betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Birlikte ve daha örgütlü bir mücadele yürütmeliyiz

  Gezi direnişinin yıl dönümünde özgürlük ve barış talep edenler, ‘Bir aradayız, buradayız’ sloganıyla 19.00’da Gezi Parkı’nda bir araya gelecek. Eda YILDIRIM İstanbul Gezi eylemlerinin 3. yıl dönümü dolayısıyla gazetemize..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Gezi direnişinin yıl dönümünde özgürlük ve barış talep edenler, ‘Bir aradayız, buradayız’ sloganıyla 19.00’da Gezi Parkı’nda bir araya gelecek.

Eda YILDIRIM
İstanbul

Gezi eylemlerinin 3. yıl dönümü dolayısıyla gazetemize konuşan kitle örgütleri temsilcileri, Gezi’de insanları sokağa çıkaran baskıcı politikaların  ve hak gasplarının katmerleşerek devam ettiğini vurguladı. Kiralık işçilik yasasıyla beraber emekçilere yönelik bir dizi saldırı, bölge illerinde sokağa çıkma yasaklarıyla harabeye çevrildikten sonra “acele kamulaştırma” adı altında ranta açılan kentler, bu yasaklarda yaşanan katliamlar… Emek ve demokrasi güçleri, Gezi’de empati kurmayı başaran toplumun farklı kesimlerinin  bugün yeniden birbirini anlamaya başlaması gerektiğini, birlikte ve daha örgütlü bir mücadele zemininde bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

AKP İÇİN DE KIRILMA NOKTASIYDI

Arzu ÇERKEZOĞLU (DİSK GENEL SEKRETERİ): Gezi direnişi  Türkiye tarihinin çok önemli kırılma noktalarından bir tanesi. Sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin her yerinde siyasi iktidarın her alandaki baskıcı politikalarına  karşı çok büyük bir halk isyanıydı. İktidar bu isyanı şiddetle bastırdı ve 8 gencimiz yaşamını yitirdi. Ancak Gezi süreci bana göre hâlâ devam eden bir süreç. AKP açısından da bir kırılma noktasıdır. O tarihten bu yana AKP kendisini baskı, ölüm üzerinden var etmektedir. Halkları kutuplaştırarak kendini var etmektedir. Daha da otoriter bir rejime gitmek, tek adam diktatörlüğü, başkanlık sistemi… Bütün bunlara itirazı olanların mücadelesi de devam ediyor. Bugün de kuşkusuz bütün bu baskı politikalarına karşı, tek adam diktatörlüğüne karşı çok farklı toplumsal kesimlerin, akademisyenlerin, gazetecilerin,  aydınların ve gençliğin yan yana gelmesi gerekiyor. Bugün de yapılmaya çalışılan bu.

ORTAK PAYDALARDA BULUŞMALIYIZ

Cevahir Efe AKÇELİK (TMMOB İKK SÖZCÜSÜ): Gezi’yi var eden koşullar bugün devam ediyor. Kentlerin ve doğanın talanı, Gezi’den sonra daha da arttı. Toplumsal baskı bugün faşizm koşullarına geldi. Ama muhalefet ve Gezi sonrasında ortaya çıkan toplumsal dayanışma için bugün aynı şeyi söyleyemiyoruz. Gezi’de açığa çıkan muhalefet ve dayanışma ruhunun gerisine düştük. Hükümetin baskıları, ülkede ve Ortadoğu’da yaşanan savaş koşulları, gözaltı, tutuklama ve soruşturmalar buna sebep olmuş olabilir. Ama umutsuz olmamak lazım. Şu anda muhalefete, Gezi bileşenlerinin durumuna baktığımızda ülke üzerinde bir umutsuzluk var. Ancak umutsuz olmayalım. Gezi direnişi de bizim en umutsuz olduğumuz zamanda ortaya çıktı. En umutsuz olduğumuz zamanda, toplum kendi kabuğunu kırarak sokaklara çıktı. En önemlisi birlikte mücadele etmemiz. Halkın talepleri ortak. Halklar özgürlük, barış, adalet istiyor. Ortak paydaları bunlar. Laiklik talebi; gericileştirme toplumsal hayatın her alanında var. Ülkede ve Ortadoğu’da süren bir savaş var buna karşı barış talebi sıkça dile getiriliyor. Burada ortak talepleri dile getirerek birlikte başarabiliriz.

GENİŞ BİR MÜCADELE PLATFORMU KURULMALI

Beyza METİN (ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ESKİ ŞUBE BAŞKANI):
Gezi’den evvelki bir yıl içerisinde alkol yasağı, kürtaj meselesi, toplumun bütün kesimlerine yönelik bir baskı üzerinden toplumsal bir patlama yaşanmıştı. Bugün baktığımızda Gezi evvelindeki  koşullardan farklı olarak vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması, Sur’da, Cizre’de yaşanan katliamlar, sokağa çıkma yasakları, kiralık işçilik, boşanma komisyonunun raporu, Gezi Parkı’yla ilgili tekrardan verilen karar… Daha önce başbakan olan kişi şimdi cumhurbaşkanı olup kabineyi belirleyecek kişi haline gelmiş durumda. Tüm bunlara karşı daha örgütlü, birleşik ve sürekli bir mücadeleyi  örgütlemek gerekiyor.
Gezi’de Kürt ve Türk halkları arasında çok güzel bir köprü kurulmuştu. İnsanlar yaşadıkları devlet şiddetini ana akım medyada görmeyince bölgedeki insanlara yapılanları anladı. Medeni’nin ölümü sonrası İstanbul’da büyük tepki oluşmuştu mesela. Bugün ne yazık ki Sur’da, Cizre’deki katliamları yine basın vermiyor.
Ancak batıdan yine ses çıkmıyor. Parlamento tamamen işlevsiz  hale getiriliyor. Bu tüm Türkiye halkları ve emekçileri için büyük bir tehdit ve darbe. Bu yüzden Gezi sürecinden daha örgütlü, demokrasiyi hedefleyen bir mücadele yürütmekten başka şansımız yok. Bu birliktelik de sendikalar, odalar ve meslek örgütleri, siyasi partilerin ortak talepler etrafından geniş bir mücadele platformu kurmasıyla olacaktır.

POTANSİYEL YERİNDE DURUYOR

Selçuk EREZ (İSTANBUL TABİP ODASI BAŞKANI):
Gezi bu ülkedeki bir potansiyeli bize hatırlattı. Bu potansiyel 1990’dan sonra doğmuş kuşağın eskilerden farklı. Eski kuşaktan olanların evleneceği kimseyi, seçeceği mesleği büyükler tayin ederlerdi. 1990’dan sonra bahis konusu bile değil. ’90’lı kuşaklar bilgisayar kullanır, az çok yabancı bir dil bilir. Dünyada olanların farkındadır. Gezi olayları bu nitelikte olan kalabalık bir genç grubuna anasından babasından dahi kabul edemeyeceği bir tutumu tepeden inme dikta etmeye kalktığın vakit karşılaşacağın tepkiyi yansıtmıştır. O tarihte 1990’lı kuşaklara eklenen daha eski doğumlu vatandaşlardan oluşan kalabalık kitleler ’90’lı kuşağın önderliğinde bu memleketin demokrasi özlemini ve gereğinde demokrasi için meydanları dolduracağını bize hatırlatmıştır. Tabii o günlerde milyonlar sokağa döküldü çünkü insanlar öldürülmemişti, kör edilmemişti, sakatlanmamıştı. Olur olmaz iddialarla hapislere atılmamıştı. O zamandan bu zamana dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde görülmemiş şekilde demokrasi isteklerine karşı çağ dışı baskılarla karşılaşılıyor. Bugün sokağa çıkanlar bu yüzden azaldı. Ama potansiyel yerinde duruyor. Yarın demokrasi isteğine, bozulan, yokuş aşağı giden ekonominin ezdiği insanların isyanı da katılabilir. Arap baharında olduğu gibi ve o zaman hiçbir baskı ve hiçbir çağ dışı tutum o karşı koyuşu, o patlamayı engelleyemeyecektir. 

BİZ HÂLÂ MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ

Gürkan KORKMAZ (ALİ İSMAİL KORKMAZ’IN AĞABEYİ):
Bugün hayatını kaybeden yüzlerce masum insan, çocuğa ve bebeğe rağmen ölümleri kanıksamış durumdayız. Artık devlet diye bir şey kalmamış. Artık hükümet diye bir şey kalmamış. Her şey tek elde toplanmış. Buna rağmen insanların bu umursamazlığı ve kanıksaması üzücü. Gezi bir şeyleri birleştirdi diyorduk. Şimdi tüm siyasi kesimler kendi görüşleri, çıkarları çerçevesinde hareket ediyor. Buna Kürt hareketi de dahil, sol sosyalist çevre de dahil. Ulusalcı, milliyetçi kesim de dahil. Gezi’de tüm bu unsurlar bir aradaydı. Ancak özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra bu durum değişmeye başladı. İnsanlar Gezi sürecinde bu ülkede dışarıdan gelip hareket etmediler. Yeni bir görüş ya da oluşum çerçevesinde birleşmediler. Gezi’nin en ayırıcı özelliği alternatif yönetim, alternatif bir hayat sunmasıydı. İnsanlar fiili duruma inandıkları için oraya gittiler. Şimdi de aynı şey yapılmalı. Mevcut durumu eleştirmek yetmiyor. Mevcut durumun alternatifi olarak ne sunduğunuz önemli. Biz halen mücadelemize devam ediyoruz. Biz halen buna inanıyoruz. Gezi’de omuz omuza duranların birbirlerine saldırdıklarını gördükçe maalesef gücümüz azalıyor. Bu durum gençlerimizin kemiklerini sızlatıyor.


NE OLMUŞTU?

Gezi Parkı direnişi, parktaki  tarihi ağaçların kesilip yerine Topçu Kışlası adı verilen AVM projesinin yapılmasını engellemek için başladı. Ancak kısa süre içinde 80 ilde halkın demokrasi ve özgürlük talepleri için sokağa çıktığı bir harekete dönüştü. Emniyetin verilerine göre 112 günlük sürede 80 kentte (Bayburt hariç) 5 bin 532 eylem ya da etkinlik gerçekleştirildi. Eylemlere yaklaşık 3 milyon 600 bin kişi katıldı. Gezi eylemleri hemen hemen her ilde devlet şiddetinin hedefi oldu. Eylemler boyunca 5 bin 513 kişi gözaltına alındı. 189 kişi tutuklandı. TTB’nin verilerine göre 12 kişi polis şiddeti sonucu yaşamını yitirdi. 31 kişinin gaz fişeği sonucu gözünü kaybettiği polis saldırılarında binlerce kişi yaralandı. Polis saldırıları sonucu doğan mağduriyet, ağır aksak ilerleyen soruşturmalara mahkum edildi. Gezi eylemlerine katılanlara ise jet hızla yüzlerce soruşturma ve dava açıldı.

BUGÜN 19.00’DA GEZİ PARKI’NA

Gezi eylemlerinin 3. yıl dönümü dolayısıyla bugün saat 19.00’da Gezi Parkı’nda basın açıklaması yapılacak. Yine birçok ilde de direnişin yıl dönümü dolayısıyla eylem ve etkinlikler düzenlenecek.

(Fotoğraf: Ercan Karakaya)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.