Bugün 28 Mayıs! Gezi 11 Yaşında!

Kahraman Özkul Bugün 28 Mayıs! Gezi 11 Yaşında! Bir 28 Mayıs günü, İstanbul’un kalbinde küçük bir parkta başlayan protestolar, kısa sürede Türkiye genelinde milyonlarca insanın katıldığı geniş çaplı bir direnişe..

Bugün 28 Mayıs! Gezi 11 Yaşında!
Son Güncelleme: Whatsapp

Kahraman Özkul

Bugün 28 Mayıs! Gezi 11 Yaşında!

Bir 28 Mayıs günü, İstanbul’un kalbinde küçük bir parkta başlayan protestolar, kısa sürede Türkiye genelinde milyonlarca insanın katıldığı geniş çaplı bir direnişe dönüştü.

Gezi Parkı eylemleri, ağaçların kesilmesine karşı bir çevre hareketi olmanın ötesinde, demokrasi, ifade özgürlüğü ve toplumsal haklar için verilen büyük bir mücadelenin simgesi haline geldi.

Gezi Parkı eylemlerinin başlamasının üzerinden 11 yıl geçti. O günlerde bir araya gelen insanlar, farklı görüş ve ideolojilere sahip olsalar da hepsinin ortak düşüncesi vardı; daha özgür, daha adil ve daha demokratik bir Türkiye.

Polis müdahaleleri, gözaltılar, yaralanmalar ve hayatını kaybeden hiç ama hiç unutulmayacak, genç, koca yürekli, cesur kahramanlar…

Unutulmayacak mizah, acı, korku, endişe, coşku ve en önemlisi de DİRENİŞ doğdu Gezi’den…

Davulcu Vedat, TOMA kovalayan iş makinesi, biber gazına yazılan şarkılar, şiirler… İşçisiyle sanatçısı, sokakta yaşayan ile yalıda yaşayanı, cahiliyle profesörü, genciyle yaşlısı bir arada bu direnişi yüz yıl sonra bile hatırlayacak ve bir bayram havasında kutlayacaktır!

Bir de çıkarılacak ders var tabi! Beni halk seçti her istediğimi yaparım diyenlere verilen büyük bir ders! Liyakati rafa kaldırıp, tek kıstasın bizden mi değil mi olduğu bir devirdeki en büyük umuttur Gezi!

Tek adamın halkın değerlerine dil uzatmasına, yaşam tarzına karışmasına hatta yatak odasına bile müdahale etmesiyla kavrulan halkın bir ağaç gölgesine sığınmasıydı Gezi!

Bir de ders çıkarmalı Gezi’den! Keyfi olarak istediğini yapmak isteyen iktidara halkın dur demesiydi. Halk o gün gücünü ortaya koydu ve Gezi Parkı’a dokundurmadı.

Gezi direniştir, umuttur, halkın iradesidir. Direniş onurdur, emektir, mücadeledir. Her direniş Gezi’yi anımsatacaktır. Her yer Taksim her yer direniş sloganı hiç unutulmayacak! Baskıya, zulme, otokrasiye karşı direniş sürecek…

Kızımızın adına Diren dedik. Gezi Parkı gibi boyun eğmeyecek!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.