Baraj ve HES fuarını iptal edin

 Yusuf YAVUZ Antalya Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından istifa eden Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “HES’lerle küçük dereleri mahvediyoruz” itirafının yarattığı tartışmalar sürerken, İstanbul’da HES ve barajlara ilişkin..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Yusuf YAVUZ

Antalya

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından istifa eden Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “HES’lerle küçük dereleri mahvediyoruz” itirafının yarattığı tartışmalar sürerken, İstanbul’da HES ve barajlara ilişkin bir fuar düzenlenmesine yaşam savunucularından açıklama geldi. 13-15 Şubat tarihleri arasında Yeşilköy Fuar Merkezinde gerçekleştirilmesi planlanan fuar öncesinde organizasyon şirketine yönelik bir mektup kaleme alan Toroslardaki yaşam savunucuları, fuarın iptal edilmemesi durumunda protesto edeceklerini duyurdu.

Barajlar ve HES Fuarına tepki gösteren Toroslardaki vadi temsilcileri, ortak bir mektup kaleme alarak fuarı düzenleyen şirkete ilettiler. Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Sayın Demos Fuarcılık Yöneticileri; uzmanlık alanınızın HES yapımı ve işletmesi olmadığının farkındayız ve bu nedenle özellikle ‘Nehir Tipi HES’ler’ konusunun ülkemizde ne kadar derin mağduriyetlere neden olduğunu bilmediğinize ve yine bu nedenle böyle talihsiz bir konu seçimi yaptığınıza inanmak istiyoruz. Aksi takdirde artık konuyla ilgili bakanların bile olumsuzluklarını kabul ettiği ve uygulanabilirliklerinin tümüyle yeniden gözden geçirilmesinin gündemde olduğu bir zaman diliminde, ülkemizin geleceğini dinamitleyen bu teknolojik ucubelerin yapımını körüklemeye yönelik bu girişiminizin, en hafifinden ‘kötü niyetli’ olduğuna kanaat getirmek durumunda kalacağız.

Kötü niyetli olduğunuza inanmak istemediğimiz için, bilgi eksikliklerinizi bir nebze giderelim:
* Nehir tipi HES’lerin, ülkemiz derelerine uygun olmadığı, daha inşaat aşamasında bile verdikleri zararın getirecekleri faydanın kat kat üzerinde olduğu, çeşitli akademik çalışmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır. 
* Nehir Tipi HES yapılan vadilerdeki korkunç sonuçlar (derelerin kuruması, kuyulardaki suların çekilmesi, yapım sırasında yüzlerce – binlerce ağacın kesilmesi, yamaçların dikine kesitlerle açılarak ormanın su üretmesine engel olunması ve bunun sonucunda ileriki yıllarda kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalınacak olması, çevredeki içme suyu kaynaklarının bile kısa sürede etkilenmesi, suyun özel şirkete tahsisinin idari sonuçları, bölgelerde ortaya çıkan asayiş sorunları, vadilerde mikro klima bozulmalarına sebep olması, çiftçilerin ürünlerinin rekoltelerinde dramatik düşüşlere neden olması, zaten zor bir yaşam sürdürülen köylerimizden kentlere göçün katmerlenmesine sebep olunması ve daha pek çok korkunç sonuçlar..) karşılığında, çok cüzi miktarda bir elektrik üretimi mümkün olmakta, HES planlanan derelerin büyük çoğunluğunda yılın 6 ayında su miktarı yetersiz kalmaktadır.

MÜTEAHHİT VE EKİPMAN ÜRETİCİLERİNİN BULUŞMASI HEDEFLENİYOR

HES’ler için fuar organize eden Demos Fuarcılık şirketinin internet sitesinde ise ilk kez düzenlenecek olan fuarla ilgili şu bilgilere yer verildi: “Hızla büyüyen ülkemizde Barajlar ve HES Fuarı’nda Hızla gelişen enerji sektörü içinde önemli bir yer tutan HES’lerin, Sulama amaçlı baraj ve göletlerin, su yollarının proje aşamasından bitişine kadar kullanılan tüm, teknolojiler, hizmet ve ekipmanlardaki son gelişmelerini sergilenecektir. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da tanıtılacak Barajlar ve HES Fuarı, uluslararası ziyaretçiler ve katılımcılar ile katılımcısına ve ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayacaktır. Yenilenebilir enerjide beklenen adımları bir an evvel atmak, 2023 hedefleri için son derece hayati önem taşımaktadır. Sektör temsilcilerinin bir araya geleceği Baraj ve HES Teknolojileri Fuarı, yenilenebilir enerji sektörüne önemli bir ivme kazandırmakla birlikte ticari bir platformda müteahhitleri, ekipman imalatı ve üretimi yapan firmalarla gerek yurt içi gerekse yurt dışından gelecek yatırımcıyı bir araya getirecektir. Barajlar ve HES Fuarı, yatırımcıları, müteahhitleri, ekipman üreticilerini  sektörün tüm bileşenlerini  ticari bir platformda bir araya getirecek  ve iş birliklerine sahne olacaktır.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.