Artvin’de maden nöbeti sırası gazetecilerin

 Cerattepe Bölgesi’nde yapılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı yöre halkının 20 yıldan bu yana süren mücadelesi 21 Haziran 2015 tarihinde başlatılan ‘Cerattepe nöbetleri’ ile yeni bir boyut kazandı. Karlı ve soğuk..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Cerattepe Bölgesi’nde yapılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı yöre halkının 20 yıldan bu yana süren mücadelesi 21 Haziran 2015 tarihinde başlatılan ‘Cerattepe nöbetleri’ ile yeni bir boyut kazandı.

Karlı ve soğuk havaya aldırış etmeden 210 günden bu yana nöbetlerini sürdüren Artvinliler, maden firmasının çalışmasını engellemek için Cerattepe Yaylası girişinde yapılan barakada kalıyor. Sendika üyeleri, mahalle sakinleri, köylüler, esnaf ve iş damlarından oluşan gruplar, önceden hazırlanan çizelgeye göre yaylaya çıkarak nöbet tutuyor.

NÖBET SIRASI GAZETECİLERİN

Halkevleri’nden bugün nöbeti devralan Artvin Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve basın mensupları, sabah erken saatlerde Cerattepe’ye çıkarak göreve başladı. Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkan Zeki Alkan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Artvin Gazeteciler Cemiyeti olarak Cerattepe’nin 210’uncu nöbet gününü devraldık. Doğduğumuz, çocukluğumuzun geçtiği bu toprakların yok olmasına izin vermeyeceğiz. Bu iş çözülene kadar, madenciler burayı terk edene kadar Artvin halkı olarak her gün 24 saat nöbet tutacağız.”

Bölgede yayın yapan Artvin’in Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Başak Sezgin ise, “Artvin’deki bütün gazeteciler adına buradayız. Bizden sonraki nesillere bir Artvin bırakmak adına buradayız. Unutmayalım ki halkı halk yapan yaşadığı yerdir. Yaşadığımız yere sahip çıkamazsak, geleceğimize sahip çıkamazsak bir ömür boyu büyük pişmanlık yaşayacağımız için herkesi buraya nöbete davet ediyoruz” dedi.

Gazeteciler, nöbet sırasında 1700 metre yüksekliğindeki Cerattepe Yaylası’nda aileleriyle birlikte kızağa binip kartopu da oynadı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.