Ayder halkı sorguda kına yakın

 Jandarma Kavron Yaylasını kuşattı Ayder halkı sorguda kına yakın Gençağa Karafazlı. Rize. Evrensel Rize’de aldığı talimatlarla haber yazan sözde İnternet sitesinin asparagas olduğu ortaya çıkan haberini AKİT gazetesi de yayınlayınca..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Jandarma Kavron Yaylasını kuşattı

Ayder halkı sorguda kına yakın

Gençağa Karafazlı. Rize. Evrensel

Rize’de aldığı talimatlarla haber yazan sözde İnternet sitesinin asparagas olduğu ortaya çıkan haberini AKİT gazetesi de yayınlayınca Jandarma ekipleri Ayder  Kavron yaylasını kuşattı.

 Kaçak yapı avına çıkan Jandarma ekipleri 30 yıldan beri yaylada işletmecilik yapan işletme sahiplerini sorguya çekti. Sorguya çekilenlerin arasında gazeteci Yalçın Şahin’in eşinin de olduğu öğrenildi. Şahin ailesi yeşil yol yapımına yayla sakinleriyle beraber karşı çıkan kişilerden biriydi.

AKP li bilinen Yerel site yazdı Akit manşetine taşıdı

Talimatla haber yazan AKP ye yakınlığıyla bilinen bir İnternet haber sitesinin Kavron sakinlerini ihbar ettiği sözde haber AKİT gazetesi de ‘Seni Gidi İşgalci Seni’ başlığı ile haber oldu. Bu haber sonrası yaylaya çıkan Jandarma ekipleri 30 yıllık yapıların sahibi halkı sorguya çekti. Ekipleri “Rize’deki bir haber sitesi ve ulusal bir gazete sizi ihbar etti bizde geldik” diyerek yaylacılara ev ve iş yerleriyle ilgili evrak sordu.

Yayla sahipleri isyan etti

Kavron yaylasında 30 yıldan beri pansiyonculuk ve yaylacılık eden birçok vatandaş Jandarmanın uygulamasına tepki gösterdi. Yayla sakinleri “bu yaylalarda 30 yıldan fazla oldu hizmet veriyor hayvanlarımızı bakıyor ve yaylacılık yapıyoruz. Otuz yıldır bir tek devlet yetkilisi gelip bize bir evrak sormadı ne oldu da otuz yıl sonra bize ruhsat ve evraklar soruyorlar? Türkiye de hangi yaylada hangi pansiyon ve ya yayla evinin ruhsatı var? Biz yaylalarımıza toprağımıza sahip çıkıp yeşil yol denen  “Rant yoluna” karşı çıktığımız için bu zülüm bize yapılıyor. Bu ve benzeri baskılarla bizi yaylalarımızdan göç etmeye asla yetmeyecek. Evlerimiz ve iş yerlerimizin kapısına mühür vurulsa bile çadırlar kurup yine bu yaylalarda yaşamaya hizmet etmeye devam edeceğiz.” Diyerek tepki gösterirken asparagas haber yapan yerel internet sitesi ile Akit gazetesi sorumlularını da Allaha havale ettiler.

 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.