ÇALIK HOLDİNGİN BALIK OYUNU

Çalık holdingden balık oyunu Çalık holding Balık ölümlerini gizlemek için Muhtar ve dernek başkanına reklamını yaptırıyor. Olaya İlk tepki ise   “bu ne rezillik “  diyen yurttaş Kazım Delal’dan geldi. Gençağa..

Son Güncelleme: Whatsapp

Çalık holdingden balık oyunu

Çalık holding Balık ölümlerini gizlemek için Muhtar ve dernek başkanına reklamını yaptırıyor. Olaya İlk tepki ise   “bu ne rezillik “  diyen yurttaş Kazım Delal’dan geldi.

Gençağa Karafazlı

Rize’nin Salarha Vadisi’nde HES projesi yürüten Çalık Holding, vadi içerisinde bulunan Dörtyol köyü tüzel kişiliği ile daha önce imzalanan protokol kapsamında, köydeki Salarha Deresi’nin kollarına 10 bin adet alabalık yavrusu bıraktı.

Balıklar, Dörtyol Muhtarı Hasan Nuri Sadıkoğlu ve Topaloğulları yardımlaşma ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Toptan tarafından bırakıldı.

Muhtar Sadıkoğlu, yaptığı açıklamada, firma ile yapılan protokol kapsamında balıkların dereye bırakıldığını belirterek, “Önümüzdeki yıllarda bunlar büyüyecek. Bu ırmaklar balıkla dolacak. Buna inanıyoruz. Protokolün bu maddesini yerine getirdikleri için Çalık Holding’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Toptan ise enerji yatırımlarına karşı olmadıklarını belirterek, “Ancak bölgemizde çevreden çok firmaların karlılığı düşünülerek çevreye zararlı olan projeler tercih edilmiştir. Geçen yıl dereye bırakılan inşaat atıklarından dolayı 10 binin üzerinde balık öldü. Bugün bu dereye bırakılan balıklar yaşanan bu çevre felaketini telafi etmeye yetmez. Biz projelere karşı değiliz. Derelerimizde su seviyesi azaldıkça tahribat daha da artmaktadır. Bu nedenle firmaları daha hassas olmaya, bu çalışmaları denetlemekle sorumlu kurumları ise görevlerini daha hassas yapmaya davet ediyoruz ”dedi.

Öte yandan Çalık holdingin HES projesi çalışmaları nedeniyle geçen yıl Salarha Deresi’nde 10 binin üzerinde balık telef olmuştu.

İLK TEPKİ YURTTAŞ KAZIMDAN

Başbakan Erdoğan’ın baba ocağında HES projesini hayata geçiren Çalık Holding yöre halkını kandırmaya devam ederken yaşananlara ilk tepki, verdiği HES karşıtı mücadelesiyle yurttaş Kazım olarak tanınan Kazım Delal’dan geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu ilçesinde yapımı devam eden HES projesinin bir ayağı olan Tünel yapma çalışmalarının sürdürüldüğü Salarha vadisinde yer altı ve yer üstü su kaynaklarını yok eden Çalık holding yaptığı çalışmalar sonucu vadide yaşayan binlerce balığın ölümüne sebep olmuştu.

Yöre halkının gösterdiği tepkiler sonucu hemen harekete geçen ve Salarha dört yol köy tüzel kişiliğiyle bir anlaşma yaparak ölen alabalıkların yerine vadiye 10 bin alabalık bırakarak yaptığı balık katliamını gizlemeye çalışmasına ilk tepki yurttaş Kazım Delal’dan geldi.

Kazım Delal “bunun adına rezillik derler. Derelerimize su bırakmayanlar vadilerimizi yok edenler şimdi çıkıp timsah gözyaşları döküyorlar. Yahu sen hangi canlıya saygı duydun ki çıkmışsın birde balık sevdalısı olmuşsun. Daha bir yıl önce binlerce balığı sen öldürmedin mi? Bunlar şov yapıyor dernek başkanı ve muhtarı da alet ediyorlar, bunlar neyin protokolünü yerine getiriyorlar bu vadileri buranın halkı katletmiyor onlar ediyor kimseyi kandırmasınlar biler ne yapmak istediklerini gayet iyi biliyoruz” 

balik2.20140215204937.jpgi.

balik1.20140215204951.jpg

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.