaşama geçirilmesi suretiyle ve birini diğeri uğruna feda etmeden, dengede tutabilme becerisini gösterebilmektir.

‘ARTVİN HALKININ YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Biz, Türkiye Barolar Birliği olarak; tıpkı daha önce Artvin’de düzenlenen ‘Hukuk Demokrasi Ve Çevre Mitingi’nde de belirttiğimiz gibi, ‘Bu davada ve bu haklı direnişte Artvin halkının yanında kararlılıkla yer almaya devam edeceğimizin’ bilinmesini istiyoruz. Ülkemizin geleceği açısından hayati önemi haiz olan bu hususları tüm kamuoyunun dikkatine sunmayı, Türkiye Barolar Birliği adına onurlu bir görev addediyoruz. Unutmayalım ki, Artvinlinin davası Türkiye’nin davasıdır.” (Kaynak: Yusuf Yavuz)

Odatv.com

  

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.