betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Artvin’de binler yürüdü: Şirket gidene kadar mücadeleye devam

 Cerattepe’de Cengiz Holding’in yapmak istediği madene karşı direnen Artvin merkezde buluştu. Binlerce kişi Vali’yi istifaya çağırırken şirket gidene kadar mücadeleye devam edeceklerini ilan etti Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla 18 Şubat’ta..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Cerattepe’de Cengiz Holding’in yapmak istediği madene karşı direnen Artvin merkezde buluştu. Binlerce kişi Vali’yi istifaya çağırırken şirket gidene kadar mücadeleye devam edeceklerini ilan etti

cerattepe_18-2-16-26

Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla 18 Şubat’ta Artvin merkezde bir araya gelindi. Binlerce kişinin toplandığı meydanda halk Vali’yi istifaya çağırdı, onları hedef gösteren medyaya öfkesini haykırdı. Polisin ve jandarmanın saldırısını kınayan Artvinliler, şirket gidene kadar mücadeleye devam edeceklerini ilan etti.

Eyleme yakın zamanda 70 yaşında kaybettikleri , Cerattepe direnişçisinin konuşmasını dinleterek başlayan Artvinliler, kürsüden kendilerini ve direnişlerini hedef gösteren medya kuruluşlarına dair şikayetçi olmaya çağırdı.

Kürsüden ilk sözü alan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, olağanüstü bir dönemde olduğumuzu belirterek Anayasa’da  yer alan ormanları ve ormanlık alanların korunmasına dair maddeleri hatırlattı. Karahan, devletin koruması gereken ormanlık alanları Artvin halkının koruduğunu belirtti.

cerattepe_18-2-16-29

Karahan konuşmasına ” Hafta başında yedi ilin güvenlik güçlerinden oluşan bir ordu Artvin’e geldi. Dillerinde birileri gibi küfür ile Artvin’e geldiler. Ve vatanlarını savunan Artvinlilere plastik mermi ve gazlarla saldırmışlardır” sözleriyle devam etti. Karahan’ın sloganlar ve ıslıklarla karşılanan konuşması direnişe destek veren esnaflara, çevre ilçelerden ve yakın illerden gelen direnişçilere, kadınlara, kendilerini plastik mermilere ve gaza kendini siper eden gençlere, otobüs firmalarına, minibüsçü ve taksicilere teşekkür ederek kepenk kapatmayan market zincirlerini ve kendilerine saldıran polisi, jandarmayı kınayarak sonlandı.

cerattepe_18-2-16-20

‘Direniş bitti sananlar Cerattepe için ülkenin dört bir yanında direnenlere baksın’

Karahan’ın ardından Cerattepe davasının avukatı ve Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Bedrettin Kalın kürsüye çıktı. Kalın konuşmasına Karahan’ın birini unuttuğunu belirterek başladı. Kalın “Biz Cerattepe’de direnirken 7 ilin askerini, polisini üzerimeze salan ülkeyi kan gölüne çeviren bir alçak var onu unutmayın” diyerek Artvin halkını direnişe devam etmeye çağırdı. Kalın konuşmasında “Bazen bir adım ileri gitmek için geri gitmek gerekir. Bizim mücadeleden vazgeçtiğimizi zannedenler ülkenin dört bir yanında Cerattepe için direnenlere baksın” dedi.

Kalın’ın konuşmasının ardından Artvin halkının “Artvin’i yağmacılara teslim etmeyeceğiz” pankartıyla yürüyüşe geçti. Orman Genel Müdürlüğü’nün önünden geçen Artvinliler müdürlüğü yuhaladı. Ardından direnişe destek vermeyen market zincirlerinden biri olan BİM’in önüne gelen halk, marketi protesto etti.

Artvin Valiliği’nin önünden “Vali istifa” sloganlarıyla geçn binlerce kişi Valilik önünde bekleyen polisi yuhaladı. İlçe içerisinde yapılan yürüyüşün ardından tekrar merkeze gelenler burada eylemi sonlandırdı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.