Balık tutmak yasak, HES kurmak serbest. Hayrat’ta HES’e karşı ilginç protesto: ‘Araçlarından indirmediler’ - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Balık tutmak yasak, HES kurmak serbest. Hayrat’ta HES’e karşı ilginç protesto: ‘Araçlarından indirmediler’

Bu haber 28 Aralık 2022 - 7:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Balık tutmak yasak, HES kurmak serbest. Hayrat’ta HES’e karşı ilginç protesto: ‘Araçlarından indirmediler’

HABER: GENÇAĞA KARAFAZLI

KAMERA: EMRE KOÇ

Karadeniz halkının HES belasıyla başı dertten bir türlü kurtulmuyor. Karadeniz’in birçok ilinde son yıllarda köy ve mahallerinde hidroelektrik santrali (HES) yapılmak istenmesine karşı direnen yöre halkının mücadelesi devam ederken bu kez Trabzon’un 7 bin nüfuslu Hayrat ilçesinde, Hanlı enerji üretim A.Ş tarafından Baltacı ve Maki dereleri üzerinde toplam kurulu gücü 52,380 mw olan hidroelektrik santrali (HES) projesini hayata geçirmek için ÇED bilgilendirme toplantısı yapmak isteyen Hanlı enerji üretim A.Ş yetkilileri ile Çevre ve şehircilik bakanlığı Trabzon çevre il müdürlüğü yetkililerini hayrat ilçe ve köy halkı vadiye sokmadı. Aralarında Hayrat AKP belediye başkanı Mehmet Nuhoğlu, AKP ilçe başkanı Serkan Karahmetoğlu,CHP ilçe başkanı Ali Nuhoğlu ile Of çay üreticisi meclisi temsilcisi Süleyman Hacibektaşoğlu, bazı Demokratik kitle örgütü temsilcisi ile yöredeki köylü yurttaşlar bilgilendirme toplantısının yapılacağı Taflancık köyü girişinde yolu trafiğe kapatarak ÇED bilgilendirme toplantısı yapmak isteyen Hanlı enerji üretim A.Ş yetkilileri ile Çevre ve şehircilik bakanlığı Trabzon çevre il müdürlüğü yetkililerini vadiye sokmadı. Gelen heyetle muhtarlar arasında yer yer sert tartışmalar yaşandı. Köye 2. kez girmeye çalışan şirket yetkililerini köy köy halkı ÇED bilgilendirme toplantısı yaptırmayarak kovdu.

“TRABZON VALİLİĞİ ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISINI AYLAR ÖNCE DUYURDU”

Trabzon valiliği çevre ve şehircilik il müdürlüğü tarafından, Trabzon ili Hayrat ilçesi Yeniköy ve Taflancık mahalleri sınırındaki, Baltacı ve Maki dereleri üzerinde Hanlı enerji üretim A.Ş tarafından yapılması planlan Baltacı-Maki HES grubu (54 bin mw-52,380 mw) projesinin yapılması planlanmaktadır. Söz konusu faaliyet için çevresel etki değerlendirilmesi (ÇED) yönetmenliğinin 9. Maddesi gereğince 27.12.2022 tarihinde halkı bilgilendirmek görüş ve önerilerini almak için “halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılımı toplantısı” yapılacağını duyurdu. Valiliğini geçen ay yaptığı bu çağrı sonrası çağrıda belirtilen tarihte Hayrat ilçe halkı bir araya gelerek halkı bilgilendirme toplantısına karşı adeta ayaklandı.

ÇED bilgilendirme toplantısı yapılacağı gün Yaklaşık 35 köy muhtarın Hayrat belediye başkanlığı önüne toplanarak süreçle ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Köy muhtarları adına basın açıklamasını muhtarlar derneği başkanı Turan Hacıbektaşoğlu okudu.

“BU HES PROJESİ YIKIM PROJESİDİR KESİNLİKLE YAPTIRMAYACAĞIZ”

“Trabzon’un Hayrat içesinde Maki ve Baltacı vadilerinden akan derelerin birleştirilerek Yapılacak olan HES ve tünel projesine halk olarak karşı olduğumuzu açıkça beyan ediyoruz. Bu proje yıkım projesidir. Buradaki halka hiçbir yararı yoktur. Bu dereler üzerinde yeteri kadar HES yapıldı. Bu proje ise Balaban ve Hayrat derelerini tünelle Rize Güneyce’ ye bağlamasına karşı olduğumuzu ÇED raporu almalarına izin vermeyeceğimizi burada beyan ediyoruz. Şu anda burada aramızda seçeceğimiz arkadaşlardan Taflancık köyümüzde saat bir buçukta yapılacak olan HES Projesiyle ilgili ÇED bilgilendirme toplantısını kavga etmeden engel olacağız. Kırmadan, dökmeden, kötü laf kullanmadan arabadan indirtmeyeceğiz onları geldikleri gibi gidecekler. Gösteri gibi herhangi bir siyasi amacımız yok sadece Hayrat’ ı, yöresini sevenler için bu mücadeleyi veriyoruz. Hükümetle, devletle hiçbir sıkıntımız yoktur. Devletimize karşı değiliz yapılan projenin yanlış olduğunu gür sesle haykırıyoruz.” Dedi.

“MUHTARLAR YOLU TARAFİĞE KAPATTI”

Yapılan açıklamanın ardından muhtarlar ve yurttaşlar araçlarıyla ÇED bilgilendirme toplantısının yapılacağı Taflancık köyüne giderek yolu trafiğe kapattı. Yurttaşlar ÇED bilgilendirme toplantısı yapacak olan yetkilileri bekledikleri sırada Jandarma görevlileri çevrede güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Ardından AKP’li Hayrat belediye başkanı Mehmet Nuhoğlu yolu trafiğe kaptan muhtar ve yurttaşların yanına gelerek destek verdi.

“MUHTARLAR ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPMAK İÇİN GELEN YETKİLİLERİ ARAÇLARINDAN İNDİRMEDİ”

Muhtar ve yurttaşlar uzunca bir süre köye gelip ÇED bilgilendirme toplantısı yapacak olan Hanlı enerji üretim A.Ş yetkilileri ile Çevre ve şehircilik bakanlığı Trabzon çevre il müdürlüğü yetkililerini vadi girişinde bekledi. Özel araçlarıyla gelen yetkilileri Taflancık köy girişinde karşılayan muhtar ve yurttaşlar aracın girişine izin vermedi. Araçtan inmek isteyen yetkililerle muhtarlar arasında yer yer sert tartışmalar yaşandı. Tartışmanın bazen büyümesi üzerine Jandarma yetkilileri devreye girdi. Yaşanan tartışmanın ardından muhtarlar şirket yetkilileri ile çevre müdürlüğü yetkililerine “ geldiğiniz gibi araçtan inmeden buradan gideceksiniz. Kesinlikle bu vadide HES yapılmasına izin vermeyeceğiz. Bu vadide 9 ayrı HES zaten faaliyette. Buradaki yaşam alanlarımıza dokunamazsınız. Araçtan inmeyecek ve gideceksiniz biz ÇED toplantısı istemiyoruz bilgilenmek istemiyoruz”  diye tepki göstermesinin ardından Jandarma kontrolünde yetkililer alandan uzaklaştırıldı. Muhtarlar ve yurttaşlar gönderdikleri aracın arkasından alkış yaparak yeniden gelme olasılığı karşısında eylemlerine bir süre daha devam edeceklerini açıklayarak yolu trafiğe yeniden kapattı.

“MUHTARLAR ŞİRKET VE ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİNİ 2. KEZ KOVDU”

Yaşana tartışmanın ardından bir süre geçtikten sonra ÇED bilgilendirme toplantısı yapmak isteyen Hanlı enerji üretim A.Ş yetkilileri ile Çevre ve şehircilik bakanlığı Trabzon çevre il müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir başka heyet 2. Kez gelerek ÇED bilgilendirme toplantısını yasa gereği yapmak zorundu olduklarını ifade ederek muhtarların toplantıya katılımını sağlamak istemesine muhtarlar “biz burada hiçbir toplantı yapılmasını istemiyoruz. Biz normalde çok misafirperveriz ancak bugün misafir kabul etmiyoruz gidin buradan. Jandarmaya gidin orada tutanağınızı tutun “ÇED bilgilendirme toplantısı halkın tepkisi nedeniyle yapamadık” deyin bir suretini de tutanağın bize verin gidin buradan” ”  sözleriyle tepki göstererek vadiye girmelerine izin vermedi.

Vadilerinde HES yapılmasına karşı çıkan ve hiçbir koşul altında mücadeleden vaz geçmeyeceklerini belirten vadi halkı, kendilerini oy ağacı gören Trabzon milletvekilleri nerede diye seslendi.

Değirmenlerinin yok olacağını dile getiren Ömer Çelebi adlı yurttaş:

“Şimdi bu derede ona yakın değirmenler var, bu su zaten içmeye yetecek bir su değil. Öteki derede balık tesisleri var, burada sularımız alınırsa su biter. Çaykara deresinde aynısı oldu yazın dereye yaklaşılmıyor bir kanal kaldı pislik kokuyor.

Yeniköy Mahallesi muhtarı Alaattin Demirci:

“Bizim dereyi buraya bağlamaya çalışıyorlar, bizim orayı kurutacaklar tamamen. Kuruduğu zaman ne olacak, hayat felç oldu.

“BU VADİDE 6 HES VAR SU OLMAYAN YERDE HAYAT OLMAZ”

Ahmet Şahin adlı yurttaş:

“Bu dere üzerinde altı tane HES zaten mevcut. Buna artı olarak OF içme suyu var. Onu da alırsanız bu dereye o zaman orayı kaldıralım o vatandaşların orada durmasının bir anlamı yok. Su olmayan yerde hayat olmaz zaten.

“7 YİL ÖNCEDE GELMİŞLERDİ KESİNLİKLE HES YAPTIRTMAYACAĞIZ”

Muhtarlar derneği başkanı Turan Hacıbektaşoğlu :

“Bu yapılan halkın hiçbir yararına değildir. Zaten bugüne kadar olan HES’ ler de de başarılı olamadılar. Şimdi olacak olan proje buradaki suyu, Balaban’ da ki suyu alıp Güneyce’ ye bağlayacaklar. Zaten bu su bir HES için daha yeterli olamaz. Buradan suyun alınması demek vadide hayatı bitirmek demektir.

Bir vatandaş olarak, muhtar olarak, halk olarak bu projenin kabul edilmesini istemiyoruz. Yedi sene önce bir kez daha aynı pişmiş pilav gibi tekrar dile getirdiler. Bizde karşı çıktık ona, bu halkın yararına değil biz burada halkın köylüsünü savunuyoruz. Devletle bir sıkıntımız yok, burada her partiden insanlar var biz bunu istemiyoruz. Bizim faydamıza değildir, bu dere olmasa burada hayat olmaz, çay olmaz, yaşanmaz burada.

Abdullah Meral isimli yurttaş:

Bu derenin bir yerden başka bir yere götürülmesine müsaade etmeyeceğiz. Zaten halkımız da gördüğünüz gibi müsaade etmiyor, biz de müsaade etmeyeceğiz.

“BİZ OY AĞACI DEĞİLİZ KARADENİZ MİLLETVEKİLLERİ NEREDE”

Vehbi Kıroğlu adlı yurttaş:

Biz köylüyüz burada yaşıyoruz, buraları bize atalarımız, dedelerimiz miras bıraktı, biz de çocuklarımıza bunları miras bırakacağız. Bize bu konuda çevrecilerin yardımcı olmasını istiyoruz. Biz doğadan bir ağaç kessek bile devlet bize müsaade etmiyor da bu ormandan bu suyu alıp da nereye götürecek nasıl yapacak hangi ağacı kesecek de devlet buna müsaade ediyor. Biz buna karşıyız, biz istemiyoruz böyle bir şey.

Karadeniz milletvekillerimiz sadece oy istemek için gelmesin buraya. Biz sadece oy ağacı değiliz, bize sahip çıksınlar. Bu doğayı, dereyi, düzeni bozmasınlar. İnsanların işini gücünü bozmasınlar. Çocuklarımızın geleceğiyle oynamasınlar, bizden oy isterken sadece bizi oy ağacı olarak görmesinler, bize her şeyiyle sahip çıksınlar. Karadenizli milletvekilleri yok, Trabzon milletvekilleri yok bize gelip burada sahip çıksınlar, şu anda bizim ihtiyacımız var onlara.

“YİNE GELİRSELER YİNE YAPTIRTMAYACAĞIZ”

Protestonun gerçekleştiği Taflancık Köyü muhtarı Hikmet Yıldız şunları söyledi:

Bundan sonra da gelme niyetleri varsa yine yaptırmayacağız. Büyüklerimizden de bu konuda bize yardımcı ve destek olmalarını bekliyoruz. Bu tür projeler bu suları yok etme projeleridir diye düşünüyoruz, burada yaşamak istiyoruz, burası bizim yaşam alanımız. Bu yaşam alanımıza suyumuz alınarak birilerinin müdahale etmesini istemiyoruz.

“KARARIMIZ NET KONUYU BAKANLARIMIZA AKTARACAĞIZ”

AKP Hayrat İlçe Başkanı Serkan Karahmetoğlu:

Yapılan projeyi biz uygun bulmuyoruz, bunu yukarılara da bildirdik. Derenin aktarılma durumu var bizim için uygun değil. Düşüncelerimizi söyledik; muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla beraber burada hepimiz aynı fikirdeyiz. Diğer siyasi görüşlü olan arkadaşlarımız da var, kararımız net. Bakanlarımızla da görüşmeler yapacağız, durumu aktaracağız. Zaten ÇED raporu almak için yapılan bir çalışma, uygun görmüyoruz.

“DOĞAYLA OYNAMAK DOĞRU DEĞİL”

HES yapıp doğanın, tabiatın kanunlarını değiştirmeye çalışıyorlar HES yapılmasına karşı halkımın yanındayım diyen Hayrat AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu:

“Bence uygun değil, Balaban deresinin suyunu alıp bu dereye vermek, bu derenin suyunu alıp Güneyce’ ye vermek uygun değil. Hem doğa olarak hem buranın sağlığı olarak uygun değil. Çünkü yazın bu derelerin suyu çok azalıyor, eğer buranın suyunu alırsanız burada sinekten, pislikten geçilmez, tabiatın dengesi değişir, doğanın dengesi değişir doğayla oynamak doğru değil. Ben doğma büyüme buralıyım, babam dedem de doğma büyüme buralı. Kendi bölgemize, kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Özellikle turizm konusunda bizim derelerimizden başka bir şeyimiz yok. Bu dereleri yaratan, yaratandan daha mı iyi biliyor kendi amaçları kendi çıkarları uğruna buraya HES yapıp doğanın, tabiatın kanunlarını değiştirmeye çalışıyorlar. Yazıktır günahtır kendi şahsi menfaatleri için, bir ufak menfaat sağlayacaksın diye bu bölgenin kaderiyle oynamak doğru bir şey değil. Ben uygun bulmadığım için doğru olanın yanındayım. Olması uygun değil, olmaması için de mücadele edeceğiz, halkla beraberiz. Bu ufak tefek şeylerden vazgeçip Atatürk Barajı’ nı tamamlasalar daha iyi olur.

“HES DEĞİL TURİZM ÇALIŞMASI YAPSINLAR HES PROJESİ VADİMİZİ YOK EDECEK”

HES’ lerle ve insanların suyunu çalarak bu vadileri, canlıları yaşam alanlarını işgal ederek yaşamsız bırakmalarının bir anlamı olmadığına dikkat çeken ve HES projesine karşı sonuna kadar direneceklerini söyleyen Çay Üreticileri Meclisleri Of Temsilcisi Süleyman Hacıbektaşoğlu:

“Bu direniş meşru bir direniştir, tamamıyla haklı bir direniştir. Bu proje sekiz yıl önce hayata geçirilmek istenen bir projeydi, sekiz yıl önce yine engellemiştik. Bir vadiden başka bir vadiye sutaşıma projesidir bu, bir vadiyi tamamıyla susuz bırakma projesidir bu. Bu vadide daha önce yapılan HES’ le var. Baltacı deresi üzerinde dört tane HES var, Maki deresi üzerinde iki tane HES var bu HES’ lerin bu dönem içerisinde ne kadar verimsiz oldukları da ortaya çıkmıştır. Şimdi yapmak istedikleri 52.380 MW gücünde bir HES’ de Baltacı ve Maki deresinin suyunu Güneyce’ ye taşıma projesi. Bu derenin insanını yaşamdan yoksun bırakmaya çalışıyorlar resmen. Eğer bu vadilere can ve hayat vermek istiyorlarsa bu vadileri turizme açsınlar, HES’ lerle ve insanların suyunu çalarak bu vadileri, canlıları yaşam alanlarını işgal ederek yaşamsız bırakmalarının bir anlamı yoktur. Biz bu projeye sonuna kadar direneceğiz. Bunu daha ilk adım olarak görüyoruz. Gördüğünüz bunca insan sularını vermemeye kararlılar, suyumuzu vermeyeceğiz.

Köyde bir hafız ise:

Derelere, tüm Hayrat’ ın yararına, halkımın kararına saygı duyarım, en güzeli de odur. Dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA