ÇAY ÜRETİCİSİ İSYANDA’KEPÇEYLE ALIP KAŞIKLA VERİYORLAR’ - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ÇAY ÜRETİCİSİ İSYANDA’KEPÇEYLE ALIP KAŞIKLA VERİYORLAR’

Bu haber 14 Temmuz 2023 - 20:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÇAY ÜRETİCİSİ İSYANDA’KEPÇEYLE ALIP KAŞIKLA VERİYORLAR’

Çay üreticileri art arda gelen zamlara tepki göstererek iktidarın tarım politikasını eleştirdi: “İktidar bir avuç çay tüccarını destekliyor. Onlar zenginliklerine zenginlik katarken, biz üreticiler, çiftçiler her gün daha da yoksullaşıyoruz.”

ARTVİN – Haziran ayında yüzde 43 zamlanan çay fiyatları bu ay da yüzde 9,5 zamlandı. Art arda gelen zamlar halkı zorlarken üreticiler ise tepkili. Yaş çay alım fiyatının 11 TL olduğunu vurgulayan üreticiler, marketlerde kuru çayın satış fiyatının 130 TL’den başladığına dikkat çekti.

‘KEPÇEYLE ALIP KAŞIKLA VERİYORLAR’

Hopa Ziraat Odası Başkanı Olcay Muti, iktidarın tarım politikalarını “kepçeyle alıp üreticiye kaşıkla veriyorlar” sözleriyle eleştirdi. Çaya bir ayda iki kez zam geldiğine ancak Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR) sürekli zarar açıkladığına dikkat çeken Muti, “Biz çayın kilosunu 11 TL’den satarken markete gittiğimizde kendi sattığımız çayı en ucuzu 130 TL’den alıyoruz. Ne çay üreticisini ne de halkı düşünüyorlar. İktidar bir avuç çay tüccarını destekliyor. Onlar zenginliklerine zenginlik katarken, biz üreticiler, çiftçiler her gün daha da yoksullaşıyoruz” diye konuştu.

whatsapp-image-2023-07-14-at-15-28-44.jpeg

Hopa Ziraat Odası Başkanı Olcay Muti

‘BİZE VERDİKLERİ FİYAT YOKSULLUKTAN BAŞKA BİR ŞEY GETİRMİYOR’

Hopa’nın Koyuncular köyünden çay üreticisi Handan Ustabaş da “Üretici olarak yaş çay taban fiyatı için 15 TL olsun demiştik ama hükümet destekleme ile 11 TL verdi. İşçi ücretleri, taşıma ücreti derken giderler de hayli hayli artıyor.Bize nimet gibi sunulan fiyatlar yoksulluktan başka bir şey getirmiyor. Ülkeyi yönetenler sadece bir sezon çay toplayıp o topladıkları çayın parasıyla geçinemezler” dedi.

whatsapp-image-2023-07-14-at-15-29-02.jpeg

Üretici Handan Ustabaş

Hopa Çay Kooperatifi çalışanı ve çay üreticisi Esin Özmer de “Yaş çay fiyatı; işçi, taşıma, yemek, konaklama olarak bölünüyor. Geriye kalan kâr, toplanılan çayın yarısından da az. Burada sömürülen bir emek var. Kota uygulaması üreticinin özel sektöre mahkum bırakılmaktan başka bir şey değil. Ben bir kilo yaş çayı 11 TL’den satarken, kuru çayı kat be kat farkla 140 TL’den alıyorum. Bu harcanan emeğin ne kadar ucuz olduğunun göstergesi” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş