Bir ayda 390 “ÇED gerekli değil” kararı verildi

Şirketler bakanlık ve valiliklerin verdiği “ÇED gerekli değil” kararları ile yaşam alanlarını tahrip etmeye devam ediyor. Mart ayında 390 proje için “ÇED gerekli değil” kararı verildi. Ekolojik  yıkımı engelleyen ÇED süreçleri..

Bir ayda 390 “ÇED gerekli değil” kararı verildi
Son Güncelleme: Whatsapp

Şirketler bakanlık ve valiliklerin verdiği “ÇED gerekli değil” kararları ile yaşam alanlarını tahrip etmeye devam ediyor. Mart ayında 390 proje için “ÇED gerekli değil” kararı verildi.

Ekolojik  yıkımı engelleyen ÇED süreçleri bir prosedüre dönüştü. Şirketler bakanlık ve valiliklerin verdiği “ÇED gerekli değil” kararları ile yaşam alanlarını tahrip etmeye devam ediyor. Mart ayı içerisinde maden, JES ve kimya tesisleri gibi önemli projelerin de içinde bulunduğu 390 proje için “ÇED gerekli değil” kararı verildi. Son yıllarda tarım, orman ve zeytincilik faaliyetlerini düzenleyen yasa ve yönetmeliklerde yapılan değişiklikler de tarım, orman ve doğal alanlarını ranta açtı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sitesine göre sadece 2022 Mart ayında bin 23 projenin ÇED dosyası sonuca bağlandı. 390 proje için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Sadece 12 Nisan 2022 günü duyurusu yapılan 48 proje için ise 17 ayrı “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Yurttaşlardan kaçırılarak verilen kararlar arasında katı atık tesisinden kimyasal üretim yapan tesislere, rüzgar enerji santrallerinden jeotermal enerji santrallerine, hatta madenlere kadar birçok proje bulunuyor. Projelerin bölgede yaşayanlarda oluşturacağı sağlık sorunlarının yanı sıra bölge ekosistemine vereceği zararlar araştırılmadan verilen bu kararlar ciddi riskler oluşturuyor.

“PROJELERİN ÖNÜNÜ KESMELİYİZ”

MA’dan Tolga Güney’e bakanlık sitesindeki kararları değerlendiren Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Eş Sözcüsü Berna Babaoğlu “Bunlar su ve gıda krizini daha da büyütecek ve içinden çıkılamaz duruma getirecektir. Bunun için bu talana karşı durmak gerekiyor. Özellikle ‘ÇED gerekli değil’ diyerek halktan kaçırılan bu projelerin önünü kesmemiz gerekir” diye konuştu.

İktidarın doğayı ekonomik kaynak olarak gördüğünü söyleyen Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel de “ÇED gerekli değildir kararı alenen doğayı, o yörede yaşayan insanları iradesini dikkate almaksızın yok etme çabasıdır. Bugüne kadar verilen ‘ÇED olumlu’ kararlarının zaten yüzde 90’ı şirketlerin istekleri doğrultusunda geçmiştir” ifadelerini kullandı.

Kuzey Ormanları Savunması Üyesi Levent Büyükbozkırlı ise “Her yeni projede ÇED’lerden kurtulma çabası var. Hukuksal olmayan doğa kıyımlarının önü böylelikle aşılıyor. Geniş bir kamuoyu oluşturup bunların hukuk dışı olduğunu yüksek sesle dile getirmek gerekiyor” dedi.

BEŞ İLÇEDE HALKIN KATILIMI TOPLANTISI ‘HALKSIZ’ YAPILDI

Bir yandan “ÇED gerekli değildir” kararları verlirken bir yandan da ÇED toplantıları halktan kaçırılıyor. İzmir, Balıkesir ve Manisa olmak üzere üç ilin Burhaniye, İvrindi, Savaştepe, Bergama ve Soma ilçelerindeki toplam 12 bin 500 hektarlık alanında, EN 1 Rüzgar Enerjisi Yatırım A.Ş. tarafından kurulmak istenen rüzgar enerjisi santrali (RES) için başlatılan ÇED süreci kapsamındaki halkın katılımı toplantısı önceki gün Bergama’da gerçekleştirildi.

Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine göre, toplantı için projenin yapılacağı bölgedeki mahalleler, köyler değil Bergama Ticaret Odası Toplantı Salonu seçildi. Seçilen yer nedeniyle toplantıya projenin etkileyeceği 14 köyden yalnızca bir tanesinin muhtarı katılabildi.

(EVRENSEL)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.