Bütçenin Her Yıl İkiye Katlandığını Vurgulayan CHP’li Polat:Kaynaklar yandaşa değil, vatandaşa harcansın

Avrasya Tüneli’nin garanti ödemelerine ilişkin Hazineden ayrılan bütçenin her yıl ikiye katlandığını vurgulayan Mahir Polat, kaynakların yandaşa değil vatandaşa harcanmasını istedi. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, 31 Mart yerel seçimleri..

Bütçenin Her Yıl İkiye Katlandığını Vurgulayan CHP’li Polat:Kaynaklar yandaşa değil, vatandaşa harcansın
Son Güncelleme: Whatsapp
Avrasya Tüneli’nin garanti ödemelerine ilişkin Hazineden ayrılan bütçenin her yıl ikiye katlandığını vurgulayan Mahir Polat, kaynakların yandaşa değil vatandaşa harcanmasını istedi.

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, 31 Mart yerel seçimleri sonrası emeklilerin oy tercihleri konuşulurken iktidarın emeklilere yapmadığı maaş zamlarının yap işlet devret projeleri için garanti ödemelerinde cömertçe kullandığına dikkat çeken açıklama yaptı.

1 MİLYAR 230 MİLYON TL’LİK FARK ÖDEMESİ 2 MİLYAR 899 MİLYONA ÇIKTI

İktidarın özellikle bayram tatillerinde köprü ve tünelden geçiş yapan araç sayılarını paylaşarak algı oluşturduğunu belirten CHP’li Polat, yıl sonunda garanti nedeni ile şirketlere ödenen tutarlara bakıldığında sadece Avrasya Tünelinde yüzde 100’ün üzerinde ödemelerin gerçekleştiğini söyledi.

Günlük araç garantisinin 70 binin üzerinde olduğu Avrasya Tüneli için 2022 yılında 1 milyar 230 milyon TL olan fark ödemesinin 2023 yılında yüzde 100’ün üzerinde bir artışla 2 milyar 899 milyon TL’ye çıktığının altını çizen Polat, “Garantiyi aşmaları kur üzerinden yapılan sözleşmelerle anlamsız hale gelmiştir” dedi.

5 MİLYAR KAYNAK AKTARILDI

Avrasya Tüneli’nin garanti ödemelerine ilişkin Hazineden ayrılan bütçenin her yıl ikiye katlandığını vurgulayan Mahir Polat, 2024 yılında 5 milyar TL olarak belirlenen garanti fark ödemesinin diğer projelerle birlikte bütçeye büyük bir yük getirdiğini iktidarın ise konu şirket alacakları olunca Hazinenin kapısını sonuna kadar açtığını söyledi. Bugün ülke de derin bir yoksulluk, işsizlik, maaşların enflasyon karşısında uçup gittiği acı bir tablo varken yapılacak ilk tasarruf tedbirlerinin bu projeleri de kapsaması ve döviz kuru garantisinden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

VATANDAŞ ZATEN ÖDÜYOR BU KÖPRÜLERDE ÜCRETSİZ OLSUN

Bayram tatili süresince Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait köprü ve otoyolların ücretsiz olduğunu ifade eden Polat, yap işlet devret projeleri olan Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tünelini kapsamadığını bu projelerin daha önce pandemide de sokağa çıkış yasaklarına rağmen Hazineden paylarını aldığını söyledi. Polat tatil süresince bu projelere Hazine tarafından 1 milyarın üzerinde bir garantinin verildiğini belirterek “Vatandaş zaten 1300 TL olan Osmangazi Köprüsünde 1000 TL’lik farkı ödüyor. Madem vatandaş bu yükü sırtlanıyor, bu projelerde bayram da ücretsiz olsun” dedi.

Polat, “İktidar eğer seçimlerden ders aldığını söylüyorsa ilk yapması gereken kaynakların yandaşa değil vatandaşa harcanmasıdır.” diye belirtti.

Fotoğraf: DHA

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.