betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Artvin ‘milletin a… koyacağız’ diyen işadamına karşı ayakta

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde AKP’ye yakın Cengiz Holding tarafından başlatılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı çıkan Artvin halkının mücadelesi devam ediyor.Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde, “Milletin a… koyacağız” sözleriyle gündeme..

Son Güncelleme: Whatsapp

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde AKP’ye yakın Cengiz Holding tarafından başlatılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı çıkan Artvin halkının mücadelesi devam ediyor.Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde, “Milletin a… koyacağız” sözleriyle gündeme gelen AKP’ye yakın işadamı Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding tarafından başlatılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı Artvin halkı direnişe devam ediyor.

Akşam saatlerinde Cerattepe bölgesine askerlerle müdahale olacağı duyumunu alan Yeşil Artvin Derneği, sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi, yaklaşık 2 bin kişi, Cerattepe yolunu ulaşıma kapatarak beklemeye başladı.

Cerattepe’de madencilik faaliyetinin başlatılması için Erzurum’dan bölgeye askeri birlikler sevk edildiği duyumu üzerine, başta Yeşil Artvin Derneği olmak üzere bölgedeki tüm çevreciler harekete geçti. Aralarında CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi, Cerattepe yaylası yolu üzerindeki Atmaca bölgesinde saat 20.00 sıralarında toplandı.

Dün akşam saatlerinde başlayan direniş devam ediyor.

İşte dakika dakika Artvin’de yaşananlar:

11.40

Polis Artvin’de madene karşı çıkan halka gaz bombaları ile müdahale ediyor.

07:00
Kolluk kuvvetleri de, direnişçiler de beklemeyi sürdürüyor.

06:25
Eylemciler şarkılar eşliğinde bekeleme devam ediyor.


 

06:05
Gün aydınlanırken direnişçiler beklemeye devam ediyor. Sabah saatlerinde gelen bazı destekçiler yürüyerek alana çıkıyor.

05:41
Bölgeye çok sayıda asker ve polis ve jandarma sevk edildi. Bekleyen araçların çekilmesi için çekicilerin de getirildiği bildiriliyor.

Dün akşam saatlerinde bölgeye akın eden çevreciler uzun kuyruklar oluşturdu.

HUKUKİ DAYANAĞI YOK

Yeşil Artvin Derneği üyesi avukatı Bedrettin Kalın, Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyeti başlatılması yönünde müdahale olacağı duyumunu aldıklarını belirterek, “Bu gelişme üzerine sivil toplum kurtuluşları ile bir araya geldik ve yaptığımız temaslarla duyumun doğru olduğunu öğrendik. Erzurum’dan ve Artvin’in bazı ilçelerinden jandarma güçlerinin bölgeye gelmekte olduğunu duyduk. Bunun üzerine tepkimizi göstermek için gerekli çağrılarımız yaptık ve Cerattepe’ye geldik. Şu anda yasal olarak müdahaleyi gerektiren hiçbir durum yok. Mahkeme keşif aşamasına geldi. Çok yakında keşif yapılmasını bekliyoruz. Bu aşamada Keşiften yapılacak müdahalenin hiçbir hukuk dayanağı da yok, mantığı da. Vicdanen de kabul edilecek durum değil. Birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece Artvin halkı gerekli tepkiyi gösterecektir” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da, Artvinlerin kendi yaşam alanlarını savunmak için direniş gösterdiğini belirterek, “Umarım Artvin’de üzücü olaylar yaşanmaz. Umarım, güvenlik güçleriyle, cumhuriyetle, devletiyle barışık insanları karşı karşıya getirmezler. Artvin dünyanın en huzurlu kenti. Artvinlileri, Artvin’e, yaşam alanlarına, doğdukları coğrafyaya sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bugün Artvin için önemli bir sınav günü. Burada parti kimliği yok, siyasal düşünce ayrımı yok. Bugün hepimiz Artvin’in evlatlarıyız. Doğduğumuz kente sahip çıkacağız” diye konuştu.

Artvin’de çevrecilerin Cerattepe bölgesinde başlattıkları nöbet eylemi 21 Haziran 2015’den bu yana devam ediyor.

(Kaynaklar: DHA, @karadenizisyan)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.