ÇAYKUR’un mevsimlik işçisi AKP’li idarecilere seslendi: “Verilen sözler tutulsun, kadromuzu verin” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ÇAYKUR’un mevsimlik işçisi AKP’li idarecilere seslendi: “Verilen sözler tutulsun, kadromuzu verin”

Bu haber 29 Mart 2023 - 13:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÇAYKUR’un mevsimlik işçisi AKP’li idarecilere seslendi: “Verilen sözler tutulsun, kadromuzu verin”

ÇAYKUR’da çalışan Geçici ve mevsimlik işçiler ile ilgili Meclise sevk edilen kanun tasarısısın bu haliyle ÇAYKUR’da çalışan 9200 mevsimlik ve geçici işçinin beklentilerini karşılamayacağı gerekçesiyle ÇAYKUR’da yetkili olan Hak iş konfederasyonuna bağlı Öz Gıda İş Sendikası bugün Rize Atatürk Caddesi Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği kitlesel basın açıklamasıyla işçilerin kadroya geçirilmesi için AKP hükümetine seslendi. İşçiler eylemde iken tasarı komisyondan geçti.

Gençağa Karafazlı – Emre Koç

ÇAYKUR’ da çalışan birçok mevsimlik işçi ise Öz Gıda İş Sendikası’nın bugünkü basın açıklamasının hükümetle danışıklı dövüş olduğu gerekçesiyle sosyal medya üzerinden protesto etti. Öz Gıda İş Sendikası’nın düzenlediği kitlesel basın açıklamasına bazı STK temsilcileri, CHP Rize Eski İl Başkanı Rize milletvekili aday adayı Saltuk Deniz, CHP Rize İl Başkanı Tahsin Kanbur, Demokrat Parti Rize İl Başkanı Hamit Çelik ile çok sayıda işçi katıldı.

“DEVLETİMİZİN BAKANINA İNANMAYIP DA NE YAPACAĞIZ”

Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Öz Gıda İş Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Fatih Kandemir şunları ifade etti: “ÇAYKUR’ da yetkiyi aldığımız günden itibaren bu meseleyi çözüme kavuşturmak için ortaya koyduğumuz farklı çözüm önerilerimiz başta ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim olmak üzere, bölgenin aktörleri, iktidar ve muhalefet milletvekilleri, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin olmak üzere en üst düzeyde yapmış olduğumuz görüşmelerde yüksek sesle dile getirdik. Vedat Bilgin’in bakanlığına gelir gelmez kamuoyuna yapmış olduğu açıklamada yıllardır kangren haline gelmiş olan geçici mevsimlik işçi sorununu kökünden çözeceğini ve bu meselenin tarihe karışacağı vaadinde bulunmuştu. Bakanın bu açıklaması ÇAYKUR işçilerini ve bizleri umutlandırmıştır. Devletimizin bakanının açıklamasına inanmayıp da ne yapacağız? Bakanın bu açıklamasına karşı yine de rehavete kapılmadık, bakanımızın elini güçlendirmek için hem milletvekillerimiz hem de diğer bütün ilgililer nezdinde ÇAYKUR işçilerinin sorunlarını dile getirmeye ve gündemde tutmaya devam ettik.

“YENİ KANUN TEKLİFİ İŞÇİYİ İŞVERENİN İKİ DUDAĞI ARASINA MAHKUM EDECEK”

Yeni kanun teklifinde çalışma süresi 11 ay 29 güne uzatılırken bu sürenin belirlenmesinde yetki Maliye Bakanlığından alınarak idari kurum veya kuruluşa bağlı ilgili bakanlığa verilecek. Bu değişiklik işçilerin 11 ay 29 gün çalıştırılabilir olmalarını işverenin iş saatine bırakılacak olması hem kurumlar arasında farklı uygulamalara neden olacak hem de işçileri işverenlerin iki dudağı arasına mahkûm etmiş olacaktır. Bu uygulama çalışma barışını ve huzurunu bozan, iş verimliliğini düşüren sonuçlara yol açacaktır.

“MEVSİMLİK İŞÇİLER HAYATLARINI YARIM YAMALAK YAŞIYOR”

Geçici işçilik adaletle ve eşitlik ilkesiyle bağdaşmıyor, yaşamlarını çalıştıkları işten elde ettikleri gelirle idame ettirmeye çalışıyorlar, hayatlarını yarım yamalak yaşıyorlar. Elinizi vicdanınıza koyun, bu insanlar yaşadığı hayat pahalılığı ve ekonomik koşullarda çalışmadıkları altı ay boyunca hayatlarını nasıl sürdürecek? Öz Gıda İş Sendikası olarak bu yanlıştan bir an önce dönülmesi, geçici işçilerin beklentilerine kulak verilmesini istiyoruz.

“DEVLET VATANDAŞINI BU ŞEKİLDE MAĞDUR ETMEZ”

Düzenlenen basın açıklamasında tepkisini diler getiren mevsimlik İşçi: “Altı ay iş yapıyorsun on iki ay geçinmeye çalışıyorsun. On iki ay maaş alan adam geçinebiliyor mu bugün bu ülkede? On iki ay maaş alıyor adam ağlıyor, biz ne yapacağız bu kadar insan bu yağmurun altında bekliyor. Altı ayla biz nasıl geçinelim, çoluğa çocuğa nasıl bakalım? Evlerinde kadınlarının çocuklarının yüzüne bakamıyor buradaki insanlar. Parası yok cebinde, kışın kredi kartına gömülüyoruz, yazın kazandığımız parayı krediye ödüyoruz. Eve ne götüreceğiz biz? Devlet vatandaşını bu şekilde mağdur etmez. Devlet vatandaşına bu şekilde altı ay gel altı ay git diyebilir mi? Bugün marketlerde bir poşet alışveriş iki yüz elli liradan aşağıya değil. Aldığımız maaş da zaten bir maaş değil ki, asgari ücret alıyoruz. Neyle geçineceğiz biz?” dedi.

“VERİLEN SÖZLER TUTULSUN, KADROMUZU TESLİM EDİN”

Bir diğer mevsimlik ÇAYKUR işçisi: “ÇAYKUR işçisi olarak dilenmiyoruz biz, biz hakkımızı istiyoruz. Reisimize buradan sesleniyoruz, bu yağmurun altında birleştik hakkımızı istiyoruz. Hakkımız olan kadromuzu bize teslim etsin. Verilen sözler tutulsun.”

Bir diğer işçi: “Hangi sendika hakkımızı arayacaksa toplanalım hep birlikte hakkımızı orada arayalım. Alın elinize telefonu istifa edin. Bakın o zaman hakkınız nasıl aranıyor.”

Bir diğer mevsimlik işçi: “Rize milletvekillerini 3-0 AKP’ye verdikten sonra istifa etsen ne olacak?”

“SENDİKANIN AÇIKLAMASININ GAZ ALMA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Toplanma alanında bulunarak mevsimlik işçilerin kadro haklarının verilmesi gerektiğini savunan CHP Rize Eski İl Başkanı Milletvekili Aday Adayı Saltuk Deniz ise şunları ifade etti: “Her şeyden önce bugün burada yüzlerce işçinin gelip kadro haklarını talep etmeleri bence çok önemli bir görüşme. Çünkü insanlar haklarını aradıkları sürece, talepte bulundukları sürece haklarını alabilirler. Sendikanın buradaki açıklamasının bir gaz alma olduğunu görüyoruz. Somut hiçbir şey söylenmedi. Halbuki buradaki işçiler bugünün hikayesiyle yaklaşık iki senedir dile getirilen bir konuyu gündeme getirdi. Bu konuda çok somut şeyler bekleniyordu ancak her zaman ki gibi topu taca atılarak ilerlenen bir süreç yaşanıyor.

“SENDİKANIN GÖREVİ İŞÇİNİN YANINDA DURMAK VATANDAŞLARI İDARE ETMEK DEĞİL”

ÇAYKUR işçisi kadro bekliyor, ÇAYKUR işçisi altı ay değil on iki ay çalışmak istiyor, en doğal hakkını istiyor. Sendikanın görevi bunları gerçekleştirmektir. Vatandaşları idare etmek değil. Bu konuyu gündeme sürekli olarak getirdik. Cumhurbaşkanı adayımız Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da dahil sürekli açıklamalar yaptık, bugün bu olayın burada gerçekleşmesi de aslında bizlerin bu konuyu ısrarlı bir şekilde takip etmesinden kaynaklanıyor. Bunu biz bir siyasi çalışma olarak değil çalışan insanların haklarının savunulması için yaptık. En temel haklardan biri kadro hakkıdır insanlar on iki ay çalışmak istiyorlar. Bunun da insanlara sağlanması gerekiyor.

“BU İKTİDAR KADRO VERMİYORSA BİZİM İKTİDARIMIZDA VERİLECEKTİR”

Sendikanın burada yapması gereken biz bunu hallettik demesi gerekirken, halledeceğiz, bakacağız şeklinde açıklama yapıyor. Sendika yöneticileri kendi işçilerine siyaset yapmaz. Sendikacılar bu konular hakkında daha açık ve net konuşmak zorunda. Biz bunu sürekli gündeme getirdik, zaten iktidara geldiğimizde kırk yedi gün sonra bunu hayata geçireceğimizi söylüyoruz. ÇAYKUR’ da çalışan mevsimlik işçilerin en temel, insani, doğal hakkı kadro hakkıdır. Bunun da insanlara verilmesi gerekiyor, bu iktidar vermiyorsa CHP ve Millet İttifakı iktidarında bu haklar verilecektir.”

“İKTİDAR YANLISI ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI’NIN BU İŞİ ÖNCEDEN HALLETMESİ GEREKİRDİ”

Demokrat Parti Rize İl Başkanı Hamit Çelik ise: “Öz Gıda İş Sendikası’nın buraya nasıl geldiğiniz biz biliyoruz, iktidar yanlısı olmuştur. Bugün buradaki eylemin sonucunda işçilerin hakları alınacak şeklinde kayda değer bir cevap göremedik. Tabiri caizse milletin gazını aldılar. 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerin ardından, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rize’ye de sözü vardır kadroya alınacaklar. Bütün kurumlara kadro veriyorsun, Rize’ye gelince kadro vermiyorsun. Rize gerçekten sahipsiz kaldı. Önceden ekonomik şartlarda altı ay çalışarak insanlar geçinebiliyordu, çay üretiminin değeri vardı. Bugün bir değer kalmadı insanlar zor durumda. Altı ayla da bu iş yürümez. Kadro doğal haklarıdır, kadro verilmesi lazım. İktidar yanlısı Öz Gıda İş Sendikası bugün değil daha önceden bu işi halletmesi gerekirdi. Bugün bu noktaya gelmemesi gerekirdi.” Dedi.

GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLER

Aralarında Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde çalışan 9300 işçiyi yakından ilgilendiren kamuda çalışan yaklaşık 60 bin işçinin kadroya geçirilmesi ile ilgili kanun teklifi değişikliğe uğramadan TBMM’ de alt komisyondan geçti.

Komisyondan geçen taslak Meclis’ten geçtikten sonra Resmî Gazete’ de yayımlanarak yasalaşacak.

GEÇİCİ İŞÇİLERE KADRO YOK SADECE ÇALIŞTIRABİLME SÜRESİ ARTIYOR!

Kanun teklifiyle kurumların ihtiyaçları doğrultusunda geçici işçi çalıştırma süresi arttırılıyor.

Buna göre geçici iş pozisyonlarında çalışanların (ÇAYKUR) çalışan 9200 işçinin de aralarında yer aldığı işçilerin çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu sürenin belirlenmesinde idare, kurum ve kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık yetkili olacak.

Öte yandan ÇAYKUR’da kadro düzenlemesi yapılarak kadro 3 bine sabitlenecek. Buna göre yaklaşık 800 geçici işçi kıdem sırasına göre kademeli olarak bu kadrolara yerleştirilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA