betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Bu kadar HES’le Ordu’nun dereleri mi kalır?

 Orduda özel sektör tarafından dereler üzerine kurulan 9’u faaliyette 13 hidroelektrik santralinden (HES) sonra 17 HES’in daha yapılması planlanıyor. Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Resul Şahin, derelerin tehdit altında olduğunu..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Orduda özel sektör tarafından dereler üzerine kurulan 9’u faaliyette 13 hidroelektrik santralinden (HES) sonra 17 HES’in daha yapılması planlanıyor. Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Resul Şahin, derelerin tehdit altında olduğunu söyleyerek, “Bu HES’ler doğayı olumsuz etkileyecek. Dereler yok olacak, tarım alanları ve flora bundan olumsuz etkilenecek” dedi.

Şahin, “Yer altı suları derelerden besleniyor, bunlar tünellerle alınınca derelerde kalp görevi gören kalbi yok etmiş olacaksınız. Derelerde, tepelerde su olmayacak. Derelerde yumurtlama yapan balıkların nesli tükenecek, birçok olumsuzluklar olacak. HES’lerin yapılması yaşam alanlarını da yok edecek. Şu anda halen 9 HES çalışır aktif durumda. 17 HES daha yapılması planlanıyor, çalışması sürüyor” dedi.

ARTVİN İLE ORDU ARASINDA 750 HES PROJESİ VAR

Şahin, Artvin ile Ordu arasında dere ve ırmaklar üzerinde 750’ye yakın HES projesi olduğunu,  HES’ler için “olumlu” verilen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporlarının yargıya taşınarak burada “yürütmeyi durdurma” verilmesi halinde proje değişikliği yapılarak yeniden HES çalışmalarının sürdürüldüğünü de söyledi. 

Özel sektör tarafından yapılacak 17 HES projesinin ise; Akkuş Karakuş Deresi, Mesudiye Melet Irmağı, Ulubey Kızılen Deresi,  Ünye Kutluca Akçay Deresi, Korgan Güllü Dere, Aybastı Yakacık Deresi, Gölköy Madrese, Karadere, Fatsa Bolaman Irmağı, Kabataş Direkli Irmağı, Altınordu Turnasuyu ile Çukurköy Deresi üzerine kurulması planlanıyor

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.